stat
Impreza już się odbyła

Teatr polityczny - idea czy towar?

lip 12

niedziela, godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wokół problematyki "Onych" i Uwiedzionych toczyć się będzie dyskusja panelowa Teatr polityczny - idea czy towar? Dyskusję poprowadzi Joanna Puzyna-Chojka z Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu Uniwersytetu Gdańskiego.

Udział w dyskusji wezmą: Bartosz Frąckowiak, Paweł Mościcki, Jarosław
Tumidajski, Jakub Roszkowski, Jacek Jabrzyk, Szymon Kaczmarek, Radosław
Rychcik oraz aktorzy biorący udział w spektaklach


Joanna Puzyna-Chojka o debacie: "Od kilku lat w Polsce trwa batalia o "nowy teatr", połączona z próbą rewaloryzacji jego miejsca w życiu zbiorowym, przywrócenia mu autorytetu społecznego i moralnego utraconego dobrowolnie pod koniec lat 80. Stawiany przez wielu twórców młodego pokolenia postulat "otwarcia oczu" na rzeczywistość i podejmowania na scenie palących problemów współczesności wyrósł z gestu negacji teatru będącego jedynie kulturalnym gestem mieszczucha; zatracającego siłę oddziaływania w gęstwinie pięknych obrazów zrodzonych w narcystycznej wyobraźni inscenizatorów.

Skąd bierze się u artystów potrzeba tak wyraźnego wejścia w przestrzeń społeczną, głoszenia ze sceny własnych poglądów i formułowania diagnoz? W jakim kierunku odbywa się ruch idei i wartości w obrębie "nowego teatru"? Kto lub co jest dziś dla twórców celem ataku? Jaki jest zasięg i realna skala oddziaływania teatru deklarującego swoje "zaangażowanie"? Czy współczesna sztuka, oddana we władzę rynku i mediów, ma w ogóle szansę na autentyczną polityczność?

A może ideowy radykalizm wypowiedzi niektórych artystów wypływa z gestu uległości wobec estetycznych wzorców zachowań kreowanych przez media, stając się tylko marketingowym chwytem? Jaką rolę może odegrać teatr w "społeczeństwie spektaklu", w którym każda sfera życia, prywatnego i publicznego, korzysta ze struktur i strategii teatralnych?"


Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij