• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dzień Elektromobilności

 • Kalendarz
  16 - 21 września 2019
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny

To czas, kiedy szczególnie chcemy zwrócić uwagę na ochronę środowiska, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz jakość życia w mieście. Od 16 do 22 września w całej Europie obchodzimy Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tych dniach miasta łączą się w działaniach i pokazują, że warto zostawić samochód na parkingu, a zamiast niego wybrać inny, bardziej ekologiczny środek transportu. Z tej okazji w Gdyni nie zabraknie atrakcji.

Tydzień Zrównoważonego Transportu zakończy, w sobotę 21 września, Dzień Elektromobilności. Będzie on połączony z 90-leciem gdyńskiej komunikacji miejskiej. W programie m.in. wielka parada autobusów, dzień otwarty zajezdni czy nauka poruszania się pojazdami o napędzie elektrycznym.

Od poniedziałku, 16 września, w pojazdach komunikacji miejskiej, w wiatach przystankowych i na niektórych rozkładach jazdy pojawiły się też plakaty z rysunkami gdyńskich trolejbusów i autobusów. Można na nich zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniał się nasz tabor. To część atrakcji przygotowanych z okazji 90-lecia gdyńskiej komunikacji miejskiej. W jego ramach we wtorek, 17 września, w wieży InfoBoksu zainaugurowana zostanie także specjalna wystawa zdjęć. Będą to wielkoformatowe fotografie historyczne gdyńskiej komunikacji miejskiej. Umieszczone zostaną na płytach ekspozycyjnych. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca października.

Finał Tygodnia Zrównoważonego Transportu zaplanowano w sobotę, 21 września. Na skwerze Kościuszki, od godz. 11.00 do godz. 18.00, odbywać się będzie Dzień Elektromobilności. Jego hasło przewodnie brzmi: Testujemy e-pojazdy! Główną atrakcją będą właśnie jazdy próbne elektrycznymi skuterami, hulajnogami, trójkołowcami oraz możliwość sprawdzenia w praktyce elektrycznych rowerów cargo.

Swoje stanowisko podczas imprezy będzie miała Straż Miejska. Funkcjonariusze odpowiedzą na pytania i poinformują, jak przepisowo poruszać się pojazdami elektrycznymi, hulajnogami i skuterami. Na tym jednak nie koniec. Zaprezentowane zostaną też gdyńskie trolejbusy, a w jednym z nich odbędzie się zabawa w escape trolley. Przygotowano również grę miejską. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Jedną z nich będzie np. tor jazdy modelami elektrycznymi. Uczestnicy mogą też skorzystać ze strefy chillout, gdzie znajdą się m.in. foodtrucki.

By ułatwić dojazd na skwer Kościuszki uruchomiona zostanie bezpłatna linia okolicznościowa 901. Będzie ona kursować od przystanku Dworzec Gł. PKP (pl. Konstytucji) do skweru Kościuszki. Odjazdy zaplanowano od godz. 10.48 do godz. 17.48 w częstotliwości co 30 minut. Linia 901 obsługiwana będzie przez zabytkowy autobus marki Krupp LD 2,5H z 1938 roku.

Także w sobotę, 21 września, transport zbiorowy promować się będzie specjalna darmowa linią autobusowa nr 101 w relacji: Gdańsk Śródmieście SKM - Gdynia Dworzec Gł. PKP, z kursami co 30 minut w godzinach 10.00-18.30.

Dzień Elektromobilności będzie połączony z 90-leciem gdyńskiej komunikacji miejskiej. Z tej okazji zarząd ZKM Gdynia przygotował wiele różnego rodzaju wydarzeń.

Obchody rozpocznie uroczysta parada historycznych i nowoczesnych gdyńskich autobusów i trolejbusów. Odbędzie się w sobotę, 21 września. O godz. 10.00 ruszy ona z placu Konstytucji i przejedzie ul. Dworcową, 10 Lutego i Świętojańską do Urzędu Miasta Gdyni.

Natomiast od godz. 11.00 do godz. 17.00 zaplanowano dzień otwarty zajezdni autobusowych i trolejbusowych. Najmłodsi i ci trochę starsi będą mogli poznać tam tajniki związane z eksploatacją użytkowaniem tych pojazdów. Nie zabraknie również atrakcji w postaci animacji i konkursów.

Na Dzień Otwarty do poszczególnych punktów zawiozą zainteresowanych mieszkańców bezpłatne autobusy lub trolejbusy.

Linia 902 - Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) - Kacze Buki (zajezdnia PKM).

Odjazdy z dworca przewidziano w godz. 10.28 i od 10.48 do 16.18 w częstotliwości co 30 minut. Natomiast odjazdy z Kaczych Buków - od godz. 11.15 do 17.15 - co 30 minut. Linię obsługiwać będą cztery zabytkowe autobusy: Jelcz Mex, Mercedes 0305, Ikarus 260 i Ikarus 280.

Linia 903 - Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) - Grabówek SKM (obok zajezdni PKT).

Odjazdy z dworca przewidziano w godz. 10.48-17.48 - co 30 minut. Natomiast odjazdy z przystanku Grabówek SKM - od godz. 11.25 do godz. 17.25, także co 30 minut. Linię obsłużą dwa zabytkowe trolejbusy - Skoda 9TR i ZiU-9.

Linia 905 - Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) - zajezdnia PKA na Pogórzu Dolnym.

Odjazdy z dworca przewidziano od godz. 10.48 do godz. 17.18 w częstotliwości co 30 minut. Natomiast odjazdy z zajezdni PKA odbywać się będą od godz. 11.27 do godz. 16.27, także co 30 minut. Dodatkowy kurs o godz. 17.02. Na tej linii pojadą dwa autobusy elektryczne testowane przez PKA.

Z kolei w niedzielę, 22 września, każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach organizowanych lub współorganizowanych (171, N1) przez ZKM w Gdyni - na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Przeczytaj także

Opinie