stat
Wydarzenie już się odbyło

Święto Marynarki Wojennej

W niedzielę, 28 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Obchodzone jest nieprzerwanie od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

Z okazji święta marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. Obchodom towarzyszyć będą "morskie" atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz miłośników morza.

W środę, 24 czerwca, o godzinie 18:00, Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej weźmie udział w nabożeństwie w intencji "Ludzi Morza", które odprawione zostanie w Kościele Morskim w Gdyni (ul. Portowa 2) jako inauguracja Dni Morza w Gdyni. Po mszy św. marynarze złożą kwiaty i wystawią posterunki honorowe przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni (skwer Kościuszki).

Finałem Dni Morza będzie Święto Marynarki Wojennej. Główne uroczystości Święta MW odbędą się w piątek, 26 czerwca, w Gdyni. Rozpoczną się o godzinie 08:00 od podniesienia wielkiej gali banderowej na wszystkich polskich okrętach. Następnie, o godzinie 09:00, w Kościele MW w Gdyni Oksywiu kapelani odprawią nabożeństwo w intencji marynarzy. Po nabożeństwie marynarze złożą kwiaty na Cmentarzu MW na Oksywiu oddając hołd tym wszystkim, którzy odeszli na wieczną wachtę. Następnie, o godzinie 11:00, na okręcie-muzeum ORP "Błyskawica" odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń.

O godzinie 12:00 w honorowej asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej marynarze złożą kwiaty i wystawią posterunki honorowe przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni. Pół godziny później, specjalnie dla mieszkańców Gdyni i turystów wystąpi zespół wokalny Klubu MW "Riwiera", który z pokładu ORP "Błyskawica" zaprezentuje morski repertuar muzyczny. Natomiast wieczorem marynarze wezmą udział w koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP w kinoteatrze "Grom" na Oksywiu.

W niedzielę, 28 czerwca, Klub Marynarki Wojennej "Riwiera" (Zawiszy Czarnego 1) od godziny 11:00 zaprasza na festyn marynarski. W programie festynu zaplanowano m.in. ekspozycje sprzętu nurkowego i łączności, wystawy prac malarskich, zabawy plastyczne, konkursy sprawnościowe, wiedzy czytelniczej, zagadki morskie, występy zespołów muzycznych i tanecznych. Festyn zainauguruje specjalny pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, po którym będzie można wysłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Tego dnia odbędą się także uroczystości Święta MW organizowane przez prawosławny Ordynariat WP.

Uroczystości Święta MW odbędą się także w Świnoujściu i Ustce. W Świnoujściu będzie można m.in. zwiedzać okręty Marynarki Wojennej, które tego dnia zacumują przy wybrzeżu Władysława IV. Natomiast w Ustce będzie można zwiedzać okręt Marynarki Wojennej (27-28 czerwca od 08:00 do 20:00), a w niedzielę, 28 czerwca, o godzinie 16:00 posłuchać koncertu artystów klubu garnizonowego w Ustce.

Obchodom Święta MW towarzyszyć będą uroczyste zbiórki i wystawy historyczne organizowane w jednostkach wojskowych Marynarki Wojennej. Od 26 do 28 czerwca odbędą się także regaty po Zatoce Gdańskiej o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej.

Po raz pierwszy Święto MW obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
 • uroczystość oficjalna
  lis 23
  sobota, g. 19:00 - 3:00
  Władysławowo, Hotel Rigga
  Andrzejki nad morzem
 • uroczystość oficjalna
  gru 24-25
  wtorek - środa, g. 17:00
  Mechelinki, Winnica Nawrot
  Wigilia nad morzem

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni