• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Siesta Festival: Mario Pacheco & Clube de Fado

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na koncert MARIO PACHECO & CLUBE DE FADO z udziałem MARII ANY BOBONE w Sali Kameralnej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

DODATKOWY KONCERT, DODATKOWA NOC FADO NA SIESTA FESTIVAL 2017
Clube de Fado z Mario Pacheco
- najwybitniejszym kompozytorem fado wg Fundacji Amelii, i Marią Aną Bobone przez trzy, a nie dwie noce w sali kameralnej Filharmonii Bałtyckiej!

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Wielka radość dla wszystkich miłośników luzofonii i najprawdziwszego fado na świecie. Mario Pacheco, wieloletni dobry duch najsławniejszego klubu fado, Clube de Fado w Lizbonie i jego przyjaciele z Marią Aną Bobone w roli wokalistki i pianistki wystąpią trzy razy podczas tegorocznego Siesta Festival. Dodatkowy koncert (podobnie jak wcześniej wyprzedane) będzie miał miejsce w sali kameralnej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, rozpocznie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 22:00.

Rokrocznie podczas Siesta Festival późnymi wieczorami odbywają się kameralne kolacje, na których organizatorzy festiwalu próbują odtworzyć atmosferę lizbońskich tawern, a głównym daniem jest wybitny artysta fado. W tym roku rolę tego najważniejszego dania pełni Mario Pacheco, wieloletni prowadzący najsłynniejszy bodajże klub specjalizujący się w fado na świecie - to właśnie do Clube de Fado prowadzą rozmieszczone po całej Lizbonie drogowskazy, a sam Mario Pacheco został uznany przez Fundację Amelii najwybitniejszym kompozytorem fado. Jego utwory goszczą i rozświetlają niemal wszystkie najważniejsze albumy portugalskie, miłośnicy fado na pewno wymienią z łatwością choćby te śpiewane przez Marizę...

Kameralne spotkania mają to do siebie, że uczestniczy w nich niewielka grupa szczęśliwców, którzy zdobyli na nie bilety wstępu, a że entuzjastów fado w Polsce jest coraz więcej, tym trudniej z roku na rok dostać się na te magiczne Noce Fado, które początkowo odbywały się na Barce Aniołów, a od kilku już lat w większej, ale i tak małej dla wyznawców fado sali kameralnej Filharmonii Bałtyckiej.

Na dwa ogłoszone wcześniej wieczory od dawna nie ma już możliwości się dostać. Rozmowy z artystami pozwoliły zaprosić ich dzień wcześniej i dodatkowa Noc Fado będzie miała w czwartek, w przeddzień rozpoczęcia festiwalu, 20 kwietnia o godz. 22:00. Zainteresowanych zapraszamy, bilety pojawią się w ebileteriach już w tym tygodniu.

Nie sposób tam nie trafić. W starej Lizbonie są nawet drogowskazy, które prowadzą do tego szczególnego miejsca. Świątyni fado. Ale klubów z tą muzyką jest wiele, tawern, z których płynie nocą dźwięk gitary portugalskiej są setki. Skąd więc legenda Clube de Fado? Skąd status kultu i gwarancja najwyższej możliwej jakości tej tradycyjnej sztuki?

Odpowiedź okazuje się prosta. W Clube de Fado od kilkunastu lat dowodzi Mário Pacheco, jest charyzmatycznym duchem tego miejsca, jest jego szefem muzycznym, strażnikiem kunsztu. Mário, jak jego ojciec, gra na gitarze portugalskiej, tym szczególnym instrumencie, który nadaje ton, tworzy aurę fado. Mário jest wirtuozem. A nawet więcej: jest wielkim muzykiem. Nie przypadkiem fundacja Amalii przyznała mu tytuł najwybitniejszego kompozytora fado, a kraj odznaczył orderem "do Infante D.Henrique". Od lat Mário tworzy dla największych pieśniarzy Portugalii. Między innymi kilka z najsłynniejszych pieśni Marizy jest właśnie jego autorstwa.

Opinie