• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

SpaceFest (17 opinii)

  • piątek - sobota, 9 - 10 grudnia 2011, godz. 18:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Różne lokalizacje
    Organizator: CSW Łaźnia
  • Bilety
    30

W dniach 9-10 grudnia 2011 w Gdańsku odbędzie się pierwsza edycja festiwalu SpaceFest! Obok koncertów brytyjskich i polskich muzyków SpaceFest! to także warsztaty, liczne spotkania z artystami i konkurs dla młodych zespołów.

Projekt SpaceFest! to festiwal muzyki alternatywnej, shoegaze i space-rock.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Wykraczając poza typową, festiwalową formułę SpaceFest! wzbogaca ją o dodatkowe obszary: spotkania z zagranicznymi muzykami, wspólne warsztaty, akcje artystyczne i wydanie płyty CD. Organizatorzy wychodzą z założenia, że festiwale muzyczne powinny nie tylko zapewniać chwilową rozrywkę, ale też rozwijać, integrować, stwarzać warunki do wymiany doświadczeń i promować młode zespoły.

Do udziału w pierwszej edycji zaproszeni zostali artyści z Polski i Wielkiej Brytanii. Jednym z głównych celów projektu było przybliżenie publiczności brytyjskich klasyków muzyki shoegaze i alternative oraz podkreślenie brytyjskiego pochodzenia tych gatunków. Świadczy o tym także pełna nazwa festiwalu - SpaceFest! Ladies and Gentlemen We Are Floating in Space. Rozwinięcie nazwy to równocześnie tytuł trzeciego studyjnego albumu zespołu Spiritualized, którego członkiem był m.in. zaproszony Ray Dickaty.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z CSW Łaźnia. SpaceFest! Jest częścią Festiwalu Kultury Brytyjskiej Brit Cult (www.britcult.pl)

CZĘŚĆ KONCERTOWA
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, 9.12.2011 - wstęp wolny
Klub FABRYKA BATYCKI, 10.12.2011 - bilety 30 zł (Eventim.pl)

ŚCIANKA

"Jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych. Koncertuje od jesieni 1994 roku. Nagrywa i wydaje od wiosny 1998 roku.  Ich styl jest trudny do zdefiniowania - łączy surową pre-punkową energię i free jazzowe szaleństwo. Piękne, czasem delikatne melodie. Dźwiękowy dramat? Czemu nie. Szeroki zakres emocji i formy, intensywny przekaz. Siekiera, piórko i trochę rdzy. Powietrze. Każda z ich płyt jest nieco inna. Każda nagrana na analogowych taśmach w ich studio w Sopocie, ostatnio w Warszawie. Każda otrzymała najwyższe noty w polskiej prasie muzycznej."

Podczas koncertu w ramach SpaceFest! Ścianka zagra m.in. materiał z najnowszej płyty "Come November" (premiera: 12.10.2011).
www.scianka.com

WHITE NOISE SOUND

Zespół powstał w Swansea w Walii w 2006 roku. Natychmiast przykuł uwagę wytwórni płytowych i mediów, a ich promocyjne demo (white-label) było prezentowane w rozgłośniach radiowych w UK (m.in. przez Steve'a Lamacqa na antenie BBC Radio 1), w Europie i USA.

Doświadczenia koncertowego nabrali supportując m.in. The Warlocks, Spectrum, Marka Gardenera (Ride) i Super Furry Animals oraz grając wspólnie z muzykami Spacemen 3, Spiritualized i Brian Jonestown Massacre.

Sekstet nagrał swój debiutancki album w marcu 2010 z pomocą Pete'a Kimbera (Spacemen 3, Spectrum i E.A.R.) i magika Cian Ciarana z Super Furry Animals. Miesiąc później podpisał kontrakt z amerykańskim labelem Alive Records, w których katalogu znajdują się m.in. The Black Keys, Iggy Pop czy The Soledad Brothers.

WNS stworzyli genialny album, który poziomem nie odstaje od takich klasyków gatunku, jak Spacemen 3, My Bloody Valentine, Hawkwind czy Slowdive. Pomimo wyraźnych inspiracji, album bez wątpienia ma swój niepowtarzalny styl i klimat. Jest fantastycznie zagrany i wyprodukowany. Szybkie utwory mają energię i werwę, niespotykaną od wielu lat, a wolne, bardziej "kosmiczne", piosenki, charakteryzuje pierwotna, trudna do ogarnięcia siła i wyczucie przestrzeni.
www.whitenoisesound.net
 
RAY DICKATY
Ray Dickaty jest saksofonistą i kompozytorem. Ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na płytach "Live at the Albert Hall", "Let it Come Down" i "Amazing Grace". Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey.

Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope'a.

Ponadto, nagrywał i występował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Dr John, Durutti Column, AMM, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell.

Ostatnio zakończył nagrywanie drugiej płyty ze swoim zespołem Loka dla wytwórni Ninja Tune. Jej premiera jest zaplanowana na jesień 2011, a jako bonus zostaną wydane remixy DJ Fooda.
Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Bielawski, Mikołaj Palosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Ksawery Wójciński, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski. Jest także członkiem Trifonidis Free Orchestra.
www.raydickaty.com
 
JAIME HARDING (MARION)
Jaime Harding, uznawany za jednego z najlepszych wokalistów brytyjskiej sceny alternatywnej, urodził się w Manchesterze w 1975 roku. W wieku 17 lat, razem z najlepszym przyjacielem Philem Cunninghamem (obecnie gitarzysta New Order) oraz Anthonym Granthamem założyli Marion. Zaczynali  grając covery Joy Division i Buzzcocks w manchesterskich pubach, ale szybko zaczęli komponować też własne piosenki i po dwóch latach podpisali kontrakt najpierw z wytwórnią Rough Trade, a potem z London Records. Ich debiutancki album THIS WORLD AND BODY w pierwszym tygodniu sprzedaży zajął 9 miejsce na brytyjskiej liście przebojów.

BBC Radio 1 ogłosiło Marion najciężej pracującym zespołem w Wielkiej Brytanii w związku z licznymi koncertami promującymi płytę. Trasa obejmowała Amerykę, Japonię, Skandynawię i inne części Europy. Grali na największych festiwalach w UK, m.in.: Glastonbury, Reading Festival, T in the Park.
Marion było wysoko cenione przez inne grupy muzyczne i zapraszane do grania wspólnych tras koncertowych, m.in. przez Morrisseya, Radiohead, Echo & The Bunnymen i Manic Street Preachers.
Druga płyta THE PROGRAM została wyprodukowana przez Johnny Marra (The Smiths), który był także współautorem piosenek.

Marion zawiesiło działalność w 2006 roku, w związku z ciężką chorobą Jamie Hardinga. Obecnie Jamie powrócił do zdrowia, przygotowuje się do kolejnych koncertów i pracuje nad nowymi piosenkami razem z zespołem.
www.marionuk.co.uk

SIMON SCOTT
Simon Scott jest byłym perkusistą legendarnego zespołu Slowdive (1990-1994, albumy: Just For a Day i Souvlaki). Od 2005 prowadzi wytwórnię płytową i agencję koncertową KESH w Cambridge. W 2009 wydał swój debiutancki album Navigare nakładem Miasmah, berlińskiej wytwórni prowadzonej prze Erin Skodvin z Deaf Center/Starte Greiner. Płyta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków. W 2006 roku, razem z Antonym Ryanem, stworzył projekt muzyczny o nazwie Seavault (Morr Music). Drugi album studyjny Simona Scotta "Bunny" (Mismah) ukaże się 7 października 2011.

Współpracował z takimi artystami jak: Machinefabriek, Seasons (pre-Din), Brian Eno (jako członek Slowdive), Nils Frahm, Starte Greiner, Ryan Teague, Scott Cortez i Rafael Anton Irisarri. Po 2008 roku koncertował, m.in. z The Careteker, Tim Hecker, Lawrence English, James Leyland Kirby, Betone, Greg Haines, Mira Calix, Xela i Ryoji Kieda. Produkował płytę "Hintergarten" Hannu (wydaną przez wytwórnię KESH), grał na perkusji w Klimku i remiksował ON, Jasper TX, Autistici, Papercuts: The Sight Below i Isan.
www.simonscott.org
 
KLIMT
Klimt to Antoni Budziński grający na co dzień na gitarze w sopockim zespole Saluminesia. Zadebiutował na składance Sleep Well III z utworem "Ennui" w 2007. W marcu 2008 ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana "Jesienne odcienie melancholii".

Razem z zespołem Saluminesia ma na swoim koncie liczne wyróżnienia, miedzy innymi jest laureatem festiwalu EKO UNION OF ROCK Węgorzewo 2008, gdzie grupa zdobyła 3 nagrody: Grand Prix, nagrodę dziennikarzy oraz publiczności. W czerwcu 2008 zespól wystąpił w konkursie Debiuty w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Klimt został też wyróżniony w konkursie Ekspresowe Otwarcie organizowanym przez radiową "Trójkę" w 2005.

W lutym 2011 roku ukazała się nakładem Polskiego Radia druga solowa płyta artysty. "Agape" oscyluje głównie w okolicach shoegaze'u i postrock'a. Płyta ta jest różnorodna i eksperymentalna -  na albumie można usłyszeć fascynacje i poszukiwania twórcy w muzyce folkowej, klasycznej czy nawet drum'n'bass'. Pomimo tej różnorodności krążek ten jest bardziej gitarowo ekspresyjny i dynamiczny od debiutanckiego albumu. Tytuł "Agape" nawiązuje do boskiej, bezwarunkowej i idealnej miłości.
www.myspace.com/klimt

FUKA LATA
Fuka Lata to duo grające transowe i hipnotyzujące utwory oparte na rytmach elektronicznych, przetworzonej elektrycznej gitarze i charakterystycznym głębokim basie. Tworzą go Leedvd (samplery, wokal), wcześniej aktorka teatralna, od 2006 roku tworząca muzykę elektroniczną oraz Mito, który zaczynając od punku, poprzez minimal techno powrócił do gitary elektrycznej, uzyskując nietypowe brzmienia zbliżone do muzyki elektronicznej. W 2011 roku wydali swój pierwszy, eksperymentalny album "Other Sides" nakładem oficyny Audiotong. Utwór z tej płyty - "Forbidden Places" został wykorzystany w filmie Anny Jadowskiej "Z miłości".

W ostatnim czasie zespół grał m.in. na festiwalach: Moving Closer i Kobieca Transmisja w Krakowie, Magnetofon w Powiększeniu oraz na Fląder Festiwal w Gdańsku.  Leedvd w 2009 zagrała na Offie z utworzonym na tę okoliczność składem LeeDVD/Siupa.
www.fukalata.com

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

KONKURS DLA ZESPOŁÓW (rozstrzygnięty)

Celem konkursu było odkrywanie nowych talentów muzycznych z gatunku shoegaze, space-rock, alternative z Polski oraz umożliwienie zwycięzcom zagranie na I edycji festiwalu SpaceFest!. Uczestnikami Konkursu mogły być zespoły muzyczne z terenu Polski, nawiązujące swoją twórczością do gatunku shoegaze, space rock, alternative, funkcjonujące na scenie muzycznej co najmniej od 6 miesięcy.

Zwycięzcą konkursu został zespół Manescape. Z materiałów zespołu: "Manescape to głogowskie trio powstałe w roku 2006. Wydali demo D-Tape (2007) i EP-kę In Progress EP (2008). W 2009 r. zespół podpisał umowę wydawniczą z małą, niezależną wytwórnią Rebel Rockers i wszedł do studia, by zarejestrować utwory na debiutancki album, który ukazał się w listopadzie 2009 roku pod nazwą Ex - Internal.

