stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Instytut Kultury Miejskiej razem z grupą Metropolitanka zaprasza na letnie, bezpłatne spacery szlakiem kobiet po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej.

w każdy piątek (do 24.09), godz. 17:00 - 18:30

Gdańsk, Stocznia
Wstęp wolny

w każdą niedzielę (do 26.09), godz. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
- Stocznie kojarzą się z pracą mężczyzn, a przecież obok spawaczy i operatorów dźwigów pracowały również kobiety: izolatorki czy suwnicowe. Podczas spacerów opowiadamy i przypominamy istotną rolę kobiet w życiu Stoczni Gdańskiej - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Zwiedzając tereny postoczniowe, przewodnicy i przewodniczki opowiadają o nieistniejących już budynkach: stołówce reprezentacyjnej, dawnej przychodni czy administracji stoczni. Można obejrzeć budynek dyrekcji, salę BHP, historyczną bramę nr 2, Halę 42 A i Wydział Rurarski czy pochylnie. Wędrówkę po terenach postoczniowych poszerzamy w tym roku o, od niedawna ogólnodostępny, teren Stoczni Cesarskiej. - Zobaczymy z bliska kompleks zachowanych budynków oraz Halę 42A, gdzie jako suwnicowa pracowała nasza bohaterka Anna Walentynowicz - mówi Anna Urbańczyk.

Spacer przybliża uczestnikom i uczestniczkom codzienność robotnic i inżynierek w Stoczni, trud pracy spawaczek, konstruktorek, sprzątaczek, walkę izolatorek o lepsze warunki pracy. To także opowieść o kobietach zaangażowanych w strajki Sierpnia 80: kobietach już znanych, jak i o tych anonimowych - robotnicach i inteligentkach, bez których strajk w Stoczni Gdańskiej sierpniu 1980 roku nie byłby możliwy.

- Pokazujemy ich role w kluczowych momentach tego wydarzenia. Przedstawiamy Annę Walentynowicz, Alinę Pienkowską, Marylę Płońską, Bernadetę Stankiewicz, Henrykę Krzywonos, Joannę Dudę-Gwiazdę, Bożenę Rybicką, Magdalenę Modzelewską i inne działaczki opozycyjne oraz artystki obecne w Stoczni w czasie strajku. Prezentujemy także szerszy kontekst ich działalności - drogę do społecznego i politycznego zaangażowania oraz późniejsze losy będące kontynuacją obranej drogi - opowiada Anna Urbańczyk.

W roku 2017 Stocznię szlakami kobiet zwiedziło 957 osób podczas 64 spacerów. Wiosną trwał kurs dla nowych przewodników i przewodniczek. W sezonie letnim 2018 IKM proponuje 3 spacery w tygodniu.

Spacery szlakiem kobiet po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej odbywają się w niedziele, środy i piątki od 24 czerwca do 30 września.

Godziny spacerów od 24 czerwca do 29 lipca: niedziele, godz. 16.00, środy i piątki godz. 18.00.
Godziny spacerów od 1 sierpnia do 30 września: niedziele, godz. 16.00, środy i piątki, godz. 17.00.
Informacje i zapisy: kontakt@ikm.gda.pl i tel. 58 301 2016.

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. "her story" - "jej historia", w przeciwieństwie do "his story" - "jego historia"), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.
www.metropolitanka.ikm.gda.pl.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką - materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org.

Informacja o biletach

Informacje i zapisy: kontakt@ikm.gda.pl i 58 301 2016.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

  • projekcje filmowe , spotkanie , warsztaty , spacer
    sie 1-31.10

    Gdynia
    Kultura + Senior