stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Symfonia Gdańska - Dźwięki Miasta (11 opinii)

 • piątek, 24 maja 2013, godz. 21:00 - 22:20
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

Formuła projektu oparta jest na wyborze dźwięków miasta i użyciu ich do komponowania utworu muzycznego. Miasto jest jednym wielkim instrumentem. Mieszkańcy zaś zarazem twórcami i odbiorcami symfonii muzycznej miasta.

Relacja z imprezy

Symfonia polega na przetoczeniu się wybranych z tkanki miasta dźwięków z zaplanowaną harmonią. Symfonia to prezentacja miasta z innej strony. Nie oparta na odbiorze wizualnym, lecz nietypowo - od strony dźwięków, którymi Gdańsk dysponuje.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Projekt uwypukla lokalny potencjał kulturotwórczy tkwiący w strukturach miejskich Gdańska. Instytucje publiczne łączą działania na rzecz budowy marki Gdańsk. Symfonia dziejąc się w przestrzeni miejskiej ma charakter ogólnodostępny. Projekt integruje sztukę z przestrzenią publiczną. Realizując Symfonię chcemy podkreślić, że dobrem kultury jest również tkanka miasta dlatego trzeba ja szanować i chronić.

Bardzo nam zależało aby na zakończenie projektu zaprezentować artystę wywodzącego się z Trójmiasta i uznanego oraz tworzącego na międzynarodowych scenach. Dlatego cieszymy się bardzo, że nasze zaproszenie przyjął pianista Sławek Jaskułke.

Miasto w skondensowanej formie dźwiękowej

24 maja 2013 (początek corocznych obchodów Święta Miasta) w Gdańsku zabrzmi niezwykła Symfonia. Będzie to próba przestawienia Gdańska w skondensowanej formie dźwiękowej.

Całość rozpocznie się przy "Zieleniaku" od emisji projektu autorstwa Małgorzaty Żerwe i Jarosława Zorna pt "Stocznia: Suita industrialna".

Suita powstała w oparciu o naturalne dźwięki nagrywane w różnych miejscach i o różnych porach na terenie Stoczni Gdańskiej i terenach postoczniowych. W suicie pojawiają się też dźwięki archiwalne. Całość ma charakter utworu muzycznego, który w czasie 7 minut i 38 sekund zawiera skondensowaną historię gdańskiej stoczni. Projekt stanowi produkcję Radia Gdańsk.

Stowarzyszenie Artystyczne "Lustra" ogłosiło też konkurs na Utwór dla Gdańska - jego rezultat ma być kolejnym elementem Symfonii (regulamin konkursu znajduje się na stronie www.symfoniagdanska.pl).

Dźwięki funkcyjne w nowej odsłonie

Potem kolejno zabrzmią charakterystyczne dźwięki miejskie. Wszystkie wybrane do Symfonii dźwięki są naprawdę imponująco ciekawe. - Mówi Izabela Terek-Jopkiewcz, pomysłodawczyni projektu - Wszystkie mają na celu wysyłanie komunikatów do mieszkańców. To, w jaki sposób to robią jest interesujące, gdy posłucha się ich tak, jakby słyszało się je po raz pierwszy.

W projekt Stowarzyszenia Artystycznego "Lustra" zaangażowało się wiele gdańskich instytucji i firm: A&R P.H.U. Rafał Czech, Centralne Muzeum Morskie, Centrum Techniki Okrętowej S.A., Filharmonia Bałtycka, Instytut Kultury Miejskiej, Komenda Wojewódzka Policji, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, PKP Szybka Kolej Miejska Sp. z o. o., Radio Gdańsk, Zakład Komunikacji Miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego, Żegluga Gdańska Sp. z o.o.