Producent debiutanckiego albumu Manescape - Maciej Cieślak (Ścianka, Cieślak i Księżniczki) o Ex-Internal: «Dobra płyta, groźna, transowa, wciągająca. Jak 'nie z Polski', co niestety wciąż jest komplementem»".

Grupa zagrała już koncerty w kilkunastu polskich miastach, m.in. z Kombajnem Do Zbierania Kur Po Wioskach czy ze szwedzkim składem PG LOST.

Aktualnie Manescape przygotowuje materiał na swój drugi album oraz szykuje się do kolejnej serii koncertów promującej ostatnie wydawnictwo."
Strona zespołu: www.myspace.com/manescape

Zespół wystąpi na Festiwalu 10 grudnia.

WARSZTATY I SPOTKANIA Z TWÓRCAMI
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, 6-9.12.2011 - wstęp wolny

Trzydniowe warsztaty dla polskich i brytyjskich muzyków profesjonalnych (6-8.12.2011) - prowadzenie Ray Dickaty i Karol Schwarz (Karol Schwarz All Stars, Prawatt) - nabór zamknięty.

Dyskusja panelowa z uczestnikami SpaceFest! - Simon Scott, Ray Dickaty, Adam Czajkowski - prowadzenie Borys Kossakowski (9.12.2011).

Prezentacja multimedialna Simona Scotta (9.12.2011).

Występ kolektywu warsztatowego Pure Phase Ensemble podczas głównego koncertu (10.12.2011).

PROGRAM FESTIWALU

6-8 grudnia 2011

+CSW Łaźnia+
Warsztaty dla muzyków (nabór zamknięty)


Piątek, 9 grudnia 2011

+CSW Łaźnia+
Gdańsk, Jaskółcza 1

18:00 - Prezentacja multimedialna Simona Scotta
19:00 - Dyskusja panelowa z uczestnikami SpaceFest! (moderator: Przemysław Gulda)
20:00 - koncert: Fuka Lata (PL)

+Pub LOFT+
Gdańsk, Młyńska 15


22:00 - 01:00 Afterparty

Sobota, 10 grudnia 2011

+Klub FABRYKA BATYCKI+
Gdańsk, Kamienna Grobla 28/29


18:00 - 18:30 Manescape (PL)
19:00 - 19:40 Klimt (PL)
20:00 - 20:45 Simon Scott (UK)
21:00 - 21:45 Jaime Harding (UK)
21:45 - 22:40 Pure Phase Ensemble (PL+UK)
22:40 - 23:15 DJ set Adam Czajkowski
23:15 - 00:45 White Noise Sound (UK)
01:10 - 02:15 Ścianka (PL)
02:15 - 04:00 DJ set Adam Czajkowski

Uwaga: godziny rozpoczęcia koncertów mogą ulec zmianie.
Bilety - 30 zł

Niedziela, 11 grudnia 2011
SpaceFest! Oficjalne "Poprawiny" festiwalowe

+Klub DESDEMONA+
Gdynia, Ul. Abrahama 37


16:00 Muzyczny Pchli Targ
19:00 Marla Cinger
20:00 3moonboys
21:00 Mordy

(Bilety na koncerty w Desdemonie dla uczestników SpaceFest! posiadających opaskę festiwalową - jedynie 5zł!)

Uwaga: godziny rozpoczęcia koncertów mogą ulec zmianie.


SpaceFest! plus Brit Cult

Pierwsza edycja projektu SpaceFest! została ujęta w programie festiwalu BRIT CULT organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytut British Council. Głównym założeniem festiwalu jest przybliżenie polskiej publiczności elementów kultury brytyjskiej poprzez szereg wydarzeń artystycznych zrealizowanych w trakcie trwania wystawy "Jack Freak Pictures" Gilberta & George'a w CSW Łaźnia. Projekt ma na celu pokazać to, co najciekawsze we współczesnej sztuce i kulturze brytyjskiej, zwrócić uwagę na jej nowy język, obecne tendencje i kierunki rozwoju. Jego celem jest ukazanie olbrzymiego potencjału młodego pokolenia w zestawieniu ze sztuką uznanych artystów.

Organizator: nasiono records, CSW Łaźnia
Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i Instytut British Council

Przeczytaj także

Opinie (17)

  • aaa!

    aaa! shoegaze! trzeba ubrać ładne buty ;-)

    • 19 2

  • świetnie!

    Świetna inicjatywa, nie mogę się doczekać:)

    • 12 2

  • super pomysł- będę tam!

    super pomysł- będę tam!

    • 10 2

  • co to jest TBA... (3)

    w info o koncertach...

    • 1 0

    • TBA

      Młode zespoły które zostaną wyłonione z Polski.

      • 1 2

    • to be announced

      • 2 0

    • Kana hew po POLSKU?!

      • 0 1

  • to be announced

    • 0 1

  • no to trzymam kciuki bo jest co zepsuć

    • 2 1

  • 30 zł lekka przesada!!! (4)

    cena lekko nieadekwatna do ofert artystycznej! z pewnością niewybitnej...

    • 9 21

    • zdecydowanie się zgadzam!

      • 1 4

    • (2)

      A skąd ta pewność? Wszyscy marudzą tak jak Ty, bo są cieniasami, nie znającymi niszy, do tego nie wspierają lokalnej sceny - lamerstwo. I dlatego trzeba AŻ TYLE, aa, tragicznie poważna kwota. Na kolonii artystów był Murcof+Jacaszek za 15 zł! Nie znasz się.

      • 1 0

      • (1)

        powiem Ci tyle, lokalna scena jest do d*py i na pewno nie będę jej wspierał :) i uwierz mi, znam niszę

        • 0 0

        • Uwierz mi, nie było źle :) UWierz mi, znam też lokalną scenę, nie dzieje się tu za dużo, dlatego właśnie warto wspierać. Transwizualia były świetnym (trochę drogim) festiwalem, przez takich jak Ty, którym szkoda 70 zł na bilet (za 3 dni koncertów + pełno warsztatów) Transwizualia nie są już tak dobre - poziom artystyczny się bardzo pogorszył, w tym roku nawet nie byłem. Wolę zapłacić więcej, a mieć coś więcej niż nudę - to przez Ciebie i takich jak Ty scena jest słba. Idź teraz kup sobie tyskie/

          • 0 0

  • Niestety - rzeczywiscie bylo niewybitnie, sobotni koncert skonczyl sie po godz. 1 w nocy zespolem Scianka - choc program festiwalu zakladal inaczej :/ ogolnie - nudno, malo ludzi, slabe zespoly, granie bez zaangazowania - szkoda bo festiwal moglby byc interesujacy. Za rok oszczedze sobie czasu. Pozdr.

    • 2 1

  • jak mnie nie stać to nie chodze i nie pisze ze 30 zl to przesada !!!! (1)

    w przeciwieństwie do mojego poprzednika , festival uważam za udany:
    1 bramkarze bardzo mili i kulturalni
    2 toalety bardzo czyste
    3 palenie na zewnątrz budynku
    4 jedzenie i picie (ceny przystępne)
    5 zespoły - duże zaangażowanie i bardzo wysoki poziom.
    Nie rozumiem jak można pisać ze 30 zł to jest dużo za imprezę, która trwa od 18 do 1 w nocy z taka ilością zespołów.

    • 3 1

    • Spoko, większość Polaków to niepoprawni malkontenci - nic samemu nie zrobią, ale wszędzie jest dla nich za słabo;) I za drogo. Do roboty!

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.