• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Światłoczuła klasyka - Ostatni dzień lata

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
maj 11

sobota, godz. 18:30

Wstęp wolny
maj 13

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 27,90 zł
W cyklu Światłoczuła Klasyka prezentujemy wybitne dzieła filmowe utrwalone na tradycyjnej taśmie 35mm. Po ponad stuletniej epoce powszechnego stosowania taśmy filmowej jako nośnika obrazu coraz rzadziej mamy okazję oglądania filmów zapisanych na tym zasłużonym dla historii kinematografii materiale. Ideą naszego cyklu jest umożliwienie miłośnikom klasycznego kina oglądania filmów w tradycyjnej formie.
 
"Filmy, które powstały na taśmie filmowej powinny być zachowane na taśmie filmowej. Kino nie może być zachowane w żadnej innej technologii. Jest specjalna energia, która pochodzi od światła kinowego projektora, która nie istnieje w przypadku technologii wideo." Jonas Mekas (fragment z manifestu dotyczącego wyższości taśmy filmowej nad zapisem cyfrowym).

W dobie powszechnej cyfryzacji i coraz większej ingerencji nowych technologii w każdą dziedzinę życia, chcielibyśmy przekonać Państwa do uroku projekcji z użyciem tradycyjnego nośnika, czyli taśmy filmowej 35 mm.

Tym razem w ramach obchodów Dni Nowego Portu wyświetlimy film Ostatni dzień lata z 1958 roku
Reżyseria: Tadeusz Konwicki
Produkcja: Polska
Rok: 1958
Czas trwania: 59'

Ostatni dzień lata to nastrojowe studium psychologiczne, dramat samotności i bezradności dwojga ludzi, niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia. Film eksperymentalny, niezwykle statyczny, wręcz "niekinowy", zrealizowany w warunkach amatorskich. Akcję, trwającą 6 godzin, reżyser opowiedział w ciągu godziny. Wypełnia ją przede wszystkim rozmowa między dwojgiem bohaterów.

Wstęp na seanse z cyklu Światłoczuła Klasyka jest bezpłatny. Bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232.

Dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki

Opinie