• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Sztywny Pal Azji - Scena Muzyczna - Faktoria Kultury 2022 (1 opinia)

Wydarzenie w ramach

Faktoria Kultury to cykl imprez plenerowych w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria.
Zapraszamy 22.07.2022 godz. 20:30 na Scenę Muzyczną, gdzie wystąpi zespół SZTYWNY PAL AZJI!

gru 10

sobota, godz. 9:00 - 20:00

bilety 180 zł
Kup bilet
lut 24

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 110 - 150 zł
Kup bilet
SZTYWNY PAL AZJI
Polscy fani rocka zapewne kojarzą zespół, który robił furorę w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku i na początku lat 90. Później działalność zespołu nieco przycichła, ale gra on nadal i koncertuje regularnie co jakiś czas wypuszczając płyty i radując przy tym rzesze swoich wiernych fanów. Muzyka, którą gra Sztywny Pal Azji to mocny rock. Dzięki temu ponadczasowemu stylowi, grupa ciągle zyskuje nowych fanów i zapełnia sale koncertowe, a bilety na koncerty szybko się wyprzedają.

rock / punk - koncerty w Trójmieście


Jak to się zaczęło? Początki i historia zespołu Sztywny Pal Azji.
Choć trudno to sobie wyobrazić, Sztywny Pal Azji był początkowo wakacyjnym sposobem na przyjemne dorobienie sobie w grupie przyjaciół. Wybrali się oni nad morze, by na deptakach Trójmiasta grać własną muzykę i cieszyć uszy turystów. Miało to miejsce latem 1985 roku, wtedy powstały też niezapomniane i grane do dziś przeboje takie jak: "Wieża radości, wieża samotności", "Rock'n'rollowy robak" czy "Europa i Azja". Po przygodzie tej członkowie grupy, Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek postanowili, że zespół nie będzie tylko jednorazowym zrywem. Zaczęli więc pracować nad materiałem i już w marcu 1986 roku wystąpili na scenie po raz pierwszy. Była to tylko scena domu kultury w Nowej Hucie, ale pozwoliła ona na pokazanie się przed szerszą publicznością.

Prawdziwy rozpęd na rockowej scenie w kraju Sztywny Pal Azji zrobił na pamiętnym festiwalu w Jarocinie w 1986 roku, zaledwie kilka miesięcy od debiutu. Nie dość, że zdobyli oni tam wyróżnienie drugie miejsce w głosowaniu publiczności obecnej na festiwalu, to jeszcze ich piosenka "Nasze reggae" została nieoficjalnym hymnem całego wydarzenia. W 1987 roku zespół nagrał debiutancką płytę "Europa i Azja" i na stałe wszedł do kanonu zespołów polskiego rocka, które trzeba znać. Grupa koncertuje do dziś, można będzie zobaczyć ich na tegorocznym festiwalu w Jarocinie i w cyklu koncertów Rockowizna organizowanych na terenie kraju.

Sztywny Pal Azji - koncerty i płyty

Od początku swojej działalności Sztywny Pal Azji chciał wydawać płyty. Jest to marzenie każdego zespołu. Pierwsza, jaką wydali weszła na rynek muzyczny w 1987 roku nosiła tytuł "Europa i Azja", a piosenki na niej zawarte trafiły z miejsca na listy przebojów. Utwór "Wieża radości, wieża samotności" był nawet na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, co w tamtych czasach wiele znaczyło dla każdego wykonawcy. W 1989 roku wydana została płyta "Szukam nowego siebie", w 1992 roku "Dewiacje na wakacje". Po tym albumie zespół nieco zwolnił, ich utwory ukazały się na kompilacyjnym krążku 1996 pod tytułem "Spotkanie z...", a kolejny samodzielny album powstał dopiero w 2001 roku, nosił on tytuł "Szpal". Kolejne lata to 2008 i "Miłość jak dynamit", 2012 "Fiss Pink" i 2017 "Szara". Nagrali też piosenki na innych kompilacyjnych krążkach.

W 2016 roku powstał album z nagraniem koncertowym "Europa i Azja LIVE", jest to jedyne tego typu nagranie zespołu Sztywny Pal Azji. Obecny skład grupy regularnie koncertuje samodzielnie. Ich koncerty gromadzą publiczność fanów rocka i zespołu z całej Polski. Można ich spotkać także przy okazji różnych festiwali i wydarzeń organizowanych wspólnie z innymi bandami. Najczęściej koncertują z nimi Kobranocka i Róże Europy. W tym roku z okazji Rockowizny wystąpią u boku Kultu, Kasi Kowalskiej, Iry i Organaka.
źródło: https://www.ebilet.pl/artysta/sztywny-pal-azji/...

Opinie (1)

  • Świetny koncert...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.