• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Święto Miasta Gdańska (31 opinii)

"Święto Miasta" to coroczne uroczystości organizowane z okazji rocznicy uszlachetnienia herbu gdańskiego, któremu król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk 25 maja 1457 r. nadał swym przywilejem złotą koronę do istniejących dwóch krzyży.

Fakt ten miał swoją genezę w wydarzeniach roku 1454 r., które dały początek wojnie trzynastoletniej Polski z Zakonem Krzyżackim. W maju 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk przybył do Gdańska, aby odebrać hołd od mieszkańców i dać wyraz swej wdzięczności za ogromne zasługi gdańszczan w wojnie z Krzyżakami. Miasto uzyskało wówczas dwa wielkie przywileje, które na kilka stuleci zapewniły mu rozwój i bogactwo.

W tych dniach odbędzie się wiele imprez dla mieszkańców i gości: Zjazd Gdańszczan, Parada, Rodzinny Bieg Gdańszczan, Symfonia Gdańska - dźwięki miasta, a także koncert plenerowy, podczas którego wystąpi zespół Voo Voo.
PROGRAM
24.05.2013 r. PIĄTEK
Godzina 18:00
Kantata na uroczysty dzień urodzin Najjaśniejszego Pana Króla Polski Augusta III
Godzina 20:00
Alternativa 2013 - wernisaż
Godzina 21:00
Symfonia gdańska - dźwięki miasta
Godzina 19:00 - 02:00
Noc Restauracji

25.05.2013 r. SOBOTA
Godzina 10:00
VIII Rodzinny Bieg Gdańszczan
Godzina 12:00 - 14:00
Warsztaty twórcze dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Godzina 12:30
Ogarnij Ogarną - Poznaj swoją ulicę
Godzina 11:00 - 13:00
Literacka gra miejska "Baśniowa zagadka Neptuna"
Godzina 17:00
Wręczenie Nagrody im. Martina Opita za Promocję Kultury Miasta Gdańska - W roku 2013 Nagroda zostanie wręczona po raz trzeci; w poprzednich edycjach nagrodzeni zostali: Bożena Olechnowicz z TVP Gdańsk i Thomas Schulz z Kulturforum w Poczdamie. Filia Gdańska WiMBP, Mariacka
Godzina 18:00 - 19:30
Olimpiada obywatelska 2013 - Wielki Finał
Godzina 19:00
Parada Święta Miasta - Długa, Długi Targ
Godzina 19:00
Wielka majówka w Teatrze Leśnym
W programie: Piosenki Marii Czubaszek; Gwiazda; Maria Czubaszek (w rozmowie z Krzysztofem Ryzlakiem)
Goście specjalni: Wojciech Karolak (organy Hammonda)
Maciej Sikała (saksofon),
Joanna Knitter; opracowanie muzyczne Bogdan Hołownia; gra Trio Bogdana Hołowni w składzie: Bogdan Hołownia (fortepian), Paweł Pańta (bass), Cezary Konrad (perkusja); soliści: Anna Serafińska, Janusz Szrom, Ania Gadt, Magda Ptaszyńska.
Godzina 20:00
VooVoo zagra między innymi materiał z "Nowej płyty". Koncert gwiazdy poprzedzi MAJESTIC wraz z Orkiestrą Dętą Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Na zakończenie Koncertu pokaz ogni sztucznych. Targ Węglowy

26.05.2013 r. NIEDZIELA
Godzina 12:00
Koncert z cyklu "Muzyczne niedziele w Domu Uphagena". Wystąpią soliści Filharmonii Rosyjskiej w Kaliningradzie.
Godzina 12:00 -16:00
Spacery z przewodnikiem. Start: Fontanna Neptuna
Godzina 17:00
Kim jest Guenter Grass? Wykład Darii Szymborskiej. Wykład z okazji 20.lecia Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska i 20.lecia Doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego dla Guentera Grassa. Gdańska Galeria Guentera Grassa

Przeczytaj także

Opinie (31) 2 zablokowane

 • Dla kogo ten program (7)

  Szanowny Panie Prezydencie.
  Patrząc na programy i sposób organizacji imprez organizowanych czy dofinansowanych przez miasto zastanawiam się czy ktoś choć przez chwilę zastanawia się nad grupą celową . Dla kogo to jest organizowane. Czy ktoś z urzędu weryfikuje te projekty . Kilka uwag jak co roku :
  A)Dni i godziny zabaw dla dzieci . Już w zeszłym roku podczas dnia dziecka, głośnym echem zwracano uwagę że sobota pomiędzy 12-14 to czas gdzie większość rodziców ( opiekunów ) zajętych jest sprawami zawodowymi czy domowymi . Dlaczego w innych miastach festyny dla dzieci odbywają się głównie w niedzielę w godz 14 -19 . U nas wygląda to tak że komuś się nie chce pracować poza ramy 8 godzin dziennie lub robi się to po to aby jak najmniej osób z takich atrakcji skorzystało .

