stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sopot Jazz Festival

Wielkimi krokami zbliża się Sopot Jazz Festival! W dniach 2-5 października, w Operze Leśnej, legendarnym Spatifie, oraz mieszczącym się na plaży nowoczesnym Centrum Kultury "Zatoka Sztuki" będziemy celebrować święto muzyki jazzowej! Festiwal jest kontynuacją pierwszego polskiego festiwalu jazzowego, który miał miejsce w 1956 roku.

Relacja z imprezy

Dyrektor Artystyczny Festiwalu Adam Pierończyk - jeden z najważniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków, podsumowując poprzednie lata swego muzycznego kierownictwa, zaprasza na tegoroczny festiwal:

jazz - koncerty w Trójmieście


"Witam sie z Państwem jako dyrektor artystyczny festiwalu Sopot Jazz już po raz trzeci i jest mi z tego powodu bardzo miło.

Pierwsza edycja pod moim kierownictwem była dla wielu trójmiejskich słuchaczy zaskoczeniem, ponieważ radykalnie zmieniła się koncepcja festiwalu. Musieliśmy walczyć o akceptację oraz zaufanie publiczności. W zeszłym roku spełniło się moje skryte marzenie, gdy zostaliśmy całkowicie zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem i wyprzedanym kompletem biletów. Mało tego! Z braku wolnych miejsc z przykrością musieliśmy odmówić przyjemności wysłuchania koncertów kilkudziesięciu osobom. Kto by pomyślał? 

Cieszy mnie również fakt, że koncepcja festiwalu zdaje się zdobywać coraz to większą ilość fanów. Wierzę w prawdziwych słuchaczy, którzy stawiają na jakość muzyki i jest ona dla nich ważniejsza niż pojawiające się na wielu festiwalach ograne i ciągle powtarzające się nazwiska.  Dzięki Wam wszystkim w dalszym ciągu będziemy mogli słuchać na Sopot Jazz ciekawych artystów z wielu kontynentów oraz być dumni z ich premierowych koncertów w Polsce. Szczególnie cieszy mnie zawieranie znajomości przez muzyków polskich i zagranicznych. Takie spotkanie udało nam się zainicjować np. w roku 2011, kiedy to Piotr Wyleżoł wystąpił z Amerykaninem Stephenem Riley. Ich muzyczna relacja przetrwała i od tego czasu artyści są w stałym kontakcie. Mają za sobą wiele koncertów oraz warsztatów jazzowych w Polsce, a następne są już w planie. Mam wielką nadzieję, że i w tym roku nawiązane relacje okażą się równie kreatywne i długotrwałe."
 
Tym razem festiwal będzie trwał o jeden dzień dłużej.

Z przykrością informujemy, że zaplanowany na 5 października w Zatoce Sztuki, podczas Sopot Jazz Festival koncert TRILOKA GURTU został odwołany.

Artysta nagle trafił do szpitala. Według oświadczenia lekarskiego komplikacje zdrowotne uniemożliwiają mu koncerty w najbliższym czasie.

Przepraszamy za niedogodności, a Artyście życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. W ciągu najbliższych kilku dni powiadomimy o zespole, który wystąpi w miejsce Triloka Gurtu.


Gary Thomas
Gary Thomas
Środa, 02.10.2013
Zaczniemy symbolicznie na terenie Opery Leśnej, w której odbył się finałowy koncert Sopockiego Festiwalu Jazzowego w 1956 roku (tę wiarygodną informację potwierdził mi naoczny świadek, Jan Ptaszyn Wróblewski, za co serdecznie mu dziękuję), a bohaterem tego wieczoru będzie mieszkający w Los Angeles, armeński pianista Tigran Hamasyan. Jego kwintet Shadow Theatre pojawi się w Polsce po raz pierwszy, a ja muszę przyznać, że nie pamiętam, kiedy po raz ostatni muzyk w tak młodym wieku zrobił na mnie aż takie wrażenie.

Mimo swoich 26 lat jest niewiarygodnie dojrzałym wirtuozem, kompozytorem, liderem i improwizatorem. Myślę, że Tigran jest świetnym przykładem współczesnego artysty, budującego nową jakość w muzyce zachodniej na solidnych fundamentach wschodniej kultury, z której się wywodzi. 

Czwartek, 03.10.2013
Ten dzień tradycyjnie zarezerwowany jest dla eksperymentu i alternatywnych projektów. 

Pamiętam pierwsze rozważania dwa lata temu z Arkiem Hronowskim, szefem Spatifu. Czy uda nam się przekonać i okiełznąć, nie zawsze cichą, publiczność klubową? Czy muzyka, którą chcę tam zaproponować, nie będzie dla tego miejsca zbyt wymagająca? Najpóźniej po roku 2012 jesteśmy przekonani, ze połączenie obu tych elementów (Spatif i sztuka alternatywa) musi być kontynuowane, a potwierdzeniem tego jest chociażby trudność dostania się do wnętrza już kilka minut po rozpoczęciu koncertów. Przychodzą tłumy i są zainteresowane!

Więc, Drogie i Szanowne "Tłumy",  zapraszamy Was serdecznie na dwa wyjątkowe i skrajnie odmienne koncerty: intrygujący wiedeński trębacz Franz Hautzinger, z całej siły próbować będzie wciągnąć Was w swoje eksperymenty z elektroniką na trąbce ćwierćtonowej, a amerykańskie trio Citizen X, prowadzone przez wyjątkowego i eklektycznego gitarzystę Jean-Paula Bourelly zaprezentuje podczas swej polskiej premiery ekscytujące połączenie słowa mówionego, poezji, progresywnego bluesa, rocka, jazzu i wolnej improwizacji. Bourelly nagrał mnóstwo płyt pod swoim nazwiskiem oraz był solidnym filarem zespołów Milesa Davisa czy Pharoah Sandersa, a jeden z jego ostatnich zespołów, Stone Raiders stworzył z obecnym basista The Rolling Stones, Darrylem Jonesem oraz perkusista Living Colour, Willem Calhounem.

Piątek, 04.10.2013
Scena główna naszego festiwalu, czyli Zatoka Sztuki, zabierze nas w podróż po różnych odcieniach jazzu i  improwizacji. Miło mi poinformować, że wszystkie występujące tu zespoły będą mieć swoją polską premierę, a aż trzy z nich powstały na specjalne zamówienie Sopot Jazz.

Dwudniowy cykl koncertów rozpocznie europejskie trio brazylijskiego gitarzysty Nelsona Verasa. Muzyk ten z pewnością należy do najciekawszych i najbardziej charakterystycznych współczesnych
Jacques Schwarz
Jacques Schwarz
gitarzystów jazzowych. Jego grę cechuje oryginalne podejście do melodii i improwizacji, południowoamerykańska wrażliwość muzyczna połączona ze współczesną europejską harmonią oraz filigranowe, klasyczne wręcz brzmienie gitary ze strunami nylonowymi.

Kobiety w jazzie są niestety w zdecydowanej mniejszości i kojarzą nam się zazwyczaj ze śpiewem lub fortepianem.

Na szczęście zaczyna się ich pojawiać znacznie więcej - i to na opanowanych przez mężczyzn instrumentach. Jedną z ważniejszych przedstawicielek tego trendu jest rezydująca w Nowym Jorku czołowa kanadyjska trębaczka Ingrid Jensen. Zachęciliśmy ją oraz wybitnych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej Michała Tokaja, Sławomira Kurkiewicza i Łukasza Żytę, by wspólnie przygotowali materiał na sopocki koncert.

Z podobną prośbą zwróciliśmy się do naszego czołowego trębacza, Piotra Wojtasika, który przyjedzie do nas ze specjalnie przygotowanym międzynarodowym kwartetem.

Sobota, 05.10.2013
Finałowy dzień otworzy pochodzący z USA gitarzysta Ralph Towner. To artysta, którego można by
Paweł Tomaszewski
Paweł Tomaszewski
nazwać głównym filarem ekskluzywnej wytwórni płytowej ECM. Jego nazwisko pojawia się w katalogu wydawnictwa wyjątkowo często od ponad czterdziestu lat. Kilkadziesiąt opublikowanych tam płyt to produkcje głównie pod własnym nazwiskiem, z zespołem Oregon czy z Keithem Jarrettem, Janem Garbarkiem, Egbertem Gismonti, Garym Peacockiem i Kennym Wheelerem. Ten wyjątkowo kreatywny i dojrzały, oraz posiadający na swym instrumencie osobisty język, muzyk, wystąpi w Sopocie - ze swą specjalnością - recitalem solowym. 

Amerykanin Gary Thomas należy bez wątpienia do najbardziej charakterystycznych i innowacyjnych saksofonistów współczesnej sceny jazzowej. Rozpoznawalny dosłownie po dwóch dźwiękach, znalazł własny język na instrumencie, co jest tak cenną cechą zwłaszcza w muzyce jazzowej. Aktywny jako lider własnych zespołów oraz ceniony sideman pojawiał się u boku takich nazwisk jak Miles Davis, Herbie Hancock, Jack Dejohnette, Tony Williams, John Mclaughlin i wielu innych. W jego nietypowo obsadzonym kwartecie pojawia się Matthew Garrison na gitarze basowej, George Colligan na organach Hammonda i John Arnold na perkusji. 

Tegoroczny festiwal zakończymy znów zespołem, który powstał na nasze zamówienie. Będzie to mieszkający w Nowym Jorku, a
Ralph Towner
Ralph Towner
pochodzący z Gwadelupy, interesujący saksofonista Jacques Schwartz-Bart, który oprócz działalności jako lider i producent, ma na swym koncie intensywną współpracę z takimi artystami jak: Roy Hargrove, Danilo Perez, Meshell Ndegeocello, Chucho Valdes i D'Angelo. Zaprezentuje on swoje karaibskie podejście do współczesnego jazzu podczas spotkania z czołowymi polskimi muzykami młodego pokolenia, Pawłem Tomaszewskim i jego trio. 

Po raz kolejny pięknie w słowa ubierze całość nie kto inny tylko Artur Orzech, a ja tradycyjnie już mocno liczę na Państwa obecność oraz złotą polską jesień w Sopocie! 

Do zobaczenia!Organizatorami wydarzenia są: Miasto Sopot oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART, producent festiwalu.
Sopot Jazz Festival wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.

SOPOT JAZZ 2013 - program

02. 10. / środa, godz. 19.00
Opera Leśna, Sala Koncertowa PFK

Tigran - Shadow Theater  (Armenia / USA)

03.10. / czwartek, godz. 20.00
Klub Środowisk Twórczych SPATIF

Franz Hautzinger Solo (Austria)
Jean-Paul Bourelly / Citizen X (USA)


04.10. / piątek, godz. 20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:
Nelson Veras Trio (Brazylia, Belgia, Francja)
Ingrid Jensen + Michał Tokaj Trio (USA, Polska)

namiot:
Piotr Wojtasik / Andy Middleton / Adam Kowalewski / John Betsch (USA, Polska)


05.10. / sobota, godz.20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:

Ralph Towner Solo (USA)
Gary Thomas Exile's Gate (USA)

namiot:
Jacques Schwarz-Bart/Paweł Tomaszewski Quartet (Gwadelupa / USA, Polska)


Bilety do kupienia na stronie www.sopotjazz.pl/bilety

Przeczytaj także

Informacja o biletach

02. 10. / środa, godz. 19.00
Opera Leśna, Sala Koncertowa PFK

Tigran - Shadow Theater (armenia / usa)

bilety: 40 zł; ulgowy 35 zł


==================

03.10. / czwartek, godz. 20.00
Klub Środowisk Twórczych SPATIF

Franz Hautzinger solo (austria)

Jean-Paul Bourelly / citizen x (usa)

bilety: 30 zł; ulgowy 20 zł


=====================

04.10. / piatek, godz. 20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:
Nelson Veras trio (brazylia, belgia, francja)

Ingrid Jensen + Michał Tokaj trio (usa, polska)


namiot:
Piotr Wojtasik / Andy Middleton / Adam Kowalewski / John Betsch (usa, polska)

bilety: 65 zł ulgowy 50 zł


======================


05.10. / sobota, godz.20.00
MCKA Zatoka Sztuki

sala kryształowa:

Ralph Towner Solo (USA)

Gary Thomas quartet (usa)


namiot:
Jacques Schwarz-Bart/Paweł Tomaszewski quartet (gwadelupa / usa, polska)

bilety: 65 zł ulgowy 50 zł


Do zakupu biletów ulgowych uprawnieni są seniorzy powyżej 65 roku, studenci oraz posiadacze "Karty Sopockiej".

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni