• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sąsiedzkie spacery wokół architektury Wrzeszcza

Poznaj tajemnice i ciekawostki historyczne pięciu kwartałów Wrzeszcza! Fundacja Palma i Instytut Langfuhr rozpoczynają cykl sąsiedzkich spacerów wokół architektury Wrzeszcza. W czwartkowe popołudnia wspólnie wybierzmy się w podróż po często zapomnianych zakamarkach Wrzeszcza. Jego zróżnicowana architektura kryje wiele zaskakujących i interesujących lokalnych historii.


Historie i kontekst, w jaki zostały wpisane wybrane kwartały, wraz z otaczającą je zabudową Wrzeszcza, przedstawią przewodnicy; Beata Oracz i Michał Ślubowski.

Kiedy i Gdzie spacerujemy?

8.07 / Kolonia Abbega / Start: 19:00 - BRAK MIEJSC

Nieopodal Politechniki Gdańskiej, w latach 1896-1897, powstała pierwsza kolonia robotnicza. Teren ten funkcjonuje jako historyczny dowód socjalistycznej myśli urbanistycznej, a zespół budynków wszedł do rejestru zabytków. Do dziś zachowuje swój unikalny i wyjątkowy w skali dzielnicy klimat.

15.07 / Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa / Start: 19:00 - BRAK MIEJSC

Odbudowany Wrzeszcz po wojnie miał być nowym centrum podnoszącego się z gruzów Gdańska. Jednym z jego kluczowych punktów miała być Grunwaldzka Dzielnicy Mieszkaniowej niezwykłe założenie architektoniczne, powstałe dokładnie 70 lat temu.

22.07 / Nowe Szkoty / Start: 19:00 - BRAK MIEJSC

Nowe Szkoty to osada rzemieślnicza powstała w drugiej połowie XVI wieku przy potoku Strzyży wokół młyna, który był jej centralnym punktem. Skąd wzięło się i jak funkcjonowało to miejsce, które przez bardzo długo zachowało odmienny, wiejski charakter?

29.07 / Dzielnica Polonii / Start: 19:00 BRAK MIEJSC

Ważnym punktem Wrzeszcza był obszar Dzielnicy Polonii (niem. Polenhof), nazwanej tak w czasach Wolnego Miasta Gdańska ze względu na zamieszkałą tu głównie polską mniejszość. Mieściły się tu instytucje polonijne (Klub Gedania, Polski Dom Akademicki) i wytworzyła się wyjątkowa społeczność.

5.08 / Kolonia i Kolonijki / Start: 19:00 BRAK MIEJSC

Niezwykłe osiedle Gdańsk Kolonia, położone na północnym wschodzie Wrzeszcza, powstało już w latach 20., a po wojnie zostało zamieszkane przez Polaków, którzy przyjechali tu ze Wschodu. Tuż za nim znajdują się osobliwe Kolonijki, tajemnicza przestrzeń, pełna oryginalnych zakamarków.

Ze względu na bezpieczeństwo, na spacery obowiązują zapisy - w tytule maila proszę wpisać datę spaceru. info@fpalma.pl, 732 956 930


Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego 2021, ze środków Miasta Gdańska.
Projekt graficzny: Radek Bielucy Pokaż mniej

Opinie