stat
Impreza już się odbyła

Teohiphip - czytanie performatywne Stanisława Lema/TGG

Teatr Gdynia Główna oraz Miasto Gdynia zapraszają na premierę ONLINE! TEOHIPHIP, czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem wg "Podróży 20" z "Dzienników Gwiazdowych" Stanisława Lema.

15 czerwca - 15 sierpnia 2020

Wydarzenie Online
Wstęp wolny
sie 24

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 10 zł
Kup bilet

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Grzegorz Kujawiński
OBSADA: Piotr Rogalski, Bartłomiej Sudak, Dorian Zypper, Oliwer Zypper

PREMIERA ONLINE: 30 czerwca 2020 godz. 18:00

Stanisław Lem w "Dziennikach Gwiazdowych" poprzez opowieści o mieszkańcach innych planet, gwiezdnych podróżach, rozwoju nauki i techniki mówi tak naprawdę o człowieku i ukazuje jego miejsce we wszechświecie. To ponadczasowe i uniwersalne prawdy i rozważania na temat współczesnego społeczeństwa. Lem nie gloryfikuje ludzkości, tylko pokazuję ją taką, jaka jest naprawdę - ze wszystkimi wadami i ograniczeniami i często są to wizje bardzo pesymistyczne.

Ijon Tichy - kapitan żeglugi galaktycznej, podróżnik, odkrywca, nieprzeciętnie utalentowany oraz niezwykle uparty, indywidualista, racjonalista, sceptyk i niedowiarek. Tolerancyjny, otwarty i ciekawy Wszechświata, którego atrakcje poznaje często z narażeniem własnego zdrowia i życia. Tym razem staje przed szansą podróży w czasie i objęcia funkcji szefa Programu: "TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem", który zajmie się poprawianiem przeszłości. Czy przyszłość w roku 2661 okaże się dla niego idyllą, czy też będzie musiał zmierzyć się z bardziej teraźniejszymi problemami? Czy uda mu się dokonać wielkich czynów, opanować chaos związany z manipulacją czasem i poprowadzić ludzkość w nową, lepszą przyszłość? Właśnie na te pytania odpowie ten zabawny, błyskotliwy i zmuszający do refleksji spektakl. Jedno jest pewne - nie ma do tego zadania człowieka bardziej odpowiedniego niż Ijon Tichy!

Spektakl powstał w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.

SPEKTAKL PREZENTOWANY BEZPŁATNIE I ONLINE!

Więcej o projekcie:
Lem na cztery sposoby!
Dla wielu z nas efektem domowej kwarantanny spowodowanej pandemią koronowirusa jest męcząco powtarzalna codzienność. Właśnie dlatego najnowsza propozycja teatralna Teatru Gdynia Główna będzie wyjątkowo niecodzienna, gdyż zaprezentujemy podróże w czasie, fascynujące dylematy cyborgizacji, halucynogenne wizje splątane z rzeczywistością i uczucia, które wbrew programowi pojawiają się w umyśle robota.

Nasza teatralna inicjatywa to cztery czytania performatywne tekstów Stanisława Lema - "Czy pan istnieje, Mr. Johns?" (opracowanie i reżyseria: Marzena Chojnowska), "Kongres Futurologiczny" (adaptacja i reżyseria: Ida Bocian), "Maska" (adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak) i "TEOHIPHIP, czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem" (na podstawie opowiadania "Podróż dwudziesta", adaptacja i reżyseria: Grzegorz Kujawiński).

Czemu właśnie Lem? Bo proza tego pisarza, filozofa i futurologa idealnie poddaje się teatralnej transkrypcji i cechuje się ona znakomitym językiem, niejednoznacznym humorem i solidną porcją groteski. Wybrane przez nas teksty stawiają także wyjątkowo celne pytania na temat kształtu przyszłych stosunków społecznych, co jest aktualnym tematem w czasie społecznej izolacji i oczekiwań na powrót upragnionej "normalności".

Wszystkie nasze czytania performatywne zostaną udostępnione bezpłatnie w serwisie Youtube. Spektakle powstają w ramach Gdyńskiego Falochronu Kultury, czyli miejskiego programu pomocy dla sektora kulturalnego.
TEOHIPHIP
czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem
wg "Podróży 20" z "Dzienników Gwiazdowych" Stanisława Lema

CZYTANIE PERFORMATYWNE

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Grzegorz Kujawiński
OBSADA: Piotr Rogalski, Bartłomiej Sudak, Dorian Zypper, Oliwer Zypper
NAGRANIE, DZWIĘK I MONTAŻ: Maciej Buszman
WSPARCIE TECHNICZNE: Marzena Chojnowska
OPIEKA ARTYSTYCZNA I MERYTORYCZNA: Ewa Ignaczak
TEATR GDYNIA GŁÓWNA

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij