• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Teatr przy Stole: Pavel Kohout Wojna na trzecim piętrze

W poniedziałek, 9 grudnia 2019 r. o godz. 18.30, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu Teatr przy Stole. Tragikomedię praskiego dramaturga Pavla Kohouta pt.: "Wojna na trzecim piętrze" czytać będą: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Piotr Łukawski, Jarosław Tyrański i Krzysztof Gordon. Tłumaczenie tekstu - Krystyna Krauze. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie sztuki - prof. Małgorzata Jarmułowicz z Katedry Dramatu i Teatru UG.

 
Wstęp wolny
 
Zapraszamy!
 
O sztuce
"Wojna na trzecim piętrze" Pavla Kohouta porusza temat totalitaryzmu  przedstawiając mechanizm, w którym z ofiary czyni się zabójcę. Ta tragikomedia opowiada historię Blahy, którego w środku nocy odwiedzają nieproszeni goście:  listonosz, lekarz i oficer polityczny, wmawiający gospodarzowi, że musi wziąć udział w działaniach wojennych. Blahę ma zaatakować Niemiec, pan Müller. Blaha dowiaduje się, że europejskie mocarstwa zawarły pakt, iż nie będą prowadzić między sobą działań bojowych na skalę masową. Zamiast tego komputer będzie wybierał losowo dwie osoby, które będą reprezentowały zwaśnione strony. W zależności od tego, kto wygra bezpośredni pojedynek, taki będzie rezultat całego międzypaństwowego konfliktu. Do tej rundy komputer wybrał Blahę i Müllera jako przeciwników. Niemiec ma być agresorem, a Blaha ma się bronić. Jego mieszkanie zamienia się w plac boju.
Sztukę charakteryzują wartkie i dowcipne dialogi, typowo czescy bohaterowie oraz ich kafkowskie losy.
 
O autorach
Pavel Kohout  (ur. 20 lipca 1928r.) - poeta, dramaturg, scenarzysta filmowy, prozaik i publicysta, działacz opozycji demokratycznej. W młodości ideologicznie związany z ruchem socjalistycznym. Jego wczesne tomy poetyckie wyrażały bezkrytyczny zachwyt nowym ustrojem. Cezurą życiową dla Kohouta okazał się rok 1968 i interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W latach 1967-1968 Kohout napisał dramat "August August, august" będący paraboliczną krytyką totalitarnego sposobu sprawowania władzy. Autor należał do głównych inicjatorów Karty 77. Od 1977 r. mieszka w Wiedniu, przyjął obywatelstwo austriackie. Na emigracji powstały jego najwybitniejsze powieści: "Kacica", "Gdzie jest pies pogrzebany", "Lekcja tańca i miłości", które są pozbawionym dosłowności rozrachunkiem z totalitaryzmem ujętym często w nową postmodernistyczną poetykę. W czasach "normalizacji" sztuki Kohouta były zakazane w Czechosłowacji, natomiast za granicą były często grane. Do dziś jest uznawany za najwybitniejszego dramaturga czeskiego.
 
Krystyna Krauze (ur. 1967 r.) - reżyserka, scenarzystka. Studiowała m.in. politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Tłumaczka dramaturgii czeskiej, autorka sztuk teatralnych. W 2014 roku odznaczona medalem  "Artis Bohemiae Amicis" przyznanym przez Ministra Kultury Republiki Czeskiej za "działalność na rzecz szerzenia dobrego imienia czeskiej kultury w kraju i za granicą". Otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP. Mieszka w Czechach.
 
Sztuka "Wojna na trzecim piętrze" Pavla Kohouta prezentowana jest w cyklu Teatr przy Stole na podstawie zgody licencyjnej na czytanie udzielonej przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT.
 
 
źródła: www.adit.art.pl, www.culture.pl
 

Opinie

 • jazz , spektakl muzyczny , czytanie performatywne
  paź 6
  czwartek, g. 19:00
  Gdańsk, Wydział Filologiczny UG
  Obierając Cebulę