stat
Impreza już się odbyła

Upcycling. Nie wyrzucaj, przerób

Upcycling. Nie wyrzucaj, przerób! To warsztaty dla dzieci w wieku 5-11 z opiekunami, podczas których z niepotrzebnych kawałków drewna tworzyć będziemy fantazyjne stwory, obrazki, zabawki czy pojazdy.

kwi 6

poniedziałek, godz. 18:00

Online
Wstęp wolny

w każdą niedzielę (do 21.06), godz. 11:00 - 17:00

Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: square@upcycling.pro

Na początku opowiemy, czym jest upcycling i pokażemy inspirujące przykłady twórczego przetwarzania: zdjęcia ucyclingowych produktów z całego świata, a na żywo kilka naszych projektów upcyclingowych. Opowiemy, jak trafiają do nas przedmioty, w jakiej funkcji służyły wcześniej, i jak udaje nam się je kreatywnie przetworzyć. Podzielimy się także naszą wiedzą na temat możliwości wprowadzania idei niemarnowania na co dzień w naszej lokalnej trójmiejskiej społeczności.

Następnie zajmiemy się prze/twórczością, czyli wspólnym przerabianiem surowców, które otrzymają drugie życie i nową funkcję, innymi słowy zajmiemy się UPCYCLINGIEM.

Do dyspozycji dzieci będzie cała masa kawałków drewna, które zostało uratowane po produkcji mebli, czyli deseczki, plastry, kawałki, klocki, a także gałązki o fantazyjnych kształtach. Do tego kolorowe ziarenka fasoli, soczewicy, grochu, pieprzu i in. do przyklejania dla ozdoby, a także włóczki i wełenki do wyplatania techniką string artu. Będziemy szlifować papierem ściernym, wbijać gwoździe, przyklejać drobne elementy, wiercić dziury i wkręcać śruby. Dzięki kreatywnej pracy każde dziecko własnoręcznie wykona dla siebie drewniany pojazd, stwora czy obrazek. Nad bezpieczeństwem dziecka podczas operowania młotkiem czy wiertarką czuwać będzie jego opiekun. Fachową pomocą wszystkim uczestnikom służyć będą prowadzący warsztaty.

Celem projektu jest propagowanie idei upcyclingu poprzez wspólne działanie zgodnie z przekonaniem Konfucjusza: Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Upcycling jest czymś więcej niż techniką wytwarzania produktów. Jest to wyraz naszego światopoglądu. To sposób postrzegania rzeczywistości oraz świadomie wybrany sposób życia. Jesteśmy przekonani o potrzebie minimalizmu, ograniczania się, niemarnowania zasobów naszej planety. Dlatego tworzymy nowe przedmioty nie z nowych materiałów, a istniejących już starych, zapomnianych, pozornie bezwartościowych przedmiotów, widząc w nich surowiec oraz doceniając nakład energii włożony w ich pierwotne wytworzenie. Ten sposób tworzenia jest nam bliski i chcemy go propagować. Dlatego też z myślą o ograniczonych zasobach naturalnych Ziemi i z przekonaniem, że edukacja jest ważna, chcemy popularyzować ideę upcyclingu poprzez warsztaty dla dorosłych i dzieci.

Podczas warsztatów:
- poszerzymy swoją wiedzę na temat upcyclingu, idei zero waste, niemarnowania surowców,
- zyskamy wiedzę praktyczną o sposobach łączenia elementów drewnianych (klej, gwóźdź, śruba, kołek),
- zyskamy nowe umiejętności, np. wiercenia otworów w drewnie, szlifowania papierem ściernym, wbijania gwoździ, przyklejania drobnych elementów, wkręcania śrub

Jest też korzyść dla uratowanych przed wyrzuceniem surowców, zyskają swoje drugie życie, a to czysty zysk dla planety.

Warsztaty poprowadzi Ewa Konopko, z gdańskiej marki Square Upcycling, tworząca meble i wyposażenie wnętrz ze starego drewna, stali, odzyskanych surowców metodą upcyclingu

Projekt realizowany i dofinansowany w ramach programu "Otwarty IKM"

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij