stat
Impreza już się odbyła

Tydzień Zawiszy Czarnego

Tydzień "Zawiszy Czarnego" to cykl wydarzeń zorganizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP "Zawisza Czarny".

lip 31

sobota, godz. 12:00 - 18:00

Gdańsk, ul. Stępkarskiej i Wiosny...
Wstęp wolny

w każdą środę (do 29.12), godz. 17.15

Gdańsk, Jagiellońska
Wstęp wolny
W tym roku postanowiliśmy wcześniej przez nas organizowane wydarzenia zebrać i skomasować jako Tydzień "Zawiszy Czarnego" - tłumaczy Rafał Klepacz, prezes Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP. - Chcemy w ten sposób uczcić dwudziestolecie opłynięcia Hornu przez nasz żaglowiec oraz udziału w Rejsie Pokoju. Była to skautowska inicjatywa, w ramach której po Morzu Śródziemnym pływali ze sobą w jednej załodze przedstawiciele zwaśnionych narodów - Palestyńczycy i Żydzi, Serbowie i Bośniacy oraz Turkowie i Grecy cypryjscy. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby "Zawisza Czarny" zaistniał w świadomości gdynian. Bo najczęściej nie ma go przy nabrzeżu, cały czas pływa. Teraz będzie świetna okazja, żeby lepiej go poznać i zwiedzić.

Tydzień "Zawiszy Czarnego" rozpocznie się w sobotę 18 maja o godzinie 16:00 wodowaniem  książki "Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca"  Miry Urbaniak. Jedna z najsłynniejszych dziennikarek podejmujących tematykę morską zawarła w niej najlepsze teksty z 45 lat kariery zawodowej. Podczas wodowania książki, która ukazała się ze wsparciem Pomorskiego Związku Żeglarskiego i pod patronatem portalu Żeglarski.info, można się spodziewać wielu atrakcji.

- Na pokładzie "Zawiszy" odbędzie się mini-koncert szantowy, a w kubryku pokażę prezentację "Niepodległa i morska według historii rodzin: Wądołowskich i Urbaniaków" - zapowiada Mira Urbaniak. - To historia mojej rodziny wpleciona w początki odzyskania przez Polskę niepodległości.

Również w sobotę 18 maja "Zawisza Czarny", w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zostanie udostępniony do zwiedzania. Pomoże w tym specjalna gra, której uczestnicy będą krok po kroku poznawać kolejne części żaglowca. Dzień później, w niedzielę 19 maja, "Zawisza Czarny" wypłynie na Bałtyk w dwugodzinne rejsy. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem  strony CWM ZHP.

Kolejny weekend przyniesie następne emocje. W piątek 24 maja na pokładzie żaglowca odbędą się koncerty Melany i Sestry. Są to dwa zespoły wykonujące tradycyjną muzykę z różnych zakątków świata. Początek o godzinie 18:00. Dzień później, o godzinie 19:00, na "Zawiszy" odbędzie się potańcówka swingowa, zorganizowana przez Swing Revolution Trójmiasto. Obchody zamknie w niedzielę 26 maja o godzinie 19:00 koncert wyjątkowego Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny".

Tydzień "Zawiszy Czarnego" odbywa się pod patronatem honorowym Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronem medialnym wydarzeń jest portal Żeglarski.info.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.