stat
Impreza już się odbyła

Święto Otwartych Kosynierów

OTWARTYCH KOSYNIERÓW to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. Zaproszenie na 16 października adresowane jest do sąsiadek i sąsiadów ECS oraz wszystkich mieszkańców, czujących identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ.

Program święta ulicy powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, dzięki wspólnej pomysłowości sąsiadek i sąsiadów, artystek i artystów, osobami związanymi z ul. Gdyńskich Kosynierów, organizacji i Europejskiego Centrum Solidarności. Udało się wspólnie stworzyć społeczną koalicję osób działających na rzecz sąsiedztwa stoczni.

- Okazało się, że ta jedna z najkrótszych ulic Gdańska, skrywa jednocześnie bogactwo inicjatyw społecznych i kulturalnych, a zabytkowe kamienice zamieszkują niesamowite osoby. Tymi pasjami i energią do działania chcemy podzielić się 16 października! - mówi Aneta Lehmann, koordynatorka projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, na co dzień pracująca w Dziale Projektów Obywatelskich ECS.
Organizatorzy podkreślają, że miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.
- Dołączcie do nas, po prostu! - dodaje Aneta.


Zwieńczeniem święta ulicy będzie koncert duetu Bzy - tworzącego i wykonującego autorskie pieśni, oscylujące wokół stylistyki folk, opowiadające o naturze, płynącej przez szary świat betonu, znajdującej drogę do serc wielkich miast. Duet tworzą: Kinga Fałtynowicz - harmoszki, głos i Krzysztof Wojsław - gitary, bębny, głos.

Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, który w 2010 roku zainicjowało Europejskie Centrum Solidarności, zapraszając do współpracy kolektywy sąsiedzkie, aktywistów, organizacje i instytucje. To sposób na obywatelskie obchody Sierpnia '80, które tak aktywizują wspólnoty lokalne, aby treścią wypełniać idee solidarności. Od tego czasu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ gościło w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie, Brzeźnie i Wrzeszczu. Zrealizowano 61 inicjatyw i akcji społecznych. W tym roku projekt wrócił w bezpośrednie sąsiedztwo ECS, gdzie wszystko się zaczęło: strajk stoczniowców, Solidarność, upadek komunizmu i triumf wolności. Wracamy do stoczni. Wracamy do bazy! - mówią organizatorzy.

- Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej - uzupełnia Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej.
Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ to także podcast, debaty dotyczące tematyki terenów postoczniowych. Więcej o projekcie: www.ecs.gda.pl/zrozumiecsierpien.

PROGRAM
Uwaga! Miejsce zależy od pogody - w razie złej aury wydarzenia odbędą się w pomieszczeniach partnerów wydarzenia.

/ Lokalizacje


  • ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10

  • Jaś i Małgosia, ul. Gdyńskich Kosynierów 11a

  • Mały Dom Na Skraju, ul. Gdyńskich Kosynierów 11

  • Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, ul. Gdyńskich Kosynierów 1112.30-14.00 | start przed sklepem spożywczym Groszek
HISTORIA JEDNEJ ULICY. Spacer z Dominiką

14.00-16.00
WYTNIJ-WYMALUJ. Warsztaty z Markiem → ESKAEM
A GDYBY TAK... Dobre praktyki miejskie z Anetą i Blanką → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek
OZDOBIONE. Warsztaty plastyczne z Małgosiami → Jaś i Małgosia
NO TO SITO! Stanowisko sitodruku u Krzesimira → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

16.00-17.00
WSPÓLNE GOTOWANIE z Michaliną i Martą → Mały Dom na Skraju

17.00-17.20
POBIESIADUJMY! Wspólne śpiewanie z Jasiem i Małgosią → Mały Dom na Skraju

17.20-18.00
ZAPRASZAMY DO STOŁU! Sąsiedzka kolacja → Mały Dom na Skraju

18.00-19.00
KONCERT zespołu Bzy → ESKAEM
ORGANIZATORZY: Europejskie Centrum Solidarności, mieszkańcy i mieszkanki ulicy Gdyńskich Kosynierów, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Cumy, Plony, Mały Dom na Skraju, ESKAEM, Jaś i Małgosia, Instytut Metropolitalny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.