stat
PATRONAT

Rycerzyki / Gaba Kulka

pop

Klub Żak zaprasza na koncert: Rycerzyki i Gaba Kulka.

RYCERZYKI / Reptilian Pop / nowy materiał
GABA KULKA / 10 LAT HAT, RABBIT

pop - koncerty w Trójmieście


RYCERZYKI / Reptilian Pop / nowy materiał
Gosia Zielińska - wokal, klawisze / Michał Mierzwa - klawisze, bity / Karol Jadach - gitara / Maciej Pitala - gitara

Rycerzyki: "Tworzeniem nowego materiału zajęliśmy się właściwie od razu po skończeniu prac nad naszym drugim albumem. "Kalarnali" było delikatnym ukłonem w kierunku prog-rockowego pierwiastka naszych inspiracji, natomiast na nowej płycie pojawi się więcej elementów związanych z muzyką elektroniczną. Od strony brzmieniowej staramy się podejść do nowych kompozycji w nieco inny sposób niż do tej pory - przestrzenie dźwiękowe zyskają nieco ciemniejszy i momentami bardziej szorstki wyraz. W tekstach przebija się dojmujące uczucie tęsknoty i niepełności, przeplatane z dziką euforią nieziemskich spotkań. I właśnie do nich nieco nawiązuje nazwa naszej jesienno - zimowej trasy koncertowej - Reptilian Pop. Być może takie piosenki mogliby grać przedstawiciele obcej cywilizacji w jakimś odległym zakątku kosmosu? Albo właśnie tu, na Ziemi, jesienią 2019 r."

W 2018 roku po koncercie Rycerzyków w Żaku Czesław Romanowski pisał: "Rycerzyki pokochałem najpierw za urokliwą nazwę, a potem za muzykę. Stało się to niemal dokładnie dwa lata temu, na tej samej Sali Suwnicowej, na której podziwiałem je wczoraj powtórnie. Wówczas sympatyczny sekstet z Krakowa promował swój debiut, w ostatni zaś wieczór wpadł do Żaka ze swą drugą płytą "Kalarnali", nagraną dzięki crowfundingowej zbiórce, do której i ja przyłożyłem swoje kilka groszy. Cóż można napisać o albumie, którego od kilku tygodni, co jakiś czas, słucha się z nieustającą przyjemnością? Który podnosi na duchu, pozwalając przetrwać mroźną końcówkę zimy i niezdecydowany początek wiosny. Który sprawia, że człowiek młodnieje o kilka dekad, wracając do czasów, kiedy świat wydawał się w beztroski, zanurzony w autentyczną radość i przyjemne nutki melancholii. Jak na chłodno zanalizować i płytę, i wczorajszy koncert, gdy same wspomnienie o nich przyprawia o miłe dreszcze?
W ciągu dwóch lat dzielących debiut Rycerzyków od "Kalarnali" muzyka zespołu nieco dojrzała, nie zmieniając jednak swego radosno-malancholijnego nastroju. Nadal zdradza pokrewieństwa z takimi eterycznymi grupami jak Belle and Sebastian, Stereolab czy XTC. W ogóle stylistycznie twórczość zespołu mości się w alt popie przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, będąc dzięki temu przyjemnie archaiczna, właściwie niepodobna do niczego, co obecnie można na naszej scenie usłyszeć. Bo Rycerzyki to zupełnie osobny twór, powstały jakby w jakimś przyrodniczym rezerwacie, do którego nie dociera zgiełk, natłok i przygnębienie dwudziestopierwszowiecznej nowoczesności. To haust ożywczego powietrza i ukojenie kąpieli w otoczonym lasem jeziorze. Najważniejszą różnicą jest porzucenie na dobre anglojęzycznych tekstów, które stanowiły część repertuaru pierwszej płyty. Dobrze się stało, bo urokliwe teksty wokalistki Gosi Zielińskiej najlepiej wybrzmiewają w ojczystym języku. Bo przez to zupełnie znikają ostatnie bariery między zespołem a słuchaczem. Zaś sam głos Zielińskiej jest jakby stworzony do śpiewania w tym właśnie zespole, jakby od najmłodszy lat szkolony do tego, by być częścią takiej właśnie przeuroczej grupy."

GABA KULKA - 10 LAT HAT, RABBIT

Gaba Kulka: Dziesięć lat temu ukazał się album, który zmienił bieg mojego muzycznego życia. Jeden z tych rzadkich momentów gdy, po latach pracy, właściwy czas, właściwe miejsce i przede wszystkim, właściwi ludzie, układają się w nową szczęśliwą konstelację. Jest niemal pewne, że znacie mnie właśnie dzięki "Hat, Rabbit". Teraz moja pierwsza złota płyta po raz pierwszy ukaże się w kolorze czarnym, na winylu. Postanowiłam posłuchać jej od nowa, dlatego wraz z Marcinem Borsem wróciliśmy do oryginalnych miksów i, bogatsi o doświadczenia kolejnych nagranych wspólnie płyt, nadaliśmy jej nieco inny ton. To bardziej nowy kąt widzenia, niż całkiem nowe oblicze - podobnej metamorfozie poddaliśmy też okładkę! Mam nadzieję, że to wydawnictwo sprawi wam tyle radości co mnie samej.

W 2009 roku Robert Ziębiński w Newsweeku pisał: Ten rok należał do niej. Wydany w maju trzeci solowy album "Hat Rabbit" osiągnął status złotej płyty. Został wyróżniony nagrodą radiowej Trójki - Mateuszem w kategorii wydarzenie. Wydała w duecie z Konradem Kuczem świetny krążek "Sleepwalk" (od dawna żadna płyta w Polsce nie zebrała tak entuzjastycznych recenzji). (...) Niezłe osiągnięcie jak na wokalistkę, o której jeszcze rok temu słyszeli tylko bywalcy niezależnych koncertów i warszawskiej kawiarni Kulturalna.
W dodatku to wszystko Gaba Kulka osiągnęła sama. Do promocji nie przyłożyła ręki żadna wielka muzyczna wytwórnia. To rynkowy ewenement - Kulce udało się odnieść sukces bez gromady speców od PR, którzy doradzają wschodzącym gwiazdkom, jak się ubierać, co mówić i z kim spotykać, żeby wylądować na portalu Pudelek.
W zasadzie Gaba Kulka zrobiła wszystko, żeby gwiazdą nie zostać. Nie wywoływała skandali obyczajowych. Nie woziła się drogimi samochodami i nie próbowała podbijać Ameryki ani Wielkiej Brytanii. Od początku swojej kariery przyjaźni się z muzykami kojarzonymi bardziej ze sceną niezależną niż listami przebojów. Takim człowiekiem jest Macio Moretti znany z formacji MItch & Mitch, Czesław Mozil z Czesław Śpiewa czy wspomniany już Konrad Kucz. (...) Jak więc dziewczynie, której daleko do dyskotekowych list przebojów, udało się odnieść ogólnopolski sukces? Jak sama mówi - małymi kroczkami.
- Nie jestem zachłanna - podkreśla w rozmowie Kulka. - Nie muszę zawładnąć całym rynkiem muzycznym, by poczuć się dobrze. Pozycję, którą mam, osiągnęłam robiąc to, co lubię i tak jak lubię. Powoli, bez narzucania się, czekając na swój czas - konkluduje. Całkiem prawdopodobne, że nie ma w jej słowach fałszywej skromności. Gaba Kulka po prostu taka jest - zwyczajna, utalentowana dziewczyna z muzyczną pasją.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  65 zł
 • Bilet ulgowy
  25-55 zł
 • Przedsprzedaż
  55 zł
BILETY
25 zł I pula / 35 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
35 zł I pula / 45 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
45 zł I pula / 55 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
55 zł I pula / 65 zł II pula – bez zniżek
Ostatni dzień sprzedaży I puli: niedziela przed danym koncertem


* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Sprzedaż biletów bez zniżek: tickets.klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00 lub na pół godziny przed I seansem).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety gotówką lub kartą.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.
Na stronie www.trojmiasto.pl bilety bez zniżek są dostępne online poprzez link „kup bilet” dostępny w wydarzeniu.

Rezerwacje wyłącznie: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Koncert z ograniczona liczbą miejsc siedzących, a w przypadku dużego zainteresowania koncertem koncert bez miejsc siedzących.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych. Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Piwne Andrzejki

lis 30

sobota, godz. 20.00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni