stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Świat Mało Znany

 • 20 - 25 czerwca 2017
 • Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Klub Żak, Galeria Świętojańska, Złota Brama, ul. Długa
 • wstęp wolny

Międzynarodowe Spotkania z Twórczym Życiem Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świat Mało Znany".

"Świat Mało Znany" jest imprezą realizowaną cyklicznie od 23 lat. Jest to impreza artystyczna adresowana do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski i Europy oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. Świat Mało Znany promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną z różnych regionów Polski i innych krajów Europy.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie terminów: "dziecko", "upośledzony", "nienormalny", "infantylny", organizujemy działania, które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka.

"Świat Mało Znany" jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem - wspólne warsztaty, koncerty, działania plenerowe realizowane z udziałem osób pełnosprawnych w otwartej przestrzeni, nie jest jedynie wspólnym występem na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa sprzyja integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

20-23 czerwca
PSONI Koło w Gdańsku

Warsztaty muzyczne - prowadzenie Krzysztof Arszyn Topolski ,
Warsztaty teatralno - taneczne - prowadzenie Agata Gregorkiewicz, Jarek Rebeliński
Warsztaty muralu - prowadzenie Jacek Wielebski
Warsztaty fotograficzne - prowadzenie Krzysztof Mystkowski

20 czerwca
Europejskie Centrum Solidarności

Przegląd teatralny grupy Im Plus + Kiermasz organizacji pozarządowych
15:30 - otrawcie kiermaszu
15:45 - otwarcie Festiwalu
16:00 - Teatr Mimoto - "BLATTA ORIENTALIS"
16:45 - Pilski Teatr Tańca "Tańczę = Jestem" - "Samotność"
17:15 - Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - "Miasto Moje"
18:00 - Teatr Kasablanka - "Garb"
18:45 - Teatrazem + Remont Pomp - "ONI"
19:30 - Teatr Ubogi Relacji - " On i Ona. Bajka bez morału"

21 czerwca
Galeria Świętojańska

18:00 - Wernisaż wystawy Małgorzaty Róg "Piękno Motyli"

23 czerwca
Klub Żak

19:00 - koncert warsztatowej grupy muzycznej prowadzonej przez Krzysztofa Arszyna Topolskiego
19:45 - Zespół "A może ..." oraz gościnnie Tomasz Gadecki na saksofonach
21:00 - Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

24 czerwca
Europejskie Centrum Solidarności:

16:30 - wystawa prac Marii Krzempek oraz grupy warsztatowej Yelizavety Krotovej
17:00 - Koncert Orkiestry Vita Activa pod dyrekcją Mirosławy Lipińskiej, gościnnie Amber Brass Quintet.

25 czerwca
Złota Brama, ul. Długa

12:00 Parada - happening, przemarsz uczestników warsztatów w artystycznym korowodzie, przy muzyce bębnów ulicą Długą w kierunku Długiego Targu, zakończony happeningiem przygotowanym przez uczestników warsztatów i profesjonalnych artystów.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny ilość miejsc ograniczona.

Teatr Mimo To 
Spektakl: BLATTA ORIENTALIS

Scenariusz i reżyseria: Barbara Ziemkiewicz i Adam Stawicki
Muzyka: The Seatbelts

"Ze smutkiem trzeba tak walczyć, jak z chorobą. Nie dopuścić, żeby się stała chronicznym stanem, nałogiem myśli i uczuć. Trzeba mu przeciwstawić cele i dążenia, które pozostały żywe, trzeba przeciwstawić obowiązek względem ludzi - ludzi bliskich i Tobie oddanych. Rozumiesz? Jest w Tobie więcej sił, niż Ci się teraz zdaje".
(Stanisław Witkiewicz, list ojca do syna)

Spektakl "Blatta orientalis" stworzony został z okazji 10-lecia grupy teatralnej Mimoto i zawiera w sobie szereg elementów nawiązujących do dotychczasowej twórczości teatru. Najnowsza realizacja grupy pozostaje w "szalonej" stylistyce twórczości Witkacego. Opowiada stasiową historię napaści karaluchów z Amery. W niebajkowej rzeczywistości, trudnościach życia codziennego karaluchy stanowią plagę cywilizacji, zawierając w swej przenośni bezduszność, wyzucie z uczuć, egoizm i uzależnienie? Karaluchy z Amery to domena współczesnej cywilizacji... a ratunku nie widać?

Teatr: Pilski Teatr Tańca "Tańczę = Jestem"
Tytuł: "Samotność"

Scenariusz: Ewa Pierzgalska

Historia z dawien dawna ... o relacjach międzyludzkich, bo odkąd istnieje człowiek to istnieje konflikt i samotność. I tu też harmonię burzy egoizm. To opowieść o poszukiwaniu drugiego człowieka, przyjaźni... a może nawet akceptacji. Ten brak bliskości, oddechu, spojrzenia sprawia, że zaczynamy, a nasze ciało staje się bezduszną marionetką.

I choćby odwrócił się "cały świat" to znajdzie się ktoś, kto tchnie w nas nowe życie, posypie pyłem nadziei i przyprawi nam skrzydeł.

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych
Spektakl: Moje miasto

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Biegajło

Spektakl "Moje miasto" ukazuje wybrane miejsca i wydarzenia z kilkudziesięcioletniej historii Gdyni. Powolnie snujące się plastyczne obrazy zawierają osobistą rejestrację zdarzeń z życia aktorów, ich rodzin i mieszkańców miasta. W spektaklu zespół umieścił cząstkę siebie związaną z regionem, w którym duch kaszubskiej tradycji odradza się.

Przedstawienie jest również komunikatem o możliwościach i potrzebie aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Teatr Kasablanka
Tytuł: "Garb"

reżyseria, scenariusz: Arkadiusz Szczurek
muzyka: Remont Pomp

Spektakl powstał na motywach opowiadania "Garby" Leszka Kołakowskiego. Opowiada o sile presji społecznej i utracie tożsamości.

Bohater o imieniu Ajio zaczyna chorować na GARB. Po przebrnięciu przez maszynę biurokracji, trafia do lekarzy, którzy są bezsilni wobec osobliwego GARBU, który rosnąc upodabnia się do nosiciela, zaczyna dominować nad Ajio i zawłaszczać jego osobowość....

TeatRazem i Remont Pomp 
Spektakl: ONI

Reżyseria: Jarek Rebeliński
Muzyka: Jarek Marciszewski/Remont Pomp

Spektakl to wynik rozmów. Rozmów o kobiecości, męskości, dorosłości, pracy. Rozmów o braku rozmów o kobiecości, męskości, dorosłości, pracy. Kim są ONI w świecie osób pełnosprawnych. Może stanowią plemię jakieś obcej cywilizacji, które nieustannie próbujemy rehabilitować, dostosowywać, porównywać. A może to nasz świat po prostu tak wygląda. Dążymy do czegoś czego nie potrafimy nazwać i zmuszamy innych by robili to samo. Normalność i nienormalność. Kategoria. Sort. Dzielimy wszystko wokół siebie. Przyznajemy, dajemy, odbieramy, decydujemy. Bo wiemy lepiej. Wiemy lepiej?

Teatr Ubogi Relacji
Spektakl: On i Ona. Bajka bez morału

Reżyseria: Jacek Spica,
Scenariusz: zespół TUR.
Kostiumy: Gosia Golińska

Spektakl  "On i Ona. Bajka bez morału" to prosta historia kobiety i mężczyzny, którzy próbując do siebie się zbliżyć przechodzą ciężką drogę.


Zespół "A może ..." oraz gościnnie Tomasz Gadecki na saksofonach

Projekt muzyczny grupy "A może ..." jest rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi w ramach współpracy z Fundacją Sprawni Inaczej z Gdańska.  Artyści eksperymentują z różnymi formami, jak muzyka ilustracyjna, improwizacja, słuchowisko, performance, działania teatralne. Czerpią inspirację z otaczających człowieka dźwięków, jak odgłosy natury, morza, ptaków, czy zgiełku miejskiego. Koncerty zespołu "A może ..." są za każdym razem inne i zaskakują połączeniem różnych form, czasami towarzyszą im pokazy multimedialne.

Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Remont Pomp, Mikołaj Trzaska oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego spotkali się w maju 2017 roku na tygodniowe warsztaty w siedzibie Ośrodka Pogranicze. W ciągu tygodnia dwa zespoły przy wsparciu Mikołaja Trzaski przygotowały koncert, w którym słychać wzajemne inspiracje i przenikanie różnych tradycji muzycznych. W Żaku będzie można usłyszeć muzykę etniczną, sonorystyczną, jazzową, freejazzową, klezmerską oraz improwizowaną. Podczas wspólnej pracy inspiracją były dla nas utwory Johna Coltrane, Ornette Colemana jak i tradycje muzyki żydowskiej i afrykańskiej. Wspólny projekt łączy potencjał dwóch zespołów i Mikołaja Trzaski tworząc nieprzewidywalną mieszankę.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Borderland - Pogranicze, Sejny. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.

Muzyka klezmerska - niegdyś towarzysząca żydowskim obrzędom religijnym - z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną podczas żydowskich ślubów i uroczystości. Dziś nie unika wpływów jazzu, folku, elektroniki, rocka, a nawet funka, reggae i hip-hopu. 

Dzisiaj gra ją już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali "Sejneńską Spółdzielnię Jazzową" (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: "Złota Platyna" wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: "Pomp Power" zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Półnpcna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga.

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar - wykonującego muzykę żydowską, Resonance - tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

ORKIESTRA VITA ACTIVA - (powstała w 1995 roku) pod dyrekcją Mirosławy Lipińskiej zagrała 250 koncertów w 60 miastach Polski i Europy. Orkiestra wykonuje muzykę klasyczną, romantyczną, filmową, sonorystyczną, soul - słowem doskonale odnajduje się w muzyce o różnorodnej stylistyce, zaskakując pomysłowymi błyskotliwymi aranżacjami. Bogate instrumentarium perkusyjne, ze wspaniałą marimbą, wibrafonem, ksylofonami, kotłami orkiestrowymi i wieloma innymi instrumentami (Orkiestra używa ich około 100), pozwala na ekspresyjne, pełne niuansów wykonawczych, interpretacje utworów. Gościnnie wraz z Orkiestrą wystąpi Amber Brass Quintet. W programie koncertu prapremierowe wykonanie nowego utworu w repertuarze OVA. Zapraszamy.
zobacz: www.orkiestra-vita-activa.pl

Wystawa prac Marii Krzempek oraz grupy warsztatowej Yelizavety Krotovej


Maria Krzempek, ur. w 1989 r. w Gdańsku. W Pracowni Plastycznej, prowadzonej przez Marię Klepacką, pojawiła się przed niespełna dwoma laty. Pierwszym dokonaniem malarskim była Martwa natura z wełną 1,2,3. Te trzy obrazy wysłane na Ogólnopolski Konkurs Malarski w Bydgoszczy w 2015r. nie otrzymały nagrody, jednak zostały wybrane do wystawy pokonkursowej.

Prace Marii charakteryzują się zawsze czymś mocnym, co od razu zatrzymuje wzrok, a to kompozycją, a to kreską, obrysem, tłem, lub pozostawieniem przedstawienia bez tła, emanują zawartą w sobie dozą energii istnienia. Maluje portrety, architekturę -jak dotąd cerkwie, instrumenty muzyczne, bukiety w wazonach, portrety; wszystko z jakąś cechą dramatyzmu, z wyrazistością, nie pozostawiając wątpliwości, że namalowana postać, przedmiot, owoc czy kwiat na pewno są realne i aż błyszczą swoją witalnością. Inspiracją do portretów kobiecych są dla Marii wielcy malarze, Leonardo da Vinci, Gustaw Klimt. W jej obrazach pozostaje nastrój i dystynkcja przedstawionej przez Leonardo damy, ledwo zaznaczona biżuteria. Klimt zaś jest rozpoznawalny przez zdobniczość sukni swojej modelki a także pozę postaci. Interesujący dla Marii Krzempek wydaje się być jakiś dramatyzm, wewnętrzne moce we wszystkim na co patrzy. W ostatniej swojej pracy zainteresowała się obrazem Zraniony łabędź, Jana Asselyna, na razie widzimy dobry rysunek, w innym układzie niż w oryginale. Jeśli trafi na wystawę, zobaczymy jak to pokaże się w ostatecznym kształcie. Całości pracy artystycznej Marii Krzempek dopełniają rysunki ołówkiem lub cienkopisem -instrumentów muzycznych, architektury, także postaci. Rysunki bardzo bogate w kreskę, świetnie zamknięte w swoim konturze, czyste co do wyrazu

Wystawa prac grupy warsztatowej Yelizavety Krotovej

Wystawione prace powstały w ramach warsztatów plastycznych prowadzonych przez Yelyzavetę Krotovą, wolontariuszkę z Ukrainy pracującą w PSONI w ramach Wolontariatu Europejskiego EVS. Artyści: Wojciech Birtus, Maria Krzempek oraz Michał Tyburski przez kilka miesięcy zajmowali się tematem morza. Zainteresowanie to wzięło się z nadmorskim położeniem Gdańska, a także wizyty w Akwarium Gdyńskim. Powstałe prace przedstawiają świat podwodny. Można go nazwać "światem mało znanym", a artyści w trakcie pracy starali się wniknąć również w swoje niepoznane światy. Malowanie nieznanego miało pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania, które dotąd pozostawały bez odpowiedzi.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
 • wykład / prezentacja , warsztaty
  kwi 1
  środa, g. 17:00 - 21:00
  Gdańsk, CSW Łaźnia
  Woreczki na zakupy
 • folk / etno / world
  kwi 16
  czwartek, g. 19:00
  Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
  Etnoscena! Gulzoda