  B) Koncerty na Targu Węglowym . Voo Voo - przecież to kapela której już nikt nie zaprasza nawet jako support . Jest tyle talentów w podobnym budżecie . Ale niestety ekipa z byłego MDK a obecnie GAK odpowiedzialna za organizację koncertów kieruje się wciąż kolesiostwem, łatwizną i brakiem jakiegokolwiek zaangażowania . Może czas na zmianę warty i dowodzącego . Może czas zacząć rozpisywać konkursy na zagospodarowanie budżetów kulturalnych a nie wciskać ludziom byle co przy kryterium - najniższa cena .

  C) Program imprezy - dla kogo . Oprócz gry miejskiej reszta to po prostu jakieś mydlenie oczu . Ogarnij Ogarną - a co z pozostałymi ulicami, dzielnicami i mieszkańcami ? Dźwięki Miasta , Noc Restauracji , Sen nocy letniej. To ma być święto miasta z 1000 letnią tradycją . Jaki budżet przeznaczony jest na promocję . Czy Pan Panie rezydencie z czystym sumieniem jest w stanie stanąć przed wyborcami i powiedzieć że kulturalnie rozwijamy się że placówki odpowiedzialne za promocję i kulturę były kontrolowane . Że pracują w nich odpowiedni ludzie .Myślę że gdyby Pan stwierdził że tak to byłoby to niezgodne przede wszystkim z etyką zawodową zajmowanego stanowiska bo sprawa sumienia pozostaje indywidualną kwestią każdego z nas . Gdańsk umiera kulturalnie . Proponuję podpatrzeć co się dzieje gdzie indziej. Bogatsze i ciekawsze programowo imprezy odbywają się w dużo mniejszych gminach. Czym chcemy przyciągnąć turystów ? Czasem odnoszę wrażenie że UM zależy na tym aby wszyscy jeździli do Gdyni czy Sopotu . Nawet plac zabaw dla dzieci na plaży miejskiej w Gdyni jest lepiej zorganizowany i urządzony niżeli to brudne zdewastowane pobojowisko na Przymorzu . Wystarczy 23C a przebywanie na nim w pyle i kurzu z zabawy robi się wyczynem ekstremalnym.
  Może ktoś odpowie na tych kilka pytań. Przede wszystkim : Jaki budżet został przeznaczony na imprezy plenerowe ? Kto jest liderem danych projektów ? Kto zatwierdza te projekty ? Czy kiedyś doczekamy czasów że ktoś wcześniej napisze program imprez i podda pod głosowanie opinii publicznej. Swoją drogą przydałaby się kontrola w instytucjach odpowiedzialnych za organizację takich przedsięwzięć.

  • 150 14

  • Po 1 -Prezydent ma zawsze rację
   Jeżeli nie ma patrz pkt 1

   • 5 1

  • W końcu jakiś sensowny komentarz na stronie :)

   • 7 0

  • Budyniowo.... (1)

   Jest jak jest....
   Stadion Pusty.... można było wykorzystać i zaprosić jakąś gwiazdę na koncert....
   Ale po co? Z naszych podatków utrzymywać będziemy, Prezio tak zadecydował.
   Dlaczego teraz narzekamy?
   Może zadajmy sobie pytanie, kto głosował na tego Pana??!!
   Jak dla mnie to .... byle jaki Wiejski Festyn jest lepiej zorganizowany i więcej na nim atrakcji!!
   Warto posiedzieć sobie we własnym ogrodku przynajmniej więcej do roboty będzie niż w zapyziałym śródmieściu Gdańska.
   Acha.... Prezydencie Adamowicz to może jeszcze DZWONECZKI i będzie super :))))

   Niech CBA czyni swoją powinność....

   • 3 0

   • Gwiazda

    Podaj nazwisko gwiazdy, a zobaczysz jakie opinie będziesz miał na jej temat. Jeszcze się taka nie urodziła, która by wszyscy zaakceptowali. A jak w końcu byłby OK, to odezwą się głosy, że lepiej tą kasę na biednych wydać, a bilety i tak za drogie - tak nas postrzegają na świecie i pewnie się nie mylą...

    • 0 0

  • A może by tak konstruktywnie? (1)

   Gość określający się mianem "współpracownik" jak widać strasznie ma dużo do powiedzenia. Ujął to w punktach A,B,C. Uważa się za fachowca, promujący swoją nową płytę zespół Voo Voo określa jako kapela, której nikt nie zaprasza - 285 koncertów w 2012 roku to wg niego słabo. Typowy krytykant i malkontent. Bo kimże jest ktoś,kto przeznacza swoje pół godziny na napisanie uwag do programu, a ani jednej sekundy na przedstawienie swojej propozycji. Najłatwiej jest krytykować, zaś zaproponować coś i poddać się krytyce takich "fachowców" jak owy "współpracownik" to przerasta. Zastanawiające, że wśród wszystkich opinii nie znalazł się NIKT kto zaproponowałby ciekawszy, przyjazny dla wszystkich program obchodów miasta Gdańsk.

   • 1 0

   • Weź pod uwagę że ktoś za ułożenie tego programu miał zapłacone. Dlaczego więc ktoś ma to tu robić za darmo. ..

    • 0 0

  • hm

   Tak, głosowanie - może i program dla wszystkich nie jest rewelacyjny, może i w tym jest kilka punktów, które należy rozważyć, ale tyle sie w tym mieście dzieje, że zamiast marudzić proponyję współpracownikowi zorganizować coś podobnego do np. Ogarnij Ogarną.
   Wogóle czy współpracownik mógłby się oficjalnie przedstawić? Tracimy możliwość rozmowy z tak wnikliwie spoglądającym na kulturę postacią.

   • 0 0

 • (5)

  Powinni zmienić terminy bo co roku nakładają się z Neptunaliami.Kto chciałby iść na Voo Voo kiedy na Neptunaliach grają Brodka, Myslovitz, Dżem i Hey.

  • 43 6

  • kto chcialby isc? (1)

   ja na przyklad:D i ta pani, ten pan...

   • 2 2

   • Oczywiście że tak Panie Prezydencie, zdziwiłbym się gdyby Pan nie przyszedł :)

    • 0 1

  • Brodka i Dżem w piątek

   więc z Voo Voo nie koliduje

   • 0 0

  • (1)

   chyba: kto chciałby iść na smrodke, chej, etc kiedy na dniach miasta gra voo voo ;) naprawdę wolicie tych pseudo artystów od zasłużonego polskiej muzyce wojtka waglewskiego z jego niezawodną ekipą? pozdrawiam zatem:)

   • 2 3

   • Z całym szacunkiem dla Voo Voo który to zespół skończył się na płycie Oov Oov. Oczywiście wielki szacun ale jestem przekonany że publiczność zagłosuje "nogami" i stosunek wyniesie min. jeden do 15 dla Myslovitz i Hey. Ehh zresztą o czym mowa? Pewnie napisał ktoś z urzędu miasta :D

    • 3 0

 • oooo matko

  ale kaszanka...wstyd dla władz miasta ,że oferują swoim mieszkańcom takie wielkie nic i to ma byc Święto MIASTA Gdańska?????

  • 44 4

 • Ja osobiście wolę Neptunalia niż Voo Voo. Oczywiście doceniam twórczość Waglewskiego ale jeden zespół vs trzy kapele. Wynik jest chyba jasny:)

  • 18 1

 • Panie Prezydencie Adamowicz!!!
  Pańskie działania w naszym Gdańsku są jakby z pod dużego palca... Święto Gdańska, a program raczej żenujący... Ps. Mam wrażenie, że my jesteśmy 100 lat za Gdynią, tam jakoś to wszystko inaczej działa... nie pozdrawiam ;(

  • 30 2

 • Tego nie kumam

  "Godzina 19:00 - 02:00
  Noc Restauracji "

  jaka to atrakcja
  dania za pół darmo?

  • 12 1

 • żal (1)

  Darłowo teraz miało lepiej zorganizowane imprezy z okazji Dnia Darłowa :)niż Wy tutaj Panie Prezydencie !!!

  • 10 2

  • przeprowadz sie do Darłowa,

   skoro masze misto ci nie odpowiada...brama otwarta

   • 0 3

 • zenada (1)

  Zawsze było wiadomo ,że Sopot czy Gdynia oferuje mieszkańcom trójmiasta większą porcję atrakcji .Ale tego roczny program święta Gdańska to jakby anty promocja naszego pieknego miasta.Jak zobaczyłem reklamę tej imprezy nawet wpadłem na pomysł żeby zaprosić na weekend znajomych z innego miasta w naszym regionie ale po dokładnym zapoznaniu się z programem szybko mi przeszło. Nie wspomnę już o lokalizacji pge arena,jest tak schowany jak byście mieli wybudować go za karę.

  • 10 3

  • Aleś Ty głupia......

   • 1 0

 • ale atrakcje nawet koń by się nie uśmiał

  jw

  • 17 2

 • to wina Tuska

  Nie fajnie

  • 3 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.