• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Szanty pod Żurawiem (10 opinii)

Tegoroczna edycja to już XVII edycja Festiwalu Szantowego "Szanty pod Żurawiem". Muzyka szantowa wykonywana w scenografii starego portu w otoczeniu żaglowców cumujących wzdłuż wybrzeży Motławy, których w tym roku przypłynie rekordowa ilość, czyni z festiwalu "Szanty pod Żurawiem" wydarzenie o wyjątkowej aurze przyciągającej co roku liczne rzesze słuchaczy. Wstęp na koncerty jest tradycyjnie wolny.

paź 21-23

piątek - niedziela

Gdańsk,
bilety 40 zł
ulgowy 20 zł
Kup bilet
sie'23 11-13

piątek - niedziela

bilety 199 - 349 zł
Koncerty festiwalowe odbywać się będą na dwóch scenach.

szanty - koncerty w Trójmieście


XVII FESTIWAL SZANTOWY "SZANTY POD ŻURAWIEM"
Gdańsk Targ Rybny

30.06.2016 czwartek

17.00 - 19.00
KONCERT KONKURSOWY "SZANTY W OKNIE"
czyli "SZANTY POD ŻURAWIEM" NA "SCENA W OKNIE" GDAŃSKIEGO TEATRU SZEKSPIROWSKIEGO
ul. Długa 50/51
wstęp wolny

1.07.2016 piątek

17:30 - 22:15
"KONCERT NA OTWARCIE"
SCENA GŁÓWNA NA TARGU RYBNYM
wstęp wolny

program "Koncertu na otwarcie"
17:30 - 18:30
ZWYCIĘZCY KONKURSU "SZANTY W OKNIE"

18:30 - 19:00
SŁOWIAŃSKA DUSZA
Polska - Białoruś - Ukraina

19:00 - 20:00
WALDEMAR MIECZKOWSKI I PRZYJACIELE

20:00 - 20:15
CEREMONIA OTWARCIA ZLOTU "BALTIC SAIL"
WRĘCZENIE NAGRÓD KONKURSU "SZANTY W OKNIE"

20:20 - 21:30
KONCERT MĘSKIEGO CHÓRU SZANTOWEGO
"ZAWISZA CZARNY"

21:30
PRÓBA BICIA REKORDU POLSKI "SZANT POD ŻURAWIEM"
W NAJDŁUŻEJ WYKONYWANEJ WERSJI SZANTY
"MORSKIE OPOWIEŚCI"
UDZIAŁ BIORĄ:
CHÓR "ZAWISZA CZARNY", ZESPÓŁ "KLANG",
REFRENY - CAŁA WIDOWNIA
BICIE REKORDU BĘDZIE NADZOROWANE PRZEZ DWÓCH KONTROLERÓW Z KSIĘGI "POLSKIE REKORDY I OSOBLIWOŚCI"

Po koncertach jak co roku zapraszamy w gościnne progi
wieloletniego partnera "Szant pod Żurawiem"
Klubu Morza Zejman
Uwaga: klub przeniósł się do nowej siedziby w Bramie Nizinnej
wstęp wolny - zaprasza Andrzej Dębiec2.07.2016 - sobota


14:00 - 14:45
program dla najmłodszych i ich rodzin
KONCERT KLANG DZIECIOM
"SCENA W OKNIE" GDAŃSKIEGO TEATRU SZEKSPIROWSKIEGO
ul. Długa 50/51
wstęp wolny

16:00 - 16:30
koncert "Na zanętę"
ATLANTYDA
"SCENA W OKNIE" GDAŃSKIEGO TEATRU SZEKSPIROWSKIEGO
ul. Długa 50/51
wstęp wolny

19:30 - 20:00
KONCERT ZESPOŁU "KLANG" cz. 1
SCENA GŁÓWNA NA TARGU RYBNYM
wstęp wolny

20:00 - 20:20
CEREMONIA WRĘCZENIA
BURSZTYNOWEGO PUCHARU NEPTUNA

20:20 - 20:55
KONCERT ZESPOŁU "KLANG" cz. 2
SCENA GŁÓWNA NA TARGU RYBNYM
wstęp wolny

21:00 - 21:50
KONCERT ZESPOŁU "ATLANTYDA"
SCENA GŁÓWNA NA TARGU RYBNYM
wstęp wolny

22:00
BITWA MORSKA

Po koncertach jak co roku zapraszamy w gościnne progi
wieloletniego partnera "Szant pod Żurawiem"
Klubu Morza Zejman
Uwaga: klub przeniósł się do nowej siedziby w Bramie Nizinnej
wstęp wolny - zaprasza Andrzej Dębiec

ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZMIAN W PROGRAMIE.


30 czerwiec 2016 / czwartek
Festiwal rozpoczynamy w czwartek 30 czerwca na SCENIE MAŁEJ Festiwalu, która zagości na "Scenie w oknie" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To tutaj w godzinach 17.00 - 19.00 odbędzie się w czwartek Koncert Konkursowy "Szanty w oknie". Wystąpi w nim piątka zespołów, zakwalifikowanych do konkursowego koncertu finałowego. Zespoły zgłosiły dema utworów autorskich i jury pod przewodnictwem Krzysztofa Jurkiewicza, wyłoniło piątkę finalistów. Ich występy oceniać będzie jury, a jego werdykt zostanie ogłoszony na SCENIE GŁÓWNEJ "Szant pod Żurawiem" w dn. 1.07.2016 o godz. 20.00. Zapraszamy gorąco pod "Scenę w oknie" Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Poznajcie nowe utwory szantowe, zagłosujcie na zwycięzcę nagrody publiczności!

1 lipiec 2016 / piątek
Piątek to dzień w którym rusza nasza SCENA GŁÓWNA przy Targu Rybnym. Zacznie ona swoją dzialalność o godzinie 17.30. Zapraszamy wówczas widzów na "Koncert na otwarcie". Wystąpią w nim finaliści Koncertu Konkursowego "Szanty w oknie".

Po nich na scenie pojawi się zespół "Słowiańska Dusza". To międzynarodowy projekt grupy pasjonatów, który od kilku lat zdobywa sobie coraz większą popularność. Zagrają m.in. utwory o tematyce morskiej, czerpiące z tradycji zza naszej wschodniej granicy - czyli "slavic roots".

Po nich na scenie pojawi się artysta, którego miłośnikom szant nie trzeba przedstawiać - kapitan Waldemar Mieczkowski w projekcie "Waldemar Mieczkowski i przyjaciele". Obecność na tym koncercie obowiązkowa!

O dwudziestej scena "Szant pod Żurawiem" gościć będzie Oficjalną Ceremonię Otwarcia "Baltic Sail", a po ceremonii odczytany zostanie werdykt jury i wręczenie nagród Konkursu "Szanty w oknie".

Kolejny koncert zaplanowany na piątkowy wieczór to koncert Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny". Rozpocznie się on o godzinie 20.20. Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny" zgarniający jak odkurzacz wszystkie nagrody najbardziej liczących się festiwali szantowych w Polsce, to wyjątkowe zjawisko nie tylko na polskiej, europejskiej ale i na światowej scenie szantowej. To największy chór szantowy na świecie, w którego skład wchodzą żeglujący muzycy i miłośnicy szant. Raz w roku chór przejmuje stery "Zawiszy Czarnego" i wyrusza w rejs pod żaglami. Chórem dowodzi, dyryguje i tworzy aranże Jacek Jakubowski. W piątkowy wieczór zaproszą nas w rejs ilustrowany muzyką ludzi morza. Na tym koncercie nie może was zabraknąć.

Po koncercie chóru około godziny 21:30 zapraszamy na spektakularne i ambitne zwieńczenie piątkowego wieczoru. Będzie nim pierwsza w historii "Szant pod Żurawiem" próba bicia Rekordu Polski w najdłużej publicznie wykonywanej wersji szanty "Morskie opowieści". W próbie bicia rekordu udział weźmie sześciu dżentelmenów, walczących od lat o przekop i dostęp Rzeszowa do morza, znanych pod nazwą Zespół "Klang" oraz artyści Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny". Widownia będzie się mogła włączyć w śpiewanie, gdyż teksty zwrotek i refrenów będziemy wyświetlali na telebimie ustawionym pod sceną. Dołączcie do nas i przejdźcie wraz z nami do historii Rekordów Polski!!! Próbę bicia Rekordu Polski nadzorować będzie dwójka certyfikowanych kontrolerów - przedstawicieli księgi "Polskich rekordów i osobliwości".

Po piątkowych emocjach sobotę 2 lipca 2016, rozpoczniemy o godzinie 14.00 od ukłonu w stronę najmłodszej publiczności. Dzieci z rodzicami serdecznie zapraszamy na koncert "Klang dzieciom" na SCENIE MAŁEJ Festiwalu. Wspaniałe piosenki, doskonałych "szantowych rewelersów", mnóstwo humoru zapewnią całej rodzinie doskonałą zabawę. Wstęp oczywiście wolny. Bierzcie zatem swoich milusińskich i przybywajcie na Długą w sobotę o godzinie 14.00

SCENA MAŁA Festiwalu zaprasza ponownie w sobotę o godzinie 16:00 na "Koncert na zanętę" w wykonaniu zespołu "Atlantyda". Będzie to przedsmak i przystawka przed wieczornym, dużym koncertem "Atlantydy" na SCENIE GŁÓWNEJ.

W sobotę SCENA GŁÓWNA rusza o godzinie 19:30. Otworzy ją dwuczęściowy koncert zespołu "Klang". Trudno dzisiaj sobie wyobrazić jakikolwiek liczący się festiwal szantowy w Europie bez udziału przystojniaków i żeglarzy z Rzeszowa. W przerwie koncertu SCENA GŁÓWNA gościć będzie Ceremonię Wręczenia Bursztynowego Pucharu Neptuna. Po drugiej części koncertu "Klangu" scenę oddajemy jednemu z najbardziej utytułowanych zespołów szantowych w Polsce - zespołowi "Atlantyda". Sławek Klupś i jego muzycy gwarantują świetną muzykę, ich własne, autorskie hity ostatnich dekad i niepowtarzalną atmosferę.

Po Atlantydzie zapraszamy całą widownię "Szant pod Żurawiem" nad Motławę, gdzie o godzinie 22.00 rozpocznie się Wielka Bitwa Morska na Wodach Motławy, po której na niebie rozbłyśnie spektakularny pokaz sztucznych ogni. Sobota zamknie w ten widowiskowy sposób nasze gdańskie święto muzyki szantowej jakim jest Festiwal "Szanty pod Żurawiem".

Gdyby występy na scenach "Szant pod Żurawiem" rozbudziły apetyty na morskie spotkanie w bardziej kameralnych warunkach, mamy też propozycję dla najbardziej zagorzałych miłośników szant. Ich właśnie zaprasza w piątek i sobotę po koncertach na Targu Rybnym Klub Morza Zejman. Jego nowa siedziba mieści się w Bramie Nizinnej. Wstęp do klubu wolny.

Opinie (10)

 • Dawniej na Szanty pod Żurawiem przyjeżdżało wielu wykonawców.
  Nie powiem, lubie Klang i Atlantydę, uwielbiam chór Zawisza Czarny...ale to za mało dla miłośnika szant....

  • 23 0

 • Wysłuchanie jeden raz piosenki "Klangu" o przyłączaniu Gdańska do Rzeszowa to już o jeden raz za dużo

  Ponieważ miałem pecha słyszeć to już kilka razy, obiecuję nie przychodzić.

  A tak lubię szanty....

  • 11 1

 • Szanty???

  To są jakieś popłuczyny, a nie szanty.
  W porównaniu z koncertami sprzed lat to śmiech na sali...

  • 8 1

 • Klub Morza Zejman w Bramie Nizinnej

  dobrze wiedzieć:)

  • 1 0

 • jak ja nie cierpię szant (1)

  • 2 8

  • wyjatkowo x**wy rodzaj spiewania

   ale zagle tp opdstawa

   • 0 2

 • Szanty sa tylko dla milosnikow morskiej kultury muzyczne.

  I tylko ci beda rozkoszowac sie taka muzyka. Pisze to poniewaz niektorzy tu wydaje sie watpia w piekno tych historycznych marynarskich piesni. Dodam tu ze szanty znalazly wykonawstwo nawet nawet posrod najwybitniejszych artystow. Mam tutaj dwa linki z popularnymi szantami nagranymi na poczatku lat 50-tych przez najslynniejszego amerykanskiego spiewaka operowego Leonarda Warrena (1911-1960). Warren zmarl nagle podczas wystepu w Metropolitan Opera, 4 marca 1960 roku.
  https://www.youtube.com/watch?v=vpoUlEgcbIk
  https://www.youtube.com/watch?v=58vruXLDpL0

  • 3 1

 • EKT Gdynia powinno być to bym poszła.

  • 2 0

 • Szanty

  Było bardzo sympatycznie, mili ludzie wspaniały klimat i śpiewanie szant ;)
  Za rok na pewno wroce na ta impreze ;)

  • 1 0

 • victory

  Moja ulubiona angielska szanta, z filmu chyba o żaglowcu Victory ?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.