stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Taniec Erosa z Dusiołem - monodram Grzegorza Walczaka

Taniec Erosa z Dusiołem to spektakl dla dorosłych, którzy nie chcą wydorośleć. Monodram oparty jest na ludowych wierzeniach i mitach, przez co przenosi widza do świata mocno naznaczonego zmysłowością, jednocześnie poruszając tematy metafizyki.

Podróż do Buenos Aires

sie 25

niedziela, godz. 20:00

Sopot,
bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Grzegorz Walczak przywraca postać tajemniczego dusioła, którego do naszej literatury wprowadził Bolesław Leśmian. Odpowiednikiem tego tajemniczego stwora jest warmińsko-mazurski kłobuk - duszek egzystujący na skraju lasu, na skraju czasu. Niewidoczny mieszka gdzieś na strychu, na poddaszu, pod strzechą. Od niego zależy los człowieka, urodzaj i czy się chata nie spali. Na koniec przychodzi, by dopomóc człowiekowi wydać ostatnie tchnienie.

Dusioł przez swe działanie zespala  pierwiastki zmysłowe przyrody z egzystencjalnym obrazem przemijania. Żywe istoty naznacza sobą, grą zwalczających się, a zarazem przyciągających się przeciwieństw, perwersyjną przemocą miłowania nie tylko do bólu, ale i do śmierci. Wyrazista, ekspresyjna zawartość poetycka utworu wzmocniona jest specyficzną propozycją muzyczną kompozytora i pianisty Marcina Nierubca.

GRZEGORZ WALCZAK
Warszawski poeta, prozaik, dramaturg i tłumacz. dr nauk humanistycznych, wieloletni wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, lektor jęz. polskiego  w Belgradzie, tłumacz literatury serbskiej. Autor wierszy, powieści, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, piosenek. Wielokrotnie nagradzany. Publikował zbiory poezji w językach: polskim, serbskim, bułgarskim i greckim. Piosenki z jego tekstami były wykonywane przez najpopularniejszych polskich artystów i nagradzane na festiwalach.

MARCIN JÓZEF NIERUBIEC
Muzyk i kompozytor. Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury SGH w Warszawie. Jego kompozycje znajdują się w repertuarze, m.in. Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka, Krzysztofa Kiljańskiego, Michała Bajora i Dody. W 2010 jego piosenka "Legenda" w wykonaniu Marcina Mrozińskiego wygrała Krajowy Finał Eurowizji. Marcin Nierubiec (z producentem Piotrem Remiszewskim) jest autorem wszystkich piosenek do płyty Bohdana Łazuki z duetami z Dodą, Maciejem Maleńczukiem, Red Lips, Danielem Olbrychskim, Miką Urbaniak. W 2018 skomponował oratorium "Wschód Zachodu" poświęcone historii Gdańska.

 

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni