stat
Impreza już się odbyła

"Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914" - promocja książki

Stadion Energa Gdańsk oraz Wydawnictwo Historia Sportu zaprasza na promocję książki - "Rozgrywki piłkarskie na Pomorzu do roku 1914". Podczas spotkania z autorami i wydawcami serii Historia Sportu: Piotrem Chomickim i Leszkiem Śledzioną będzie można porozmawiać z autorem 9 tomu oraz zakupić tę publikację oraz wszystkie wcześniejsze w promocyjnych cenach.

gru 5-6

sobota - niedziela, godz. 9:00

Gdańsk, Nowy Port
Zajmujemy się narodzinami i pierwszymi latami egzystencji futbolu w takich dużych dzisiaj miastach jak: Gdańsk, Toruń, Słupsk, Elbląg, Grudziądz, Bydgoszcz, ale także mniejszych - Sopot, Wejherowo, Tczew, Kwidzyn, Tuchola, Kartuzy... Gdyby chcieć jednym zdaniem określić zawartość tej pracy, to można byłoby ją nazwać "Vademecum kibica piłkarskiego Prus Zachodnich do 1914 roku".

Książka jest podzielona na kilka części. W pierwszych jej fragmentach opisujemy pionierski okres piłkarstwa. O tym kiedy i gdzie powstawały pierwsze kluby. Jakie osiągały wyniki w swych inauguracyjnych sezonach. Gdzie powstały pierwsze place do gry w piłkę. Jakie drużyny odwiedziły na początku ubiegłego stulecia