• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski serdecznie zapraszają na Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego pt. Jak być aktywnym katolikiem, gdy Kościół jest w kryzysie?

maj 28

wtorek, godz. 16:00 - 22:00

Gdańsk,
bilety 450 zł
przedsprzedaż 370 - 390 zł
cze 5

środa, godz. 17:00

Wstęp wolny
Nasze zaproszenie przyjęli:

Arcybiskup Grzegorz Ryś,-Metropolita Łódzki oraz Zbigniew Nosowski,
redaktor naczelny kwartalnika Więź, który poprowadzi spotkanie.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Sopot

Serdecznie zapraszamy
Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego
Al. Wojska Polskiego 20/2
80-277 Gdańsk
www.fundacjaaram.org.pl
FB: Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz RYŚ święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. Stopień doktora uzyskał w 1994 r., a w 2002 r. habilitację z historii. Kierownik Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP II. Od 28 września 2011 r. biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, a od 4 listopada 2017 roku Arcybiskup Metropolita Łódzki.

Jako zawołanie biskupie przyjął słowa "Virtus in infirmitate" (Moc w słabości) W ramach Konferencji Episkopatu Polski został w 2011 przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji działającego przy Komisji Duszpasterstwa. Wszedł także w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 roku i Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. W 2017 został wybrany do Rady Stałej. W 2018 wziął udział w sesji Synodu Biskupów o młodzieży.

Zaangażowany na rzecz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Był pomysłodawcą zorganizowanego w 2011 spotkania chrześcijan, żydów i muzułmanów w intencji pokoju pod nazwą "Echo Asyżu w Krakowie". Wszedł w skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a także kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów
"Przymierze".

Jest stałym publicystą Tygodnika Powszechnego.

Autor książek: " Rekolekcje. Modlitwa, post, jałmużna" ,Kościelna wiosna. Razem z Krystyną Strączek", "Franciszek. Życie - miejsca - słowa" ," Kościelna wiosna",, Skandal miłosierdzia. Rozważania dla każdego", "Wiara z lewej, prawej i Bożej strony"," Moc słowa" ",Jeden święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła"," Moc wiary" .

Zbigniew Nosowski - publicysta i działacz katolicki. Od 1989 r. redaktor miesięcznika "Więź", od 2001 - redaktor naczelny pisma (obecnie: kwartalnik). Od 2008 r. również dyrektor programowy think tanku Laboratorium "Więzi". Komentator w informacyjnych i publicystycznych programach telewizyjnych i radiowych.

W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie. W latach 2002-2008 był konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w latach 2007-2009 i ponownie od 2017 r. Od 2002 r. przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Członek Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W latach 1993-2001 autor ponad 300 telewizyjnych programów publicystycznych, m.in. cyklu "Boskie i cesarskie". W latach 2010-2015 przewodniczący Kapituły Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka.

Od 1983 r. związany z ruchem "Wiara i Światło", skupiającym osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół. Od 2003 r. współorganizator Zjazdów Gnieźnieńskich.

Autor książek "Parami do nieba. Małżeńska droga świętości", "Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności", "Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II", "Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują", współautor m.in. książki i cyklu telewizyjnego "Dzieci Soboru zadają pytania".

Doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Opinie