stat
Impreza już się odbyła

Stephan Lack, Teo van Gogh Wywiad

W poniedziałek 9 września o godz. 18.30 zapraszamy na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z Teatrem przy Stole. Zaprezentujemy współczesną sztukę S. Lacka napisaną na podstawie scenariusza kontrowersyjnego holenderskiego reżysera T. van Gogha pod tytułem "Wywiad". Tekst dramatu w przekładzie Marka Szalszy przeczytają Krzysztof Gordon i Justyna Bartoszewicz. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie sztuki - prof. Małgorzata Jarmułowicz Katedra Dramatu i Teatru UG.

bilety 25 zł
Wstęp wolny
 
O sztuce
Główny bohater "Wywiadu" - redaktor działu politycznego Pierre Peters jest wściekły. Rząd chce podać się do dymisji, a tymczasem redaktor naczelny zleca mu przeprowadzenie rozmowy z gwiazdą srebrnego ekranu Katją Schuurman. Pierre nie przygotowuje się do wywiadu i atrakcyjna blondynka, ulubienica brukowej prasy, czuje się zlekceważona. I tak nieudany wywiad zmienia się w psychologiczny pojedynek, w którym szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę. Ich rozmowa obfituje w wyjątkowe bogactwo stanów emocjonalnych, stanowiąc grę prawdy i fałszu, szczerości i pozorów, pełną pułapek, podchwytliwych pytań, prowokacji, kłamstw i współczucia.

Sztuka powstała na podstawie scenariusza filmowego holenderskiego reżysera Theo van Gogha, zamordowanego jesienią 2004 roku przez muzułmańskiego fundamentalistę.
"Wywiad" miał prapremierę w 2007 roku w wiedeńskim Stadttheater Walfischgasse i doczekał się kilkudziesięciu inscenizacji.
 
Stephan Lack - dramaturg, tłumacz z jęz. holenderskiego i autor sztuk teatralnych. Urodził się w 1981 r. w Wiedniu, tam też studiował teatrologię. W 2004 ukończył warsztaty pisarskie organizowane przez wiedeński Burgtheater. Zdobył wiele nagród literackich, m.in. za sztukę "Verschüttet", która jako debiut zajęła pierwsze miejsce w Konkursie dla Młodych Dramatopisarzy Dolnej Austrii i została wystawiona wiosną 2006 r. w Landestheater Niederösterreich. Lack był stypendystą Literar Mechana, austriackiego Bundesministerium dla dramatopisarzy oraz Miasta Wiedeń. W 2008 na festiwalu teatralnym w Monachium wystawiono jego dramat kryminalny "Pozory nie mylą" ("Auf den zweiten Blick"), w tym samym roku w Burgtheater odbyła się też prapremiera jego sztuki "Lichtscheu". W 2012 realizacja jego "Verfassung der Strände" otwierała festiwal Heidelberger Stückemarkt. Z kolei sztuka "Strzały w Sarajewie", napisana wspólnie z Milanem Dorem, powstała na zlecenie wiedeńskiego Theater in der Josefstadt.

S. Lack w ostatnich latach zdobył rozgłos również jako autor sztuk dla dzieci i młodzieży, takich jak "Wyspa pelikanów", "Lucky Boy", "Gra w butelkę" i "Meine Schwester (H)elena".

Opinie 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni