stat
Impreza już się odbyła

Upiór - historia naturalna. O kaszubach i pracy naukowej podczas pandemii

Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach, Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zarazy i zupełnie nowe spojrzenie na ludowe wierzenia (w tym bogaty wątek kaszubski, który szczególnie pozwolimy sobie zgłębić). Zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Kozakiem, które poprowadzi Stasia Budzisz. O godz. 20:00 - live z Instytutu Kultury Miejskiej, transmisja również na portalu gdansk.pl

mar 26

piątek, godz. 09:00

Online
Wstęp wolny
Dodatkowo rozważymy możliwości pracy naukowej podczas pandemii. Autor przeprowadził szeroką kwerendę w zignorowanych dotąd źródłach od uczonych rozpraw z czasów nowożytnych, przez dokumenty sądowe, traktaty teologiczne, barokową poezję i oświeceniową publicystykę, a wreszcie materiały etnograficzne i doniesienia prasowe sięgające XX w., które pokazują, jak trwała była wiara w upiory na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. Materiały obejmują również teksty łacińskie, francuskie, ukraińskie, kaszubskie, niemieckie i hebrajskie przełożone i zebrane w źródłowym aneksie do książki. "Upiór" powstał na podstawie ponad stu historycznych i etnograficznych przekazów. Ten obszerny wybór stanowi doskonały punkt wyjścia do dalszych badań, interpretacji i twórczych inspiracji. Jak to możliwe w obliczu zamkniętych archiwów i bibliotek? Jak udało się autorowi zebrać wykorzystane w książce bogactwo nieznanych dotąd materiałów źródłowych? I co ma z tym wspólnego domena publiczna?
Do zobaczenia!

Książka "Upiór. Historia naturalna" - wydawnictwo Evivva Larte.

Łukasz Kozak - mediewista, ekspert w dziedzinie technologii i nowych mediów oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Badacz nieoczywistych wątków w historii kultury. Współtwórca audycji mediewistycznej Kryzys wieku średniego w Programie 2 Polskiego Radia. Autor prac naukowych i popularyzatorskich, wykładowca. Współpracował z licznymi instytucjami kultury i ośrodkami naukowymi przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych dla zbiorów cyfrowych.

Stasia Budzisz - reporterka i tłumaczka języka rosyjskiego, absolwentka filologii polskiej, rosyjskiej oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Kaszubka z dziada pradziada, która zajmuje się Kaukazem i Europą Wschodnią. Jest autorką książki reporterskiej Pokazucha. Na gruzińskich zasadach. Aktualnie pracuje nad książką o rodzinnych Kaszubach. Pokaż mniej

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.