Sam projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Ze względu na tak liczny udział różnorodnych instytucji miejskich wydarzenie ma również wartość społeczną. Dobrem kultury jest również tkanka miasta. Trzeba ją zatem szanować i chronić. Nie tylko instytucje kulturalne, ale także instytucje, które zapewniają obywatelom ład i bezpieczeństwo oraz komunikację zasługują na najwyższy szacunek. Bez ich udziału nastąpiłaby dezintegracja w funkcjonowaniu miasta. A otwartość ludzi stojących na ich czele pozwala wierzyć, że Gdańsk jest prawdziwym miastem wolności, bo bez ich zainteresowania i bezinteresownej pomocy projekt Symfonia Gdańska - Dźwięki Miasta nie mógłby zaistnieć.

Dlatego w Symfonii usłyszymy na nowo nuty syren policyjnych, zadzwonią jakże symboliczne tramwaje, zabuczą scalające Trójmiasto skmki (pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej).

Podczas wydarzenia nie może też zabraknąć dźwięku kościelnych dzwonów, które na co dzień przypominają o duchowej stronie rzeczywistości.

W czasie Symfonii rozdzwonią się dzwonnice:
Bazyliki Mariackiej
kościoła św. Brygidy
kościoła św. Jakuba
kościoła św. Jana
kościoła św. Józefa
kościoła św. Katarzyny
kościoła św. Piotra i Pawła
kościoła Świętej Trójcy


Muzyka chwili w mieście portowym

Na gdańskim śródmieściu znajdują się też dwa carillony koncertowe (w Ratuszu Głównym oraz św. Katarzynie), ich dźwięki również staną się elementem Symfonii i doprowadzą nas aż do Motławy, gdzie z pełnym dostojeństwem przemówią syreny statków Białej Floty oraz SS Sołdka. (pierwszego statku zbudowanego całkowicie w Polsce po II wojnie światowej). Bo przecież Gdańsk to miasto portowe.

Te dalekie dźwięki syren statków czasami słyszalne w mieście są dla mnie zapowiedzią jakiejś tajemnicy płynącej z innych zakątków świata.- Mówi Iza Terek-Jopkiewicz.

Zatem dźwięki tajemnicy przeniosą nas aż pod Filharmonię Bałtycką, gdzie na fortepianie projekt zamknie Sławek Jaskułke. Znany polski pianista i kompozytor, mający za sobą występy w Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. Artysta zagra utwory ze swej najnowszej płyty "Moments", która już zbiera znakomite recenzje.

"Moments" to zaskakujący album w twórczości pianisty: refleksyjny i melodyjny. Jaskułke odchodzi w nim od mocnego brzmienia w stronę wyrafinowanej i subtelnej pianistyki. Tworząc muzykę liryczną, zmysłową i piękną.

Publiczność będzie mogła podziwiać pianistę stojąc na przeciwległym brzegu Motławy. Dokładna mapa przemieszczania się dźwięków będzie wkrótce widoczna na plakatach oraz stronie projektu: www.symfoniagdanska.pl

Przeczytaj także

Opinie (11) 5 zablokowanych

 • (2)

  ...a czy ktoś ma dokładniejsze informacje i może się wypowiedzieć na temat Symfonii Gdańska w kontekście informacji jaka pojawiła się na facebooku i została zamieszczona przez Sealencium Studio?

  • 3 1

  • Symfonia wygląda na haniebny plagiat...

   Dokładniej to wygląda tak, że kompozytor Dariusz Michalak od wielu lat (ok. 10) pracuje nad tym tematem, rozmawiał z dziesiątkami jeśli nie setkami ludzi, organizuje cykliczne spotkania i próby grup muzyków.
   W trakcie prac i zdobywania "patronatów" oficjeli, spotykał się z osobami, które "wymyśliły" symfonię.
   Wygląda na TO, że osoby owe, mając dobre wejścia tu i ówdzie, skorzystały z pomysłu muzyka.

   • 5 8

  • Oświadczenie (przeklejone ze strony Stowarzszenia na facebooku):

   Po przeczytaniu otwartego listu Dariusza Michalaka z zarzutami o plagiat w stosunku do projektu Izy Terek-Jopkiewicz wyrażamy zdumienie formą i postawionymi nam oskarżeniami kradzieży pomysłu. A także faktem, że Dariusz Michalak nie zwrócił się z tym najpierw do nas, nie próbował niczego wyjaśnić czy choćby porównać projekty a zaczął publicznie szkalować. Jednocześnie akcentujemy, że Redaktor Radia Gdańsk, Małgorzata Żerwe, nie jest organizatorką Symfonii Gdańskiej.
   Prosimy o zaprzestanie naruszania dóbr osobistych Stowarzyszenia Artystycznego LUSTRA.

