• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Tydzień filmów o tematyce LGBT

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W związku ze zbliżającym się Tygodniem Różnorodności (13-19 maja) oraz Trójmiejskimi Dniami Równości (10-25 maja) organizujemy w naszej kawiarni przegląd filmów o tematyce LGBT.

w każdy piątek (do 28.04), godz. 18:00

bilety 8 zł
Kup bilet
W repertuarze: "LATO SANGAILE", "COBY", "MAŁŻEŃSTWO", "PIĘKNO", "PARYŻ 05:59", "SPÓJRZ MI W OCZY", "XENIA", "MANDARYNKA", "SORRY ANGEL", "PIĘKNY KRAJ", "JESÚS", "TOM OF FINLAND", "JONATHAN", "ODWET".

Każdego dnia (od 16 do 22 maja) zapraszamy na dwa różne i darmowe seanse filmowe. Dodatkowo w czwartek w naszej kameralnej sali kinowej, odbędzie się spotkanie "Queer i chwała. O Iwaszkiewiczu", którego organizatorem jest Tolerado 

REPERTUAR:
CZWARTEK (16 MAJA) / GODZ. 17:00
tytuł filmu: LATO SANGAILE / SANGAILES VASARA

Dramat psychologiczny romans / Litwa Francja / 2015 / 90min. / polskie napisy / 18
Reżyseria Alante Kavaite / Obsada Julija Steponaityte Aiste Dirziute Jurate Sodyte Martynas Budraitis

opis: Sangaile spędza wakacje z rodzicami w domu nad jeziorem. Jej największym marzeniem jest pilotowanie samolotu, ale nigdy nawet nie wsiadła na pokład ze względu na paniczny lęk wysokości. Cały gniew wynikający ze strachu i niemocy kieruje przeciw sobie. Pewnego dnia na pokazie lotniczym poznaje barwną i przebojową Auste. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangaile nabrać pewności siebie i przezwyciężyć własne ograniczenia.

Film zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na międzynarodowym konkursie fabularnym Festiwalu Sundance. Prezentowany był też na Berlinale oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym i Festiwalu Camerimage.

"Lato Sangaile" to opowieść o odwadze potrzebnej do realizowania własnych marzeń. To film hipnotyzujący obrazem, który w połączeniu ze ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Jeana-Benoît Dunckela (połowa francuskiego duetu Air), pozwala oderwać się od rzeczywistości.

**************************

CZWARTEK (16 MAJA) / GODZ. 21:00
tytuł filmu: COBY / COBY
Dokument / USA/Francja / 2017 / 80min. / polskie napisy / 16
Reżyseria Christian Sonderegger / Obsada Coby Jacob Hunt Sara Mound Ellen Richards-Hunt

opis: Chociaż większość swojego życia spędził w żeńskim ciele, Coby od zawsze czuł się mężczyzną. W wieku 23 lat postanowił poddać się tranzycji. Fizyczna metamorfoza wpłynęła nie tylko na niego, ale i na jego najbliższych. Za namową stojącego za kamerą brata, Coby zgodził się pokazać cały proces w filmie. Jego historia to zapis rodzinnych relacji w obliczu wielkich, życiowych zmian.

Film zdobył szereg nominacji na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach. W Cannes był nominowany do nagród Golden Eye (dla najlepszego filmu dokumentalnego) oraz Queer Palm. W Polsce premierowo pokazał go LGBT Film Festival.

**************************

PIĄTEK (17 MAJA) / GODZ. 17:00
tytuł filmu: MAŁŻEŃSTWO / MARTESA
Dramat obyczajowy romans / Kosowo / 2017 / 97min. / polskie napisy / 16
Reżyseria Blerta Zeqiri / Obsada Alban Ukaj Adriana Matoshi Genc Salihu Vjosa Abazi

opis: Bekim za kilka dni ma wziąć ślub ze swoją narzeczoną Anitą. Zupełnie niespodziewanie po wielu miesiącach spędzonych na emigracji pojawia się jednak Nol, wielka miłość Bakima sprzed lat. Uczucie, które ich łączyło, nigdy nie wygasło i teraz odżywa jeszcze mocniej. Jednak społeczeństwo w Kosowie jest jeszcze bardziej konserwatywne niż nasze i nie ma w nim miejsca na miłość dwóch mężczyzn.

Film bardzo odważny i społecznie zaangażowany. Ukazuje zmagania bohaterów z konserwatywnym społeczeństwem, które nie potrafi otrząsnąć się z wojennych traum.

**************************

PIĄTEK (17 MAJA) / GODZ. 20:00
tytuł filmu: PIĘKNO / SKOONHEID
Dramat obyczajowy / RPA Niemcy Francja / 2011 / 105min. / polskie napisy / 18
Reżyseria Oliver Hermanus / Obsada Deon Lotz Charlie Keegan Michelle Scott Albert Maritz

Wstrząsający film o skrywanych żądzach, które prowadzą do tragicznego finału.

opis:Czterdziestoletni François posiada własną firmę. Ma żonę i dwie córki. Jedną z nich właśnie wydaje za mąż. Na weselu pośród gości dostrzega swojego bratanka, Christiana, przystojnego studenta prawa. Od tej chwili nie może przestać o nim myśleć. Rodzi się obsesja.

PIĘKNO było oficjalnym kandydatem RPA do Oscara. Światowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Cannes. W Polsce PIĘKNO pokazywane było na Festiwalu Nowe Horyzonty oraz na Festiwalu Filmy Świata "Ale Kino". Film wzbudza dyskusje wśród krytyków i publiczności i nikogo nie pozostawia obojętnym.

**************************

SOBOTA (18 MAJA) / GODZ. 17:00
tytuł filmu: PARYŻ 05:59 / THÉO ET HUGO DANS LE MÊME BATEAU
Dramat romans / Francja / 2015 / 97min. / polskie napisy / 18
Reżyseria Olivier Ducastel Jacques Martineau / Obsada Geoffrey Couët François Nambot Mario Fanfani Bastien Gabriel

opis: Dwóch nieznajomych trafia na siebie podczas orgii w jednym z paryskich seks-klubów. Wśród wielu innych osób to właśnie ze sobą jest im najlepiej. Wychodzą razem i dopiero wtedy poznają swoje imiona. Spacer pustymi ulicami śpiącego Paryża jest dla Theo i Hugo początkiem czegoś nowego.

"Paryż 05:59" to współczesna historia ludzi, którzy odkrywają, że czują do siebie coś więcej, niż tylko pożądanie. Ryzyko, które połączyło Theo i Hugo, staje się metaforą niepewności, jaka zawsze wiąże się z miłością i zaangażowaniem. Uwaga: film otwiera kilkunastominutowa scena grupowego seksu. Tylko od 18 lat.

Obraz zdobył Nagrodę Publiczności na rozdaniu Teddy Awards przy festiwalu Berlinale 2015. Na 18. festiwalu Film Out w San Diego otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu oraz Najlepszego Aktora (François Nambot i Geoffrey Couët). Bierze także udział w Brave Festival we Wrocławiu, gdzie powalczy w konkursie głównym - Forbidden Cinema.

**************************

SOBOTA (18 MAJA) / GODZ. 20:00
tytuł filmu: SPÓJRZ MI W OCZY / LAZY EYE
Dramat obyczajowy romans / 2016 / 2016 / 90min. / polskie napisy / 18
Reżyseria Tim Kirkman / Obsada Drew Barr Lucas Near-Verbrugghe Michaela Watkins Aaron Costa Ganis

opis: Dean - czterdziestoletni, dobrze sytuowany grafik - dostaje maila od Alexa, z którym 15 lat wcześniej połączył go bardzo intensywny związek. Odkąd Alex zniknął bez pożegnania, nie mieli ze sobą żadnego kontaktu. Po krótkiej wymianie wiadomości Dean decyduje się spotkać z dawną miłością. Wspólny weekend w letnim domu za miastem przywróci dawną namiętność, ale i ujawni skrywane sekrety.

Spójrz mi w oczy to historia dwóch dojrzałych facetów, którzy przeżyli kiedyś wspólnie jedno gorące lato. Jak wspominają swój romans i co zmieniło się od tamtej pory? Dwa dni spędzone razem przyniosą kilka odpowiedzi, ale i nowe pytania. Inteligentny obraz pełen refleksji o namiętności, dojrzewaniu i związkach w reżyserii Tima Kirkmana (twórcy głośnego dokumentu Dear Jessie będącego filmowym listem do homofobicznego polityka).

Film był prezentowany na najważniejszych festiwalach kina LGBT: OutFest, Frameline, NewFest, MiFo LGBT Film Festival i Mardi Gras Film Festival.

**************************

NIEDZIELA (19 MAJA) / GODZ. 17:00
tytuł filmu: XENIA / XENIA
Dramat komedia / Grecja / 2014 / 130min. / polskie napisy / 16
Reżyseria Panos H. Koutras / Obsada Kostas Nikouli Nikos Gelia Yannis Stankoglou Marisha Triantafyllidou

opis: Współczesna grecka odyseja w konwencji realizmu magicznego. 16-letni Dany przyjeżdża ze swoim białym króliczkiem do Aten, gdzie mieszka jego brat Odysseas. Ponieważ ich niedawno zmarła matka była emigrantką z Albanii, a oni nie mają greckiego obywatelstwa, grozi im deportacja. Żeby do tego nie dopuścić, wyruszają w pełną przygód podróż, aby odnaleźć ojca, który jest Grekiem, ale zostawił ich, kiedy byli jeszcze mali. Tymczasem trwają przesłuchania do popularnego programu dla wokalistów. Dany marzy o tym, że Odysseas zostanie nową gwiazdą kraju, który dotąd nie chciał ich zaakceptować.

Reżyser Panos H. Koutras w swoim filmie pokazuje to, co najlepsze w Nowym Kinie Grecji. Trudne tematy, jak kryzys gospodarczy, nasilające się ruchy skrajnie nacjonalistyczne i homofobiczne, przedstawia z właściwym sobie dystansem, humorem i przy dźwiękach elektryzujących przebojów Patty Pravo.

**************************

NIEDZIELA (19 MAJA) / GODZ. 20:00
tytuł filmu: MANDARYNKA / TANGERINE
Dramat komedia / USA / 2015 / 88min. / polskie napisy / 16
Reżyseria Sean Baker / Obsada Kitana Kiki Rodriguez Mya Taylor Karren Karagulian Mickey O'Hagan

opis: Transseksualna prostytutka Sin-Dee wychodzi z aresztu i dowiaduje się od swojej najlepszej przyjaciółki, że jej chłopak ją zdradził, w dodatku z biologiczną kobietą. Wściekła, ale cały czas na wysokich szpilkach, dumnie przemierza zakazane ulice Los Angeles aby go odnaleźć i zawalczyć o swój związek. Jest Wigilia Bożego Narodzenia.

"Mandarynka" to intensywny, słodko-gorzki film o dumnych i silnych dziewczynach, które zawsze trzymają się razem i pomimo swojej sytuacji życiowej nigdy nie tracą poczucia humoru. To daleka od tradycyjnej, ale równie poruszająca opowieść wigilijna o prawdziwej przyjaźni i poszukiwaniu miłości.

**************************

PONIEDZIAŁEK (20 MAJA) / GODZ. 17:00
tytuł filmu: SORRY ANGEL / PLAIRE, AIMER ET COURIR VITE
Dramat romans / Francja / 2018 / 132min. / polski lektor polskie napisy / 16
Reżyseria Christophe Honoré / Obsada Vincent Lacoste Pierre Deladonchamps Denis Podalydès Adèle Wismes

opis: "Życie zaskakuje bardziej niż filmy" - powiedział Arthur do Jacquesa, kiedy pierwszy raz przypadkiem spotkali się w kinie. Jacques jest znanym w Paryżu pisarzem, a Arthur to młody student, który dużo czyta. Spotkają się jeszcze wiele razy, a ich namiętność przeplatać się będzie z intelektualną i emocjonalną grą. Jednak choroba Jacquesa nie pozwala mu uwierzyć, że ma jeszcze szansę na prawdziwą miłość. Jest rok 1993.

Nowy film ikony kina LGBT, Christophe'a Honoré ("Piosenki o miłości", "Piękna", "Ukochany"), nominowany do Złotej Palmy w Cannes, w Polsce premierowo prezentowany na festiwalu Nowe Horyzonty w sekcji Mistrzowie. Historia Jacquesa i Arthura to nostalgiczny powrót do Paryża sprzed 25 lat. "Sorry Angel" przedstawia ten czas jako urokliwy i romantyczny, ale wciąż borykający się z cieniem epidemii AIDS. Jak stwierdził reżyser - "To nie jest historia o miłości niemożliwej - to raczej historia o niemożliwym życiu."

**************************

PONIEDZIAŁEK (20 MAJA) / GODZ. 20:00
tytuł filmu: PIĘKNY KRAJ / GOD'S OWN COUNTRY
Dramat romans / Wielka Brytania / 2017 / 104 min. / polskie napisy / 16
Reżyseria Francis Lee / Obsada Josh O'Connor Gemma Jones Harry Lister Smith Ian Hart

opis: Johnny zajmuje się rodzinną farmą na prowincji w Północnej Anglii z dala od miasta. Ciężką, fizyczną pracę odreagowuje upijaniem się w lokalnym pubie i przypadkowym seksem. Kiedy na farmę przyjeżdża przystojny imigrant z Rumunii, Johnny odkrywa w sobie uczucia, których wcześniej nie znał. Wspólna praca na pastwiskach zbliża ich do siebie i daje Johnny'emu nadzieję na zmiany.

"Piękny kraj" to porównywany do "Tajemnicy Brokeback Mountain" film nagrodzony w Sundance za najlepszą reżyserię. W Polsce pokazywany na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w sekcji "Odkrycia".

**************************

WTOREK (21 MAJA) / GODZ. 17:00
tytuł filmu: JESÚS / JESÚS
Dramat psychologiczny / Chile / 2016 / 83 min. / polskie napisy / 18
Reżyseria Fernando Guzzoni / Obsada Nicolás Durán Alejandro Goic Gastón Salgado Sebastián Ayala

opis: Osiemnastoletni tancerz Jesús pochodzi z Santiago w Chile. Po udanym występie razem z innymi członkami zespołu urządzają mocno alkoholową imprezę, podczas której dochodzi do brutalnego przestępstwa. Przerażony chłopak zwraca się o pomoc do ojca, z którym do tej pory nie miał dobrego kontaktu.

W marcu 2012 całą Ameryką Południową wstrząsnęła historia młodego geja z Chile, Daniela Zamudio, który został zamordowany przez grupę rówieśników. Tragiczna śmierć chłopaka przyczyniła się do przyspieszenia prac nad prawem dotyczącym przeciwdziałania homofobii i zainspirowała scenariusz filmu "Kwiaty nienawiści" Alexa Anwadtera (również dostępny na Outfilmie). Jego głównym bohaterem był ojciec skatowanego nastolatka, który próbował pogodzić się z tragedią. "Jesús" opowiada tę samą historię z perspektywy jednego z oprawców, który wbrew pozorom nie różnił się bardzo od swojej ofiary. To przejmujący, pozbawiony moralizatorstwa portret młodych ludzi, którzy poszukują bardzo silnych przeżyć.

Film był nominowany do głównej nagrody na festiwalach w San Sebastián i Toronto. W Polsce prezentowany na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w sekcji Odkrycia, dostępny na Outfilmie zaraz po pokazach festiwalowych.

**************************

WTOREK (21 MAJA) / GODZ. 20:00
tytuł filmu: TOM OF FINLAND / TOM OF FINLAND
Finlandia Dania Niemcy Szwecja / 2017 / 115 min. / polskie napisy / 18
Reżyseria Dome Karukoski / Obsada Pekka Strang Seumas F. Sargent Chris Myland Alf Myreen

opis: Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się "Tom of Finland", symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

**************************

ŚRODA (22 MAJA) / GODZ. 17:00
tytuł filmu: JONATHAN / JONATHAN
Dramat / Niemcy / 2016 / 99 min. / polskie napisy / 16
Reżyseria Piotr J. Lewandowski / Obsada Jannis Niewöhner André Hennicke Julia Koschitz Thomas Sarbacher

opis: 23-letni Jonathan od dawna opiekuje się chorym ojcem i prowadzi rodzinne gospodarstwo. Ciężki stan ojca i napięte relacje między domownikami sprawiają, że atmosfera nie jest najlepsza. Jonathan przypuszcza, że ma to jakiś związek z jego matką, która zmarła, kiedy był jeszcze dzieckiem. Jednak na próżno próbuje się o niej czegoś dowiedzieć. Kiedy stan skłóconego z rodziną ojca się pogarsza, niespodziewanie w domu pojawia się jego przyjaciel z młodości, który chce się nim zaopiekować. Jonathan nie chce się na to zgodzić, ale z czasem wyczuwa, że może on być kluczem do wyjaśnienia rodzinnej tajemnicy.

Pełnometrażowy debiut Piotra J. Lewandowskiego to historia młodego mężczyzny, który zmuszony poświęcić siebie i swoje marzenia, mierzy się z problemem śmierci. "Mimo dramatyzmu jakim naznaczony jest film, nie brakuje w nim jednak humoru. Podobnie jak w prawdziwym życiu tragizm i komizm wzajemnie się przeplatają, w żadnym razie się nie wykluczając" - mówi reżyser. Światowa premiera "Jonathana" miała miejsce na festiwalu Berlinale.

**************************

ŚRODA (22 MAJA) / GODZ. 20:00
tytuł filmu: ODWET / 1:54
Dramat thriller / Kanada / 2016 / 106 min. / polskie napisy / 16
Reżyseria Yan England / Obsada Antoine Olivier Pilon Sophie Nélisse Lou-Pascal Tremblay David Boutin

opis: Szesnastoletni Tim jest inteligentnym i utalentowanym, ale zamkniętym w sobie sportowcem. Trenuje biegi i szykuje się do ważnych eliminacji, w których faworytem jest Jeff, jego szkolny prześladowca. Tim postanawia pokonać go za wszelką cenę i w ten sposób zemścić się za wszystkie upokorzenia.

"Masz tylko dwa sposoby na rozwiązanie swojego problemu. Albo się zamkniesz i nie będziesz nic z nim robił, albo się zamkniesz i sam się nim zajmiesz. Wybieram drugą opcję." - mówi Tim do swojego ojca i do trenera, którzy próbują go zrozumieć i jakoś mu pomóc. Zmęczony ciągłymi upokorzeniami ze strony kolegów i szantażowany przez jednego z nich, zdesperowany chłopak bierze los w swoje ręce.

"Odwet" to thriller psychologiczny, który porusza wiele istotnych wątków współczesnego dorastania takich jak rywalizacja, przemoc, prześladowanie w szkole i w internecie. Główną rolę w filmie zagrał utalentowany młody aktor, Antoine Oliver Pilon, znany polskiej publiczności z filmu "Mama" Xaviera Dolana.

WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE JEST DARMOWY. OBOWIĄZUJE TELEFONICZNA REZERWACJA MIEJSC - TEL. 58 682-15-67 

Opisy filmów pochodzą ze strony www.outfilm.pl
Partnerem przeglądu filmowego jest Tongariro

Informacja o biletach

WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE JEST DARMOWY. OBOWIĄZUJE TELEFONICZNA REZERWACJA MIEJSC - TEL. 58 682-15-67 

Opinie