stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Skalpel Big Band (11 opinii)

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Duet Skalpel to dzisiaj już klasyka europejskiego nu jazzu. Na pierwszych dwóch albumach, "Skalpel" i "Konfusion", wydanych przez wytwórnię Ninja Tune, Marcin Cichy i Igor Pudło przełożyli na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym.

Otwarcie bram: godz. 18:00
Start koncertu: godz. 20:00

jazz - koncerty w Trójmieście


Doceniony przez krytykę i melomanów, Skalpel miał okazję prezentować swoją twórczość zarówno publiczności klubowej (międzynarodowa trasa Ninja Tune ZEN TV), jak i podczas festiwali (Sacrum Profanum, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver). Zespół nie tylko zdobył Paszport Polityki, ale też przygotowywał oprawę muzyczną na galę 20-lecia tej prestiżowej nagrody.

Kiedy w 2014 Skalpel powrócił z nową płytą "Transit", stanowiła ona przejście od muzyki tworzonej z sampli w stronę programowania i grania na instrumentach wirtualnych. Ta podróż ma aktualnie swój dalszy ciąg dzięki niespodziewanemu spotkaniu z aranżerem Patrykiem Piłasiewiczem. Patryk przedstawił pomysł na to, jak muzykę znaną z płyt Skalpela rozpisać na kilkunastoosobowy jazzowy big band. We współpracy z Marcinem i Igorem opracował partytury kilkunastu skalpelowych utworów.

Skalpel Big Band dopisał kolejny rozdział historii polskiego jazzu, odnosząc sukces na OFF Festiwalu 2018. Ten muzyczny projekt będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć podczas kolejnych koncertów już na początku 2019 roku.

Patryk Piłasiewicz - kontrabasista, dyrygent, kompozytor, adiunkt w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Działa na styku obszarów muzyki klasycznej, jazzu, elektroniki i ksperymentu interdyscyplinarnego. Pomysłodawca projektu Skalpel Big Band. Podstawą pomysłu jest idea zespolenia nowego, akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym pierwowzorem i pozostawienie muzykom big bandu przestrzeni do improwizacji.

Big Band tworzą muzycy związani z Poznaniem - wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Ich sposób działania związany jest z jazzowym genotypem miasta Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana - twórczych eksperymentatorów, architektów brzmień i niestrudzonych poszukiwaczy. Big Band podąża ścieżką eksperymentu, sięgając po inspiracje do różnych gatunków, stylów i dziedzin sztuki. Każdy z muzyków jest autorem własnych projektów, często odbiegających od mainstreamu. Elektronika, sztuki wizualne, architektura, taniec, kryptologia to naturalne środowiska twórcze muzyków poznańskiego zespołu.

SKŁAD SKALPEL BIG BAND:
Marcin Cichy - elektronika
Igor Boxx - elektronika
Patryk Piłasiewicz - dyrygent
Piotr Banyś - puzon
Robert Borys Błoszyk - saksofon barytonowy, klarnet, klarnet basowy
Filip Chojnacki - piano, syntezatory
Rafał Dutkiewicz - perkusja
Maciej "Mustafa" Giżejewski - instrumenty perkusyjne
Seweryn Graniasty - saksofon altowy i barytonowy
Kacper Grzanka - trąbka, flugelhorn
Maciej Kociński - saksofon tenorowy i klarnet
Damian Kostka - kontrabas
Kacper Krupa - saksofon tenorowy
Piotr Rakowski - wibrafon
Patryk Rynkiewicz - trąbka, flugelhorn
Filip Szulc - flet, saksofon altowy i barytonowy
Wojtek Świeca - gitara

Koncert zrealizowano ze środków finansowych Miasta Sopotu.

Wydarzenia dodatkowe: 

*18.00 - Historia Opery Leśnej - Zwiedzanie z przewodnikiem
Z okazji 110. rocznicy otwarcia Opery Leśnej w Sopocie zapraszamy na spacer historyczny po Operze Leśnej, który odbędzie się w dniu 19 lipca 2019 roku przed koncertem jazzowym zespołu "Skalpel".
Tajemnice historii Opery Leśnej od pierwszych spektakli operowych, poprzez festiwale wagnerowskie aż po występy najsłynniejszych gwiazd estrady ostatnich dekad, a także zmienne losy samego obiektu i jego konstrukcji zdradzi Państwu Jagoda Załęska-Kaczko z Muzeum Sopotu.
Warunkiem wstępu jest zakup biletu na koncert.

*po koncercie - Jazz, New Jazz & Electronic Music Vinyl Set - DJ. ROMERO

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  45-80 zł
 • Kontakt
  58 555-84-40, 555-84-51
Bilety w cenie 45 zł, 50zł, 60zł, 70zł, 80zł do nabycia:
- w Punkcie Informacji Kulturalny Sopot, Plac Przyjaciół Sopotu 2
- w Kasie Opery Leśnej, Moniuszki 12, Sopot
oraz na www.operalesna.pl; www.bart.sopot.pl

Opinie (11) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni