• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Szanty Pod Żurawiem (17 opinii)

Fundacja Gdańska zaprasza na szesnastą edycję Międzynarodowego Festiwalu Szantowego "Szanty pod Żurawiem". Jak co roku nad Motławą przy Targu Rybnym w Gdańsku, w trakcie zlotu "Baltic Sail" odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali szantowych w naszym kraju. Muzyka szantowa wykonywana w scenografii starego portu w otoczeniu żaglowców cumujących wzdłuż wybrzeży Motławy, czyni z festiwalu "Szanty pod Żurawiem" wydarzenie wyjątkowe, o magii przyciągającej co roku rzesze słuchaczy. Wstęp na koncerty jest wolny, a scenę ustawiono przy Targu Rybnym w Gdańsku.

Polecamy serdecznie lekturę programu tegorocznych szant. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

szanty - koncerty w Trójmieście


Nasze działania rozpoczniemy już w czwartek 2 lipca. O godzinie 20:00 na pokładzie "Minervy" cumującej przy Targu Rybnym odbędzie się kolejne Zaruski Party. Tradycyjnie już inaugurujemy nim Baltic Sail i Szanty pod Żurawiem, a jego nazwa powstała, kiedy "Szanty pod Żurawiem" włączyły się we wsparcie projektu odbudowy żaglowca Generał Zaruski. Tym razem ogłosimy włączenie się w projekt wspierania remontu Josepha Conrada. Podczas Zaruski Party ogłosimy formułę wsparcia w ciągu najbliższego roku. Zaruski Party uświetnią swoimi występami nasi specjalni goście z Hiszpanii La Petita Havana oraz wspaniały bard, satyryk i żeglarz Marek Majewski. Wstęp niestety za zaproszeniami, ze względu na rozmiary pokładu Minervy. Dla zainteresowanych mam jednak słowa pociechy: z nabrzeża też będzie świetnie słychać występy, czyli...

Piątek na dużej scenie rozpoczniemy koncertem "Słowiańskiej Duszy". To międzynarodowy projekt grupy pasjonatów, który od kilku lat zdobywa sobie coraz większą popularność. Zagrają m.in. utwory o tematyce morskiej, czerpiące z tradycji zza naszej wschodniej granicy - czyli "slavic roots". Obok La Petita Havana i Marka Majewskiego o których już pisałem, pojawi się też na dużej scenie dawno już nie słyszany na "Szantach pod Żurawiem" charyzmatyczny Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz. Nie zabraknie też stałego i mocnego punktu naszych festiwali, czyli sześciu dżentelmenów, walczących od lat o dostęp Rzeszowa do morza, znanych pod nazwą Zespół "Klang". Piątkowy koncert zakończymy recitalem Jurka Porębskiego. Nie wyobrażam sobie "Szant pod Żurawiem" bez jego udziału. Jurek to autentyczny bard klasy Brela czy Brassensa. Cieszmy się jego obecnością i zaszczyceni jesteśmy, że rezerwuje sobie czas aby zawitać do Gdańska.

Sobotę rozpoczniemy o godzinie 16:00 od ukłonu w stronę najmłodszej publiczności. Dzieci z rodzicami serdecznie zapraszamy na koncert "Klang dzieciom". Wspaniałe piosenki, doskonałych "szantowych rewelersów", mnóstwo humoru i nagrody dla najmłodszych zapewnią całej rodzinie doskonałą zabawę. Wstęp oczywiśce wolny. Bierzcie zatem swoich milusińskich i przybywajcie na Targ Rybny w sobotę o godzinie 16:00.

O 17:45 zapraszamy w sobotę 4 lipca na Koncert Galowy, będący finałem naszych szant. Obok tych, których jeszcze nie słyszeliście, jeśli w piątek nie było was na "Szantach pod Żurawiem", na scenie o 18.20 pojawi się jeden z najlepszych polskich zespołów szantowych trójmiejska "Formacja". Po nich scenę oddamy naszemu autorskiemu projektowi: "Szanty i jazz". Synkopowane rytmy, rewelacyjnie "pracująca" sekcja dęta, Detko, Dyakowski i Porębski gwarantują godzinę prawdziwej uczty muzycznej, dla wszystkich.

Po niecałej godzinie przerwy, podczas której będzie można śledzić Bitwę Morską na Wodach Motławy, rozpocznie się wielki finał "Szant pod Żurawiem" edycja 2015. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was koncert rewelacji szantowej ostatnich lat, Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, zgarniającego jak odkurzacz wszystkie nagrody najbardziej liczących się festiwali szantowych w Polsce. Tego wieczoru po raz pierwszy chór wystąpi wraz wokalistami, którzy na co dzień nie zajmują się śpiewaniem szant. Wyrazili zgodę i pojawią się na scenie: Grażyna Łobaszewska, Krystyna Stańko, Joanna Knitter i Romuald Sławiński. Nie może Was zabraknąć na tym koncercie. Będzie to prawdziwie mocny akcent na zakończenie gdańskiego święta muzyki szantowej jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Szantowej "Szanty pod Żurawiem".

Gdyby występy na scenie na Targu Rybnym rozbudziły apetyty na morskie spotkanie w bardziej kameralnych warunkach, mamy też propozycję dla najbardziej zagorzałych miłośników szant. Ich właśnie zaprasza w piątek i sobotę po koncertach na Targu Rybnym Klub Morza Zejman. Jego nowa siedziba mieści się w Bramie Nizinnej. Wstęp do klubu wolny. Polecamy.

XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZANTOWY "SZANTY POD ŻURAWIEM"
Gdańsk Targ Rybny

2.07.2015 czwartek

20:00 - 22:00
POKŁAD ŻAGLOWCA "MINERVA"
ZARUSKI PARTY
zbiórka środków na remont s/y Joseph Conrad
wstęp za zaproszeniami

zapraszają
FUNDACJA GDAŃSKA / BALTIC SAIL / SZANTY POD ŻURAWIEM

program
HAVANARES - SZANTY KATALOŃSKIE - I NIE TYLKO ...
wystąpią

"LA PETITA HAVANA"
Hiszpania - Barcelona

MAREK MAJEWSKI
Polska - Podkowa Leśna

3.07.2015
piątek


18:30 - 22:00
KONCERT NA OTWARCIE
SCENA GŁÓWNA NA TARGU RYBNYM

wstęp wolny

program
18:30 - 19:00
SŁOWIAŃSKA DUSZA
Polska - Białoruś - Ukraina

19:00 - 19:30
MAREK MAJEWSKI
Polska - Podkowa Leśna

19:30 - 20:00
HAVANARES - LA PETITA HAVANA
Hiszpania - Barcelona

20:00 - 20:30
GRZEGORZ GOOROOO TYSZKIEWICZ
Polska - Gdańsk

20:30 - 21:00
KLANG
Polska - Rzeszów

21:00 - 20:10
CEREMONIA OTWARCIA ZLOTU "BALTIC SAIL"


21:10 - 22:15
recital
JUREK PORĘBSKI
Polska - Świnoujście

Po koncertach jak co roku zapraszamy w gościnne progi wieloletniego partnera "Szant pod Żurawiem"
Klubu Morza Zejman
Uwaga: klub przeniósł się do nowej siedziby w Bramie Nizinnej
wstęp wolny - zaprasza Andrzej Dębiec

4.07.2015 sobota

16:00 - 16:45
program dla najmłodszych
KONCERT KLANG DZIECIOM
Polska - Rzeszów
SCENA GŁÓWNA NA TARGU RYBNYM
wstęp wolny

17:45 - 22:30
KONCERT GALOWY
SCENA GŁÓWNA NA TARGU RYBNYM
wstęp wolny

program

17:45 - 18:20
SPANISH MOMENTS
LA PETITA HAVANA - KLANG
Hiszpania - Barcelona / Polska - Rzeszów

18:20 - 19:00
FORMACJA
Polska - Trójmiasto

19:00 - 20:00
SZANTY I JAZZ
DETKO BAND - PORĘBSKI - DYAKOWSKI

20:00 - 20:15
CEREMONIA WRĘCZENIA
BURSZTYNOWEGO PUCHARU NEPTUNA


20:15 - 20:45
BITWA MORSKA

20:45 - 22:15
CHÓR ZAWISZA CZARNY - EDYCJA SPECJALNA
goście specjalni
Grażyna Łobaszewska
Krystyna Stańko
Joanna Knitter
Romuald Sławiński

Po koncertach jak co roku zapraszamy w gościnne progi wieloletniego partnera "Szant pod Żurawiem"
Klubu Morza Zejman
Uwaga: klub przeniósł się do nowej siedziby w Bramie Nizinnej
wstęp wolny - zaprasza Andrzej Dębiec


ORGANIZATOR ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO ZMIAN W PROGRAMIE.

Opinie (17) 1 zablokowana

 • Bajkowy festiwal

  Piękny festiwal i bardzo dobra organizacja.

  • 9 0

 • Byle planowana kładka nie ograniczyła ruchu statków pod Żuraw -główna atrakcja Gdańska!

  Szanty pasuje do Gdańska, fajna impreza.

  • 14 1

 • i o to chodzi

  Cieszy mnie, że Gdańsk zaczyna wracać do morza. Gdzie, jak nie w największym portowym mieście w Polsce ma się odbywać festiwal szantowy?

  Jeśli chodzi o wykonawców, to porównanie Jerzego Porębskiego do Brela i Brassensa, jest jak najbardziej trafione. Jurek wyrywa się z okowów irlandzkiego folku, który dominuje w szantach i tworzy oryginalne kompozycje, o morskim charakterze, deklasując konkurencję. To kawałek świetnej surowej muzyki, przyprawiony jeszcze lepszymi tekstami, które bawią, uczą i skłaniają do zadumy. Prawdziwe męskie granie. Chór Zawisza Czarny również nikogo, kto lubi morskie klimaty, nie zawiedzie.

  Może jestem konserwatywny, ale uważam, że szanty, to przede wszystkim muzyka na męskie głosy. Kobiety niech śpiewają fado i bossanovę.

  • 16 0

 • Szanty-sympatyczna sprawa ale dlaczego pod żurawiem? (1)

  Wciąż nie wiem, czemu "pod żurawiem"? Czy chodzi o ledwie widoczny wskaźnik kierunku wiatru, czy o znany na całym świecie budynek bramy dźwigowej? Ta brama dźwigowa na znaczku pocztowym wydanym przez Pocztę Wolnego Miasta Gdańska docierała z pocztą do wszystkich zakątków świata, niestety nie dotarła do Urzędu Miasta Gdańska i do jego prezydenta.
  Na samym dole tego budynku wisi konkretny zapis nazwy i opis funkcji jakie pełniła ta brama w porcie, przynajmniej w intencji jej budowniczych i portowców z dawnego Gdańska!? Żuraw, przynajmniej ten budowlany szeroko stosowany w Gdańsku nigdy i nigdzie nie był stosowany w porcie (szczególnie gdańskim)!? Przyjemnej zabawy przy śpiewaniu szant!

  • 1 3

  • Ciesz się, że nazwa imprezy jest po polsku

   i nie narzekaj.
   Równie dobrze mogłaby się nazywać Motlava Shanties Fest czy jakoś jeszcze gorzej!

   • 2 0

 • Ale najlepszych niema. (1)

  Gdzie Mechanicy Szant, Mietek Folk, Ryczące Dwudziestki, Roman Roczeń, Smugglers?

  • 8 8

  • Świetna impreza - super się bawiliśmy-brawo i dziękujemy Michał Juszczakiewicz

   Widocznie pojęcie "najlepsi" jest bardzo względne..i przeterminowane. My bawiliśmy się doskonale i cieszymy się, że nareszcie nastąpiła zdrowa zmiana i nie grały akurat w tym miejscu "jak zwykle" zespoły które wymieniasz. Ale dla miłośników zapewne można ich posłuchać na "tych najlepszych" dedykowanych szczególnym odbiorcom festiwalach. Pozdrawiam.

   • 5 0

 • Wydaje mi się, że od jakiegoś czasu nie zmieniają się wykonawcy (1)

  Jeszcze parę lat temu można było posłuchać Mietków, Mechaników czy Własnego Portu, a od jakiegoś czasu tylko Porębski, za którym raczej nie przepadam.

  • 2 9

  • Piątkowy koncert był wyjątkowy

   Dobrze że organizator zaprosił inne zespoły niż w zeszłym roku, impreza nareście dla wszystkich. Podobała nam się atmosfera i wykonawcy i że nie było, prosimy o kontynuację w kolejnych latach. Bardziej podobał się nam koncert piątkowy. Pozdrawiamy. Duże dzieciaki z Krakowa

   • 2 0

 • szanty (1)

  Świetna zabawa, zachęcam organizatorów do zaproszenia do następnej edycji gdańskich wykonawców szant np. Pan Andrzej Starzec wykonuje piękne szanty związane z Gdańskiem.Polecam Hania

  • 0 6

  • Pan Andrzej Starzec nie wykonuje szant!

   On śpiewa piosenki żeglarskie.
   Poza tym nie istnieją szanty związane z Gdańskiem.

   • 4 0

 • bardzo nam się podobało (2)

  Festiwal jak i całe wydarzenie świetnie pomyślane, dla rodzin, dla odwiedzających Gdańsk, dla mieszkańców. Różnorodna muzyka dla każdego. Cieszymy się że mogliśmy uczestniczyć w dobrej zabawie. Imprezy pod Żurawiem już wpisujemy do kalendarza na przyszły rok !!!!!

  • 7 0

  • Lubimy Szanty Pod Żurawiem

   Lubimy imprezy organizowane przez Pana Michała Juszczakiewicza, właśnie dlatego że są dedykowane dla wszystkich. Nam podobała się różnorodność wykonawców i ich wybór. No i lokalizacja w tym nowym miejscu tez nam się podobała :)

   • 5 0

  • Super się bawiliśmy i świetna impreza, dziękujemy Michał Juszczakiewicz

   Pojęcie najlepsi jest bardzo względne..i przeterminowane. My bawiliśmy się doskonale i cieszymy się, że nareszcie nastąpiła zdrowa zmiana i nie grały akurat w tym miejscu jak zwykle zespoły, których wykonania nie da się słuchać, czyli z poprzednich lat. Dla miłośników trudnego gatunku zapewne można ich posłuchać na tych lepszych festiwalach, dedykowanych szczególnym odbiorcom . Pozdrawiamy

   • 4 0

 • Impreza była super!

  A Męski Chór Szantowy z roku na rok coraz lepszy i ma coraz lepszych gości!
  Oby tak dalej!

  • 3 3

 • fajnie było

  • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.