stat
Wydarzenie już się odbyło

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia 47 zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej wręczy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Uroczystość z udziałem prezesa IPN odbędzie się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej o godz. 13.00.

Wśród uhonorowanych (pośmiertnie) będą m.in. Henryk Lenarciak (uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej podczas Grudnia'70, uczestnik strajku podczas Sierpnia'80 oraz więzień czasu stanu wojennego); Andrzej Butkiewicz (od 1978 r. współpracownik WZZ Wybrzeża, drukarz ulotek i niezależnego pisma "Robotnik Wybrzeża", uczestnik strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni); Jan Samsonowicz (jeden z inicjatorów powstania Ruchu Młodej Polski, działacz NSZZ "Solidarność", 30 czerwca 1983 r. jego ciało znaleziono powieszone na bramie Stoczni Gdańskiej. Wszystkie poszlaki wskazywały na intencjonalne działania osób trzecich w celu upozorowania samobójstwa).

Wyjątkowe odznaczenie państwowe - Krzyż Wolności i Solidarności, przyznawane jest zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989. Odznaczenie to zostało ustanowione przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

Instytut Pamięci Narodowej opracowuje szczegółowe wnioski, po rozpatrzeniu których Prezydent RP w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nadaje to odznaczenie osobom zasłużonym dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.