• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Technopera 2023

Technopera to multimedialne wydarzenie łączące kulturę techno i operę realizowane w przestrzeni post przemysłowej dawnej Stoczni Gdańskiej, którego premiera odbędzie się 17 czerwca 2023 roku. Miejscem prezentacji spektaklu będzie Galeria WL4 Mleczny Piotr w Gdańsku.

Relacja z imprezy

Technopera to bezpośrednie nawiązanie do wydarzeń realizowanych przez kultową trójmiejską grupę artystyczną C.U.K.T. (Centralny Urząd Kultury Technicznej) w latach 1996 - 1999.Członkowie C. U. K. T. wierzyli w rytm, transowość muzyki techno i możliwość podprogowego oddziaływania na odbiorcę. Te założenia, ściśle związane z działaniem muzyki techno, łączyły się z wiarą w możliwość kształtowania postaw społecznych i obywatelskich, edukowania społeczeństwa.

muzyka elektroniczna - koncerty w Trójmieście


Technopera oparta jest na libretcie, którego autorami są Podletz (Artur Kozdrowski) i Peter Style (Piotr Wyrzykowski). Składa się ono z audiowizualnych sampli z filmów popularnonaukowych oraz science fiction ułożonych w formie dialogu pomiędzy bohaterami opery. Libretto odgrywane na żywo przez VJ-a stanowi choreograficzny i dramaturgiczny punkt odniesienia dla aktorów i muzyków.

W realizację Technopery zaangażowani są artyści, którzy współtworzyli grupę C.U.K.T. Reżyserem i autorem warstwy wizualnej jest Piotr Wyrzykowski, w postać Człowieka wcieli się Mikołaj Robert Jurkowski. Pozostali artyści biorący udział w projekcie, to czołówka trójmiejskich twórców, doskonale również znana ogólnopolskiej i międzynarodowej publiczności. Twórca muzyki elektronicznej Michał Jacaszek przygotuje warstwę elektroniczną opery, a NeoQuartet wraz ze swoimi elektrycznymi instrumentami będzie jego partnerem w tworzeniu całej sfery audio wydarzenia. Obsadę Technopery dopełnia światowej sławy sopranistka i performerka Aleksandra Klimczak. Pozostali bohaterowie opery Obcy, Maszyna i Cyborg zostaną wygenerowani przy pomocy sztucznej inteligencji.

Jednym z podstawowych pytań Technopery 2023 jest cytat zaczerpnięty z tweetu Roberta Scoble odnoszący się do rewolucyjnego rozwoju technologii sztucznej inteligencji:
"Czy zastanawialiście się nad tym, co się stanie, gdy każdy człowiek będzie wiedział wszystko?"

Mecenasami wydarzenia są Miasto Gdańsk oraz Województwo Pomorskie.
Organizator - Stowarzyszenie NeoArte

Opinie

 • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna , spotkanie
  wrz 1-30
  g. 18:00
  Gdańsk, Kolonia
  Czarny Pokój