• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Uniwersytet Krytyczny. Muzyczna inauguracja

maj 17

piątek, godz. 09:00 - 17:00

bilety 1400 zł
maj 29

środa, godz. 18:00 - 21:00

Gdańsk,
bilety 349 zł
Zapraszamy w czwartek 6 października o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na pierwsze spotkanie inaugurujące nowy cykl - Uniwersytet Krytyczny. Wykład Grzegorza Stunży "(Nie)wolna kultura. Subiektywne wprowadzenie" oraz solowy koncert Marcina "Dzidzi" Zabrockiego.

Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywają się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Teraz rozpoczynamy odsłonę gdańską.

Wykład: (Nie)wolna kultura. Subiektywne wprowadzenie
O sieciowej kulturze wymiany wiedzy, wolnych narzędziach, wolnych treściach, wolnym dostępie opowie Grzegorz Stunża.
Wprowadzenie w temat wolnej kultury, czerpiącej inspiracje z kultury hakerskiej, gdzie dzielono się fragmentami kodu i współpracowano przez sieć, co przyczyniło się do zaszczepienia idei wolnej informacji w innych obszarach kultury. O wolnych licencjach, m.in. Creative Commons, o wolnym oprogramowaniu, a także o źródłach wolnych treści - muzyki, zdjęć. O wątku Open Access i uniwersyteckiego zamykania dostępu do treści, neoliberalnych praktykach "grodzenia wiedzy" i źródła wolnych materiałów edukacyjnych. O znanych przykładach kolektywnych działań z wykorzystaniem wolnych licencji - jak Wikipedia. O wątkach pirackiego, sieciowego nieposłuszeństwa obywatelskiego i penalizacji (m.in. studenckiej) kultury remiksu i dzielenia się kulturą. O związkach wolnej kultury z gospodarką i ekonomią.
Grzegorz D. Stunża - pedagog społeczny, pedagog mediów o zacięciu popkulturowym. Asystent w Pracowni Edukacji Medialnej w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych (Instytut Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego). Przygotowuje pracę doktorską na temat edukacji obywatelskiej w sztucznej rzeczywistości polskich państw wirtualnych. Pomysłodawca i szef projektu "Edukator Medialny" (www.edukatormedialny.pl). Sekretarz rady redakcyjnej naukowego pisma "Studia Kulturowe", członek redakcji krytycznego pisma "!reFORM".

Koncert: Marcin "Dzidzia" Zabrocki solo
Marcin "Dzidzia" Zabrocki - multiinstrumentalista, kompozytor. Współtwórca płyt takich zespołów jak: Pogodno, Mordy, Biff, obecnie członek grup PuPuPiDu i Bogowie i zespołu Kasi Nosowskiej. Jako kompozytor muzyki teatralnej współpracował m.in. z Michałem Zadarą i Zbigniewem Brzozą.

Idea
Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich.  Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki - kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw.
Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.
Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać.
Zapraszamy wybitnych akademików z innych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok), a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia - seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.

Szczegółowy program cyklu już wkrótce. Terminy kolejnych spotkań: 20 października, 3 i 17 listopada, 8 i 15 grudnia. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Opinie