• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Silent Twins i spotkanie z twórcami

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wszystkich młodych i metryką, i duchem fanów polskiego (i nie tylko!) kina zapraszamy do Gdyńskiego Centrum Filmowego na wyjątkowy pokaz filmu Silent Twins - laureata Złotych Lwów 47. FPFF, oraz spotkanie z Zuzanną Wrońską i Marcinem Macukiem, autorką i autorem muzyki do filmu.

26 lipca 2023 (środa), godz. 18:00 | sala Goplana

Pokaz bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc: https://fundacjafilmowa.pl/filmowe-mysli-silent-twins/

Spotkanie po filmie poprowadzi Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca, historyk filmu, kurator cykli filmowych, dyrektor artystyczny FPFF w latach 2020-2022.

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes Silent Twins, najnowszy film Agnieszki Smoczyńskie - twórczyni Córek dancingu i Fugi, to wizjonerska, wypełniona muzyką filmowa uczta, w której poznajemy losy June i Jennifer Gibbone sióstr, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, milczące bliźniaczki uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Ale emocjonalna bomba, jaką jest Silent Twins, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright (Czarna Pantera, serial Czarne lustro) i Tamarze Lawrance (serial Mały topór).

***

Pokazy i spotkania są organizowane w ramach projektu Filmowe myśli. Kino lekcje, realizowanego przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni. Więcej informacji: www.fundacjafilmowa.pl

Projekt Filmowe myśli. Kino lekcje dofinansowano ze środków Fundacji PZU oraz Miasta Gdynia.

Opinie