stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Solidarity In Diversity (2 opinie)

Koncert odbędzie się w ramach organizowanego w Gdańsku międzynarodowego Seminarium pod tym samym tytułem, w którym wezmą udział reprezentanci mniejszości narodowych, etnicznych, językowych i regionalnych z całej Europy (około 80 osób).

Lucibela

kwi 27

sobota, godz. 17:00, 20:00

bilety 100 - 150 zł
Kup bilet
bilety 170-200 zł
Bilety wyprzedane


Udział swój potwierdzili już m.in. Serbołużyczanie z Niemiec, Fryzowie z Holandii, Wołosi z krajów bałkańskich oraz reprezentanci mniejszości narodowych z innych krajów Europy. Specjalnym gościem Koncertu oraz Seminarium będzie mniejszość ukraińska w Polsce.

"Solidarność w różnorodności" to koncert, którego idea jest bardzo prosta: przyciągnięcie kaszubskich, ukraińskich i innych zespołów reprezentujących mniejszości do Gdańska - miasta z wielu powodów znaczącego dla historii naszego kraju i kontynentu. Miasta, które tyle wie o solidarności międzyludzkiej oraz różnorodności kulturowej. Tytuł i założenia zarówno koncertu jak i seminarium, doskonale wpisują się w ideę Miasta Wolności.

Wydarzenie jest dodatkowo bardzo ważne dla organizatorów, ze względu na fakt, iż odbędzie się on w ramach obchodów 50 - lecia funkcjonowania Klubu Studenckiego "Pomorania".

Koncert poprzedzi parada mniejszości kulturowych Europy - jej uczestnicy przejdą ulicami Gdańskiego Śródmieścia (od Fontanny Neptuna) do Kościoła Św. Jana w swoich regionalnych bądź narodowych strojach oraz z flagami swoich kultur.

Podczas koncertu wystąpią:

STRZECHA

Choć grają folk, to aranżacje w ich wykonaniu brzmią współcześnie. Utwory przez nich prezentowane są bowiem oparte o młodsze gatunki muzyczne - rock, jazz, blues, a także funky. Wszystko po to, by połączyć "stare" z "nowym". Dzięki nim możemy się przekonać, że te dawne melodie nie straciły uroku, a przeciwnie zyskały na "świeżości". Tak w skrócie można przedstawić kościerski zespół "STRZECHA".

Zespół w swym repertuarze posiada znane kaszubskie melodie, takie jak "Hej żeglójże żeglarzu", "Jem jo rebok", "Dobro tabaczka" czy "Wele, wele, wetka", które z pewnością kojarzone są zarówno przez starszych i młodszych słuchaczy jednocześnie zaskakują nowym ich ujęciem. Oprócz tego tworzy także własną muzykę do tekstów odnajdowanych w różnego typu zbiorach pieśni kaszubskich oraz posiłkując się twórczości pisarską regionalnych poetów różnego czasu. W ten sposób ożywają w dynamicznych lub lirycznych piosenkach wiersze Jana Karnowskiego, Franciszka Fenikowskiego, Franciszka Sędzickiego, czy też Leona Heykego.

STRZECHĘ tworzy pięciu muzyków: Grzegorz Daszkowski (śpiew, saksofon sopranowy), Szymon Sutor (instrumenty klawiszowe, akordeon), Bartek Werachowski (gitara basowa), Jarek Perszewski (perkusja) i Rajmund Knitter (śpiew, gitary).

LEMKO TOWER

Zespół "Lemko tower" został założony przez ks. Artura Grabana w 2005 r. W tymże roku nagrał pierwszą płytę "Kolady" na której znalazło się 10 kolęd w nowych folkowych aranżacjach.

Początkowo, zespół liczył kilka osób, ale już w okresie nagrywania płyty skład rozszerzył się do 18 osób (obecnie 14 osób). Kolejna płyta "Zapach wiosennego wiatru" ujrzała świat w 2006 r. - była to już folkowa płyta z utworami ludowymi (na płycie znalazło się 13 utworów).

W 2007 r. zespół nagrał trzecią płytę "Lemko Tower live in gorzów" na której znalazło się 9 utworów z koncertu w teatrze gorzowskiem. Kolejna płyta "Śpiwanoczki" wydana w 2009 r. zawiera 10 utworów - płyta ta zajęła 3 miejsce wśród płyt folkowych wydanych w 2009 r. W chwili obecnej zespół nagrywa kolejną płytę.

Od kilku lat zespół gra na wszystkich watrach w Żdyni, Michałowie, Ługach, Bytowie, Oławie oraz na różnego rodzaju festiwalach, m.in., w Sopocie, Białowieży, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Mokre. We wrześniu "Lemko tower" rozpoczyna trasę koncertową po Kanadzie.

lemko-tower.prv.pl

DAMROKA

Zaśpiewa utwory z płyty "Kaszëbë Joł". Powstanie projektu zainspirowała muzyka skomponowana przez Marka Romanowskiego do impresji dokumentalnej.

Teksty w języku kaszubskim napisane przez Damrokę Kwidzińską w sposób magiczny łączą się z melodyjną, pełną energii i rytmu muzyką Marka.

Tworząc projekt artyści "ożenili" język regionalny ze współczesnymi kompozycjami w których słychać nutkę ludowości z całego świata.

Skład:
Damroka Kwidzińska - voc. txty
Marek Romanowski - keyboard, chórki, muzyka
Robert Kuśmierski - akordeon, chórki
Krzysztof Paul / Andrzej Ciborski - gitary, chórki
Maciej Dombrowski - perkusja


Organizatorzy: Klub Studencki "Pomorania", Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, organizacja "Youth of European Nationalities, Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk.
Dodaj zdjęcie

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni