• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Stacja Transformacja - wykład A. Lasoty

Nieuświadomiony wpływ otoczenia na nasze życie - wnioski z działań i warsztatów "ZOBACZYĆ NA NOWO to, co już znasz" - wykład Agnieszki Lasoty.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na ich życie ma wygląd otoczenie, w którym przebywają na co dzień. Nie mają świadomości lub po prostu o tym nie myślą, że ich samopoczucie, nastrój, uśmiech zależą w pewnej mierze od tego co widzą każdego dnia w drodze do domu, sklepu lub pracy: z jednej strony każdy chce mieć piękny salon, lubi w porządek w kuchni, wymaga od dzieci porządku, z drugiej nie bardzo dbamy o dobro wspólne. Tak jakby przestrzeń poza naszym mieszkaniem nas nie dotyczyła.

Projekt Zobaczyć na nowo to, co już znasz realizowany jest poprzez specjalnie opracowane dla danego miejsca edycje, najczęściej w formie warsztatów dla różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych (dzieci, mieszkańcy obszarów rewitalizowanych, lokalni liderzy - nauczyciele, sołtysi, członkowie lokalnych stowarzyszeń oraz działający czynnie architekci i inspektorzy wydziałów budownictwa) aktywizujące na rzecz współpracy dla osiągnięcia harmonii. W tym celu powstała Fundacja Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo".

Celem programów Zobaczyć na nowo jest rozbudzenie w społeczeństwie poczucia estetyki, świadomości wpływu otoczenia na ich życie, jak również zwrócenia uwagi na charakter i różnorodność otaczającej okolicy. Dzięki tym wszystkim elementom zwiększenie poczucia tożsamości lokalnej oraz odpowiedzialności, tak własnej, jak i zbiorowej za wygląd i estetykę najbliższego otoczenia. Pokazujemy, że harmonia wizualna odzwierciedla harmonię międzyludzką, przy okazji budując poczucie tożsamości lokalnej, które stanowi istotny element podbudowy procesów rewitalizacyjnych we właściwym rozumieniu tego słowa.

Agnieszka Lasota - absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej oraz studiów podyplomowych "Rewitalizacja architektoniczno-urbanistyczna obszarów miejskich". Autorka publikacji streszczającej w przystępny graficzny sposób założenia Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego (na zlec. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, 2002). Pracowała jako architekt w Polsce i zagranicą (m.in. z Pracownią Konserwacji Zabytków przy projekcie renowacji i rewitalizacji obszaru zespołu Cytadeli w Algierze), współpracowała z zespołem prof. M. Kochanowskiego w ramach grantu Komitetu Badań Naukowych na temat przestrzeni publicznych. Jest członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. W 2013 r. zdobyła główną nagrodę w konkursie Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na projekt działań edukacyjnych "Przestrzeń wokół nas". Od 2011 prowadziła grupę "Zobaczyć na nowo", którą przekształciła w Fundację Kultury Przestrzeni "Zobaczyć na nowo". Głównym trzonem działalności są działania pobudzające wrażliwość kulturową, poczucie tożsamości lokalnej i wyczulające na kwestie harmonii oraz w zakresie wpływu estetyki przestrzeni na mieszkańców, jak także pobudzania ich własnej odpowiedzialności za wygląd otoczenia.

Wykład realizowany we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, w ramach działań Fundacji Alternativa - Stacja Transformacja Skanuje.

Kuratorka projektu: Dorota Kucharczyk

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinie