• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

The Culture 2011 Tall Ships Regatta (34 opinie)

Żeglarski świat po raz kolejny spotka się w Gdyni na zlocie. Panoramę miasta, nad którą na co dzień górują wieże Sea Towers, w dniach 2-5 września ponownie zdominują wysokie maszty.

Niesamowity widok pełnego masztów gdyńskiego portu i malowniczej parady żagli na redzie na długo zostanie w pamięci milionów osób, które na żywo, bądź też za pośrednictwem mediów obserwowały zlot żaglowców w 2009 roku. Patrząc na majestatyczne piękno odpływającej floty, wielu z nostalgią zadawało sobie pytanie, jak długo trzeba będzie czekać na ponowną wizytę wielkich żaglowców w Gdyni.

Zapewne mało kto wówczas przypuszczał, że obiorą one kurs na miasto z morza i marzeń już w 2011 roku. Tym razem, motywem przewodnim zlotu, jak wskazuje nazwa - The Culture 2011 Tall Ships Regatta - jest promocja kultury krajów basenu Morza Bałtyckiego. Impreza organizowana jest pod egidą międzynarodowego związku Sail Training International jako jedno z głównych wydarzeń uświetniających pełnienie roli Europejskiej Stolicy Kultury 2011 przez fińskie miasto Turku, które podobnie jak Gdynia było gospodarzem zlotu przed dwoma laty. W ramach imprezy odbędą się dwa etapy regat; pierwszy - z litewskiej Kłajpedy do Turku, zaś drugi z Turku do Gdyni, gdzie odbędzie się wielki finał.



Formuła zlotu będzie podobna do tej, którą znamy z 2009 roku. Żaglowce spędzą w Gdyni cztery dni, które wypełnią koncerty szantowe i jazzowe na plenerowych scenach oraz w gdyńskich klubach, barwny przemarsz załóg ulicami miasta, pokaz sztucznych ogni, czy wielki koncert na plaży. Przy kejach Basenu Prezydenta przycumuje kilkadziesiąt żaglowców - wśród nich największe na świecie - czteromasztowe Sedov i Kruzensztern, które oczywiście zaproszą do odwiedzenia swoich gościnnych pokładów. Szczególnym - honorowym gościem zlotu będzie legendarny gdyński szkuner Zawisza Czarny, który obchodzi 50-lecie podniesienia bandery.



Punktem kulminacyjnym będzie niezwykle malownicza parada wszystkich jednostek pod pełnymi żaglami. 5 września na wodach okalających Gdynię zapanuje urokliwy tłok, a horyzont zapełniają setki małych jachtów i żaglówek, pośród których - niczym wyspy - wyrosną maszty największych żaglowców.

Zlot żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta i towarzyszące mu imprezy to wyśmienita okazja do przeżycia prawdziwej morskiej przygody. Warto już dziś zarezerwować czas by pożegnać lato w towarzystwie przepięknych fregat, barków i szkunerów.

Fryderyk Chopin zagra w zlotowej orkiestrze

fot. Krzysztof Romański
fot. Krzysztof Romański
Fryderyk Chopin, słynny polski bryg, przypłynie do Gdyni na zlot największych żaglowców świata The Culture 2011 Tall Ships Regatta, który w dniach 2-5 września odbędzie się w naszym mieście.

O żaglowcu było w ostatnim czasie głośno. Wszyscy pamiętamy wspaniały rejs "Chopin the Course" (z finałem oczywiście... w Gdyni), promujący Polskę w portach całej Europy z okazji roku chopinowskiego. Żaglowiec przemierzył tysiące mil morskich, wzbudzając żywe zainteresowanie polską kulturą dokądkolwiek zawinął - od Londynu po Sztokholm. Jednakże, w ostatnich miesiącach temat Fryderyka Chopina poruszany był również w dużo bardziej dramatycznym kontekście, z uwagi na wypadek, jakiego żaglowiec doświadczył u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w wyniku którego stracił maszty. Perypetie, które statek przeżywał potem mogłyby posłużyć za kanwę do filmu sensacyjnego: aresztowanie w angielskim porcie Falmouth, problemy z ubezpieczycielem czy zamieszanie w kwestii portu macierzystego. Na szczęście wszystkie te kłopoty to już sprawa zamknięta. Żaglowiec po remoncie, z nowym właścicielem i z nową werwą i entuzjazmem, wrócił na morskie szlaki. By przekonać się w jak świetnej jest formie, najlepiej być w Gdyni w dniach 2-5 września na zlocie największych żaglowców świata.

Cieszymy się, że Fryderyk Chopin dołączył do "zlotowej orkiestry", w której obok niego w rolach głównych wystąpią m.in. dwa największe żaglowce świata: Sedov i Kruzensztern, ale też Dar Młodzieży, Mir czy Gulden Leeuw.


2 WRZEŚNIA - PIĄTEK


14.00
Oficjalna Ceremonia Otwarcia - Basen Prezydenta

20.00
Koncert na scenie głównej na plaży Śródmieście
w programie:

Taneczne show AFROCARNAVAL
CALLE SOL
AFROMENTAL


prowadzenie - Olivier Janiak

23.00
Widowiskowy pokaz sztucznych ogni

3 WRZEŚNIA - SOBOTA

10.00-15.00
Festyny sportowe dla załóg na plaży Śródmieście

15.30
Koncert szantowy na scenie głównej na plaży Śródmieście - zespół KLANG

17.00
Parada Załóg ulicami Gdyni z udziałem orkiestr ulicznych
Trasa:
Molo Południowe (okolice Akwarium Gdyńskiego) - al. Jana Pawła II - Skwer Kościuszki - ul. 10 Lutego - ul. Władysława IV - ul. Armii Krajowej - scena główna na plaży Śródmieście

18.00
Ceremonia wręczenia nagród The Culture 2011 Tall Ships Regatta

20.00
Impreza dla załóg - Namiot przy Sea Towers (impreza zamknięta)


4 WRZEŚNIA - NIEDZIELA


Koncerty i atrakcje na scenach plenerowych i w klubach gdyńskich

5 WRZEŚNIA - PONIEDZIAŁEK

od godz. 15.00
Żaglowce opuszczają Gdynię

ok. godz. 17.00
Wielka Parada Żaglowców pod pełnymi żaglami na wodach wokół Gdyni

Zwiedzanie jednostek podczas postoju w porcie odbywać się będzie na zasadach i w godzinach ustalonych przez armatorów żaglowców.


Imprezy towarzyszące:


Koncerty na scenie szantowej przy Sea Towers:

1 września - czwartek

17:00 - Własny Port
Bydgoska grupa założona w 2003 r. Skład Własnego Portu to muzycy artystycznie dojrzali, tworzący własny styl grania piosenki żeglarskiej mocno osadzony w tradycji.

19:00 - Formacja
Zespół powstał na początku 2009 r., po rozwiązaniu Gdańskiej Formacji Szantowej. To, co różni Formację od GFS to silny związek z muzyką folk (w jej skład wchodzą byli członkowie zespołów Connor, Smugglers, Krewni i Znajomi Królika)

2 września - piątek

16:00 - Shantymentalni
Zespół gra szeroko rozumiany folk morski wzbogacony o elementy muzyki irlandzkiej i country. Shantymentalni nie stronią też od takich gatunków muzycznych jak: poezja śpiewana i piosenka turystyczna

18:00 - O.D.N.
Orkiestra Dni Naszych zaliczana jest do ścisłej czołówki zespołów folkowych w Polsce. Zespół zdobył trzykrotnie Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Szantowym.

3 września - sobota

Obchody 50-tej rocznicy zwodowania Zawiszy Czarnego
(koncerty piosenki żeglarskiej od godz. 16.30 do 19.30)

4 września - niedziela


14:00 - Szanty dla dzieci - Janusz "Jasiu" Piotrowski i jego goście akompaniują najmłodszemu pokoleniu miłośników muzyki szant.

15:00 - B.O.R.Y.
Czyli ,,Bardzo Oryginalne Ryczące Indiwidua''. Składająca się z muzyków z całej Polski grupa na stałe zacumowała w Warszawie. Muzycy zespołu na czele z Tomkiem ,, Bory'' Borkowskim i Adamem "ENTRANT" Paplińskim w bardzo oryginalny sposób łączy piosenkę turystyczną z poezją śpiewaną i szantami.

17:00 - Atlantyda
Największe atuty grupy to wspaniali instrumentaliści i rewelacyjny głos Sławka Klupsia - autor takich takich przebojów szantowych jak ,,Marco Polo'', ,,Stara latarnia'' czy ,,Pożegnalny ton''.

19:00 - EKT Gdynia
EKT Gdynia to legenda polskiej sceny piosenki żeglarskiej, a utwory takie jak "Ludzie, nie sprzedawajcie swoich marzeń'', "Wreszcie płynę" czy "Morze, moje morze'' zna i śpiewa dzisiaj cała szantowa Polska.

5 września - poniedziałek

15:00 - Fucus
Grupa pochodząca i mocno związana z regionem wejherowskim i środowiskiem Kaszubskim, wykonująca muzykę folkową. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się szanty, pieśni morskie, a ostatnio także tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje.

2-5 września
Jarmark Regionalny - Kuchnie narodowe (Bulwar Szwedzki, Skwer Kościuszki), codziennie 11.00 - 21.00
Wielu turystów zwiedzających świat zazwyczaj szuka śladów rdzennej kultury materialnej i duchowej. Dlatego, poza licznymi pamiątkami żeglarskimi, na zlocie pojawią się także artyści i twórcy niebanalnych pamiątek, rzeźb oraz słynnych i bardzo pięknych wyrobów z bursztynu i ceramiki z Polski oraz Litwy.

Zaproszono także grono gospodyń wiejskich, drobnych producentów oraz firmy gastronomiczne ze swoimi oryginalnymi produktami:
- wędlinami produkowanymi tradycyjną metodą
- szerokim wyborem serów, w tym długo dojrzewających z mleka owczego
- tradycyjnymi przetworami z runa leśnego oraz owoców i warzyw, naturalnymi sokami, itd.
- miodami naturalnymi i produktami pszczelimi z Kaszub
- tradycyjnymi potrawami z Kaszub i Kociewia
- winami hiszpańskimi, greckimi, gruzińskimi, polskimi, miodami pitnymi oraz wódkami, rumami i nalewkami owocowymi
- szerokim wyborem dań na ciepło dla tradycyjnego lub wymagającego smakosza
- zimnymi przekąskami, słodyczami
- tradycyjnymi specjałami z Grecji, Bułgarii, Peru oraz Litwy.

Chcąc podkreślić obecność na zlocie załóg żeglarskich z wielu krajów Europy, przygotowano na ich cześć specjalną ofertę kulinarną. Wokół fontanny gdyńskiej na Skwerze Kościuszki pojawią się stanowiska ze specjałami kuchni rosyjskiej, hanzeatyckiej, śródziemnomorskiej oraz uniwersalnej kawiarnio-herbaciarni z wyborem deserów. Tutaj będzie można zrobić przerwę w zwiedzaniu żaglowców i złapać oddech, spożywając smaczne narodowe potrawy.

Pozostałe atrakcje
- Lotnicza Ekspedycja Historyczna - inscenizacja aktorska i pokaz repliki balonu Braci Montgolfier (Park Rady Europy)
2 września (piątek) ok. godz. 19:00
3 września (sobota) ok. godz. 19:00

- Studio radiowej "Trójki" na Darze Pomorza
2 września - na żywo Lista Przebojów Trójki prowadzona przez Marka Niedźwieckiego
3 września - na żywo Markomania prowadzona przez Marka Niedźwieckiego oraz Radiowy Dom Kultury, prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską

- Okręty do zwiedzania
Dwa okręty polskiej Marynarki Wojennej zostaną udostępnione do zwiedzania 3 i 4 września na końcu Nabrzeża Kutrowego w Basenie Prezydenta przy skwerze Kościuszki w Gdyni.
Okręt podwodny ORP "Kondor" zostanie udostępniony 3 września w godz. 10:00 - 20:00 (przerwa 14:00-15:30), 4 września w godz. 10:00 - 18:00 (przerwa 14:00-15:30).
W tym samym czasie będzie można wejść także na pokład okrętu ratowniczego Marynarki Wojennej ORP "Piast" oraz dodatkowo już w piątek, 2 września, od godz. 12:00 do godz. 19:00 (z przerwą od godz. 16:00 do 17:00).
Ponadto w niedzielę, 4 września, okręt-muzeum ORP "Błyskawica" będzie udostępniony do zwiedzania za darmo.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany powyższego programu.


Przeczytaj także

Opinie (34) 3 zablokowane

  • GDYNIA UMIERA!!!! (1)

    gratulacje dla władz miasta za wybranie miejsca postawienia sceny,koncert który odbywa się na plaży to atrakcja dla młodzieży i małolatów którzy i tak piją tam piwo na co dzień.Pani prezydent Cegielska potrafiła promować miasto i ściągać na dużą scenę postawioną na Skwerze Kościuszki największe gwiazdy,przypomina mi się Marylka Rodowicz i 80 tyś ludzi bawiących się rodzinnie na Skwerku,a tak mieliśmy smutny widok pustego poru z pięknymi jachtami i zamkniętymi punktami gastronomicznymi o 22:00. BRAWO!!! GDYNIA UMIERA..... Niech przestaną rządzić takimi sprawami politycy- może lepiej zatrudnić managera?

    • 6 6

    • ranyyyyyyyy...

      ALE SCENY NA SKWERZE KOŚCIUSZKI STAWIAĆ JUŻ NIE MOŻNA, BO GŁOŚNA MUZYKA MA ZŁY WPŁYW NA RYBY W AKWARIUM GDYŃSKIM. Zamiast gadać głupoty powinieneś/aś się dowiedzieć jak jest.

      • 1 0

  • ...

    co wy ludzie ćpacie??!!
    raz koncert był zarąbisty, jak na tak "bawiącą" się publiczność. Afromental dał naprawdę popis, a to że nie znacie ich piosenek, albo że nie potraficie się bawić to wasz problem.... godzina generalnie bardzo dobra, chociaż biorąc pod uwagę ilość ludzi po 50 i przed 15 rokiem życia, to koncert i tak odbył się za wcześnie. Jak komuś nie pasuje to zapraszam na koncerty majki jeżowskiej, które odbywają się znacznie wcześniej. Z pewnością jej repertuar jest bardziej rodzinny...
    Tylko marudzić potraficie.....

    • 8 2

  • tam gdzie byłem ja wszystkie restauracje były otwarte, ale jak ma się zamknięte oczy to się nic nie widzi. Miejsce na koncert praktyczne, nie było kłopotów z przejściem na parking ani na autobus. A autobusy jeździły normalnie. To nie był ani nie jest opener by specjalnie podstawiać autobusy rozwożące ludzi do domu.

    • 6 0

  • Afromental dał popis??? Chyba buractwa...

    • 1 4

  • Buractwem to my jako publiczność Gdyni się popisaliśmy, było widać "obeznanie" w zabawach z publicznością. Przykładów jest wiele.... kiedy jest shout wszyscy powinni być cicho a my się drzemy, "left left right right down" a my stoimy i klaszczemy jak chcemy, "jak jest?" jest zarąbiście zamiast ustalonego wcześniej git....... tak racja samo buractwo, ale z pewnością nie po stronie zespołu.... byłam na wielu ich koncertach plenerowych za free i dam sobie rękę uciąć że ten u nas będą wspominać najgorzej.....

    • 2 0

  • shout=stop, mój błąd...
    a miłośnikom sztucznych ogni polecam oroczny festiwal w szczecinie, tam jest na co popatrzeć

    • 1 0

  • parada (1)

    czy będzie ona tylko w Gdyni czy z gdańska też będzie można pooglądać ?

    • 0 0

    • Ręce opadają!

      Czytajcie ze zrozumieniem.

      • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.