• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkania z historią. Wykład prof. Federico Ciavattone

Zapraszamy do MIIWŚ na wyjątkowy wykład prof. Federico Ciavattone, dyrektora Centro Studi di Storia del Paracadutismo Militare Italiano (Centrum Studiów nad Historią Włoskiego Spadochroniarstwa Wojskowego).

12 - 19 grudnia 2023, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdy czwartek (do 18.01.2024), godz. 18:00

Wstęp wolny
July 1944: the battles for the liberation of Ancona. The Italian Liberation Corps and the II Polish Corps in the battles of Filottrano, Rustico and Polverigi
Lipiec 1944: bitwa o wyzwolenie Ankony. Włoski Korpus Wyzwolenia i 2. Korpus Polski w walkach Filottrano, Rustico i Polverigi

Tematyka wykładu obejmuje stosunkowo mało znane bitwy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa toczone w czasie tzw. kampanii włoskiej w latach 1944-1945 ramię w ramię z siłami włoskimi, które po kapitulacji Włoch w 1943 r. przeszły na stronę aliantów. We wspomnianych bitwach żołnierze gen. Andersa oraz Włosi z Korpusu Wyzwolenia Włoch starli się z siłami niemieckimi, które wycofywały się na linię Gotów i, podobnie jak w Cassino, stawiały zaciekły opór. Natomiast alianci musieli zdobyć ważne porty u wybrzeża Włoch, aby uzyskać dojście do morza w celu zwiększenia dostaw dla walczących żołnierzy alianckich. Ankona była jednym z ważnych strategicznie punktów logistycznych. Walki o Filottrano, Rustico i Polverigi miały odblokować aliantom drogę do Ankony.

Wykład będzie wydarzeniem otwartym dla publiczności i będzie tłumaczony na j. polski. 

Po wykładzie będzie można zakupić w specjalnej cenie najnowszą publikację MIIWŚ, Arytmetyka Wojny: bitwy II wojny światowej w 15 infografikach. W tej wyjątkowej, pięknie ilustrowanej książce przedstawiona jest również m.in. kampania włoska (w tym bitwa pod Monte Cassino) oraz wkład sił 2. Korpusu Polskiego w wyzwolenie Włoch.
29.08.2023r. (wtorek)
godz. 15:00
Sala kinowa MIIWŚ

Opinie