• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Stocznia jest kobietą

Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej zapraszają na trzy warsztaty w ramach projektu "Stocznia jest kobietą", które odbędą się w weekend 28.02-01.03 w sieni IKM. Zajęcia będą dotyczyć herstorii, czyli historii z kobiecej perspektywy, a także historii mówionej - zbieraniu wywiadów narracyjnych. Trzeci z warsztatów poświęcony jest technicznym aspektom nagrywania wywiadów. Dzięki spotkaniom seniorzy zdobywają wiedzę i praktykę niezbędną do zbierania wywiadów na potrzeby słuchowisk, archiwum cyfrowego oraz aplikacji mobilnej, które będą tworzone w trakcie projektu "Stocznia jest kobietą. Projekt seniorów i seniorek".

cze 23

niedziela, godz. 16:00 - 21:00

Gdynia,
bilety 20 zł
ulgowy 10 zł
cze 29

sobota, godz. 10:15

Gdańsk, ul. Jana Kilińskiego 4...
bilety 15 zł
Warsztat z wprowadzenia do historii mówionej będzie opierał się na doświadczeniach dwóch poprzednich edycjach projektu "Stocznia jest kobietą..." i skupiał na praktycznych aspektach prowadzenia wywiadów narracyjnych. Podczas warsztatów przedstawione zostaną zasady prowadzenia wywiadów w ramach projektu.

- Porozmawiamy o tym, czym jest historia mówiona. Jakie wyzwania stoją przed osobami przygotowującymi się do prowadzenia rozmów. Z jakimi dylematami etycznymi możemy się spotkać? Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące kwestii praktycznych: w jaki sposób szukać rozmówców, jak nawiązywać z nimi kontakt, jak przygotować się do wywiadu, jak i jakie pytania zadawać - zapowiada prowadząca, Anna Miler.

Prowadząca:
Anna Miler - koordynatorka kolejnych edycji projektu "Stocznia jest kobietą...", kulturoznawczyni i politolożka, animatorka kultury. Doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich UG. Współautorka audioprzewodnika po terenach postoczniowych oraz słuchowisk o pracy w Stoczni Gdańskiej.

O warsztacie herstorycznym mówi, prowadząca go Barbara Borowiak: - Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się nad tym, czym jest herstoria czyli historia kobiet i czym rożni się od historii, której uczono w szkołach. Powspominamy wspólnie i porozmawiamy o naszych przodkiniach i ważnych, bliskich nam kobietach. Zastanowimy się też jak idea herstorii wybrzmiewa w projekcie "Stocznia jest kobietą": co już wiemy o dziejach kobiet w Stoczni i co jeszcze badamy.

Prowadząca:
Barbara Borowiak - trenerka równościowa i antydyskryminacyjna. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich UG.
Członkini grupy społecznej Metropolitanka, twórczyni herstorycznej trasy śladami robotnic po Stoczni gdańskiej.

Podczas warsztatu z wprowadzenia do nagrywania dźwięku na potrzeby realizacji wywiadów radiowych i telewizyjnych uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się czym jest dźwięk, zrozumieją jego naturę i podstawowe zasady propagacji fal radiowych. Poznają historię akustyki jako nauki służącej człowiekowi dla szerzenia kultury, celebracji sztuki i uświęcenia miejsc kultu. Po uzyskaniu podstawowej wiedzy z akustyki nauczą się obsługiwać rejestratory cyfrowe i mikrofony wokalne - w jaki sposób łączyć je kablami i pozyskiwać z nich dane. Dowiedzą się jak wyszukiwać idealne miejsca do prowadzenia wywiadów i jak rozmawiać z rozmówcą, aby nie rejestrować podczas wywiadu swoich wypowiedzi.

Prowadzący:

Maciej Tęgi - ukończył studia na kierunku "Akustyka" ze specjalizacją "Reżyseria dźwięku" w Instytucie Akustyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkuset reklam i filmów promocyjnych. Jest także autorem lub współautorem ścieżek dźwiękowych do kilkunastu krótkometrażowych filmów animowanych i filmów fabularnych. Jego główną specjalnością jest montaż efektów specjalnych i montaż kwestii dialogowych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i wykształceniu kierunkowemu udaje mu się łączyć realizację swoich marzeń w codziennej pracy. W 2013 roku zrealizował (zmontował i udźwiękowił) audioprzewodnik pt. "Stocznia jest kobietą", a w 2014 dwa słuchowiska - "Wodowanie statków w Stoczni Gdańskiej" i "Zawody kobiet - część pierwsza".
---
Harmonogram zajęć

28.02.2015 (sobota)
Warsztaty "Wprowadzenie do historii mówionej"
godzina: 10:00-13:00
przerwa
Warsztaty herstoryczne
godzina 13:30-16:30

1.03.2015 (niedziela)
Nagrywanie dźwięku
10:00-13:00


Miejsce warsztatów: Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40)
Zgłoszenia: do 22.02.2015
Można zgłaszać się na cały blok warsztatów lub na pojedyncze warsztaty.

Prosimy o odesłanie wypełnionego formularza na adres stoczniajestkobieta@gmail.com lub dostarczenie go do Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (Instytut czynny jest w godzinach pon-pt. 9-18.00, w weekendy 12.00-16.00) do 22.02.2015 roku.

W przypadku osobistego dostarczenia formularza do Instytutu Kultury Miejskiej prosimy zostawić go na nazwisko Anna Urbańczyk. Potwierdzenie uczestnictwa wybrane osoby otrzymają mailowo lub telefonicznie 23.02.2015 roku.

Więcej informacji o projekcie "Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów": www.art-eria.pl

Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Projekt "Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów" realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Opinie