   • 6 3

 • Synfonia miasta portowego to była kiedys i jak ean-Michel Jarre dawał koncert w Stoczni (1)

  teraz juz zmiasta portowego nic niezostało synfoni miasta zostały tylko dzwony koscielne nic wiecej!Politycy PO i Lewicy bardzo sie starali by zniszczyć przemysł miasta i nie tylko stoczniowy.Mielismy fabryki telewizorów mielismy inne fabryki przetwórnie teraz juz niema nic.MAmy zato powstajace biurowce które nic nieprodukuja a zerujacych pasazytów.wiec jaki dzwiki miasta mozna co najwyzej dzwiki klawiatury komputerowej posłuchac i klimatyzacji w biurowcach

  • 3 5

  • yeti

   aha, wszystko z panem dobrze?

   • 1 1

 • Symfonia miasta (2)

  Znam osobiście pomysłodawczynię tego przedsięwzięcia dlatego jestem przekonana ,że warto wybrac się na to wydarzenie.
  Polecam

  • 5 3

  • ale co mnie to niedziwi to tak jak kolesie PO zawsze swoich polecaja

   • 0 3

  • i co jednak sie okazało ze to totalna nuda była

   "Deszczowa i nudna Symfonia Gdańska" Artykuł na pierwszej stronie to potwierdza!!

   • 1 3

 • Oświadczenie (2)

  Do Zarządu Fundacji Lustra
  Dziś pierwszy raz miałem chwilkę, by zgłębić temat kto jest organizatorem Symfonii Gdańska. Przyznam, że nie wiedziałem, że Pani Iza Terek-Jopkiewicz, znana mi jako aktorka, jest równocześnie organizatorką imprezy, bo we wszystkich artykułach w mediach opisywana jest jako kompozytorka. Odnośnie oświadczenia Państwa bardzo proszę wczytać się w apel, który upubliczniłem na swoim profilu FB. W tekście tym jak i żadnym z postów mojego autorstwa nie ma wzmianki o Państwa Fundacji. Na swoim profilu apelowałem do moich fanów, którzy obserwują naszą aktywność od 10 lat, informując, że jestem okradany. Nie napisałem nic o organizatorach, tylko odniosłem się do twórców, którzy kopiują cudzą własność. Skąd więc bierze się przemyślenie, że publicznie szkaluję Państwa dobre imię? Przypominam, że żyjemy w wolnym kraju i każdy z obywateli ma prawo wyrazić swoje zdanie. Jeżeli piszę o organizatorach, to jedynie przedstawiam swoją prywatną opinię, do której każdy z uczestniczących na portalach społecznościowych ma prawo.
  Czy ten tekst jest obraźliwy?
  Jak zachęcić rodzimych Gdańszczan i turystów by odwiedzili jedno z piękniejszych miast w Polsce i pospacerowali ulicami miasta? Jakie dźwięki z historii Gdańska pokazać mediom, by zauroczyć bajkowością tego niezwykłego miejsca. Okazuje się, że przywołanie chaosu, atmosfery dźwiękowej strajków i wywołanie niepokoju jest jedynym sposobem według wyobrażeń organizatorów Symfonii Gdańska. Czy można Gdańsk pokazać poprzez inne brzmienia? Zobacz nasz projekt w w w . s e a l e n c i u m . eu i weź udział w konkursie, czekają atrakcyjne nagrody :-)"

  Jeżeli zaś chodzi o powiadomienie Państwa wcześniej zanim upubliczniłem apel na swojej stronie FB nadmienię, że nie ma wyznaczonych wzorów zachowania gdy naruszane są prawa autorskie. Dla mnie to był szok! Osobiście nie mam zwyczaju corocznie obserwować kto jakie projekty zgłasza i czego one dotyczą. Nie chodzę do księgarni po to żeby zabawiać się w śledczego i wyszukiwać plagiatów na najnowszych płytach innych twórców. Zajmuję się projektami, które tworzę od lat z pasją i jestem nimi całkowicie pochłonięty, a kiedy widzę papugowanie reaguję spontanicznie. Faktycznie impreza wypadła kulawo, serdecznie współczuję, jednak zastanawiam się czy myślicie Państwo, że gdyby była piękna gorąca noc inaczej byłoby słychać brzmienie Symfonii Gdańska - kojarzące się w głównych motywach ze strajkami i tragedią ludzką. Czy na pewno zabrzmiałyby inaczej, bo rozumiem, że nastawiliście się Państwo na SUKCES. Zajmuję się zawodowo komponowaniem od ponad 25 lat i z mojego doświadczenia jest to nie możliwe w takiej konfiguracji dźwięków do osiągnięcia. To kwestia doświadczenia i oczywisty błąd debiutującej kompozytorki.
  Apeluję o większy dystans w obliczu klęski, by emocje nie wzięły góry. Zanim wejdą państwo na ścieżkę wojenną z naszym studiem zalecam wziąć udział w nazym konkursie z wykorzystaniem Panstwa mapki i zastanowić się nad końcowym bilansem. Mleko się rozlało, a dobrych imprez w 3-m brakuje, dlatego nie warto tracić energii na przepychankę, a bardziej skoncentrować się i wyciągnąć wnioski, by wykreować w kolejnym rok coś bardziej świeżego, bo nieudanej imprezy kontynuować się nie da.
  Czy wszyscy, którzy mają inne zdanie dostają podobne ostrzeżenia jak ja?
  Pani malina pisze:
  znów smutna,przygnębiająca historia z solidarnością i prl-em w tle ,znów rwanie zakrwawionej koszuli Rejtana-uważacie że młodzi ludzie potrzebują tego patosu? dlaczego nie mozna zorganizować projektu optymistycznego z usmiechem do życia z energią pozbawioną polityki? pomysły z epoki styropianu -my młodzi chcemy zyc przyszłością!"

  Przypominam, że to jest wolny rynek, a sprawa dotyczy rozrywki obywateli, dlatego każdy ma prawo się wypowiadać, tym bardziej, że fundusze na kulturę wynikają z naszych podatków.

  z wyrazami szacunku i szczerym współczuciem
  Dariusz Wojciech Michalak

  • 5 5

  • Szanowny Panie Dariuszu,

   Pani Izabela TerekJopkiewicz, pomysłodawca i wykonawca projektu ,,Symfonia Gdańska", jest członkinią Stowarzyszenia Artystycznego Lustra, które firmuje projekt. Zarówno forma jak i treść Pana listu otwartego godzi w nasze dobre imię. Tak jak pani Małgorzata Żerwe nie była współautorem projektu ,,Symfonia Gdańska'', jak napisał Pan w liście otwartym, tak samo pani Izabela Terek-Jopkiewicz mimo pozornych podobieństw nie inspirowała się Pana twórczością. Nie dopuścilibyśmy do realizacji projektu, który byłby plagiatem czyjegoś pomysłu.
   Podobnie jak Pan jesteśmy za współpracą a nie wzajemnym obrażaniem się. Liczymy, że nie będzie konieczne wstępowanie na ,,ścieżkę wojenną'', a wspólne konstruktywne działanie na rzecz trójmiejskiej kultury.

   Z poważaniem,

   • 6 0

  • Od autorki projektu:

   Oświadczam, że projekt "Symfonia Gdańska - Dźwięki Miasta" jest w pełni moim autorskim projektem zgłoszonym w 2008 roku na potrzeby zbierania idei do puli projektów Stolica Kultury 2016.

   Publikacja nieprawdziwych treści na portalach internetowych jest naruszeniem dóbr osobistych.

   podpisano,

   • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.