stat
Wydarzenie już się odbyło

Manifa: Solidarność kobiet, ponieważ jest 2016!

W sobotę, 5 marca o godz. 15:00 na placu Solidarności w Gdańsku rozpocznie się Manifa łącząca w sobie stacjonarny wiec z pełnym niespodzianek happeningiem.

Manifa Trójmiejska organizowana z okazji 8 Marca to święto demokracji. Rokrocznie skłania nas do publicznego przywołania zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, które gwarantują "równe prawa kobiet i mężczyzn do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń" (art.33.). Konstytucja RP odnosi się też do łamania praw człowieka, mowy nienawiści i deptania godności ludzkiej, głosząc w art. 32, że "nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".

Równouprawnienie, jako jedno z podstawowych demokratycznych wartości, to wyzwanie dla wszystkich nowoczesnych społeczeństw. Zmierzył się z nim także premier Kanady, Justin Trudeau, który na pytanie o to, dlaczego w formowanym przez niego rządzie tak istotne były parytety, odpowiedział po prostu: "Ponieważ jest rok 2015!". Założenie oczywiste w dojrzałej demokracji dzisiaj musi być mocno i dosadnie artykułowane w Polsce!

Członkinie i członkowie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej pragną wyrazić kobiecą solidarność właśnie dlatego, że już czas najwyższy, by to zrobić - jest rok 2016! W trakcie wiecu w miejscu symbolicznym - na Placu Solidarności w Gdańsku - każda osoba będzie miała okazję upomnieć się o przestrzeganie Konstytucji oraz pokazać swoją solidarność:
/ z uchodźczyniami z krajów objętych konfliktem,
/ z matkami walczącymi o zasądzone dla ich dzieci alimenty,
/ z kobietami, które wciąż mniej zarabiają niż mężczyźni, wykonując jednakową pracę na tym samym stanowisku,
/ z ekspertkami, których głos jest pomijany w mediach i debatach publicznych
/ z osobami, które chcą, ale nie mogą sformalizować swoich jednopłciowych związków
/ ze wszystkimi osobami, które ze względu na płeć, przynależność etniczną, orientację seksualną lub inne czynniki nie mogą się realizować w zgodzie z prawami człowieka!

W programie wydarzenia znajdą się wystąpienia reprezentantek i reprezentantów różnorodnych środowisk: kultury, nauki, biznesu. Ponieważ jest rok 2016, Trójmiejska Akcja Kobieca sięgnie także po mniej konwencjonalne środki wyrazu!

Zapraszamy do wspólnego celebrowania solidarności kobiet z udziałem Chóru TAK, Samba Rhythms of Resistance Trójmiasto oraz innych środowisk w sobotę, 5 marca w godz. 15-16.30 na Placu Solidarności w Gdańsku!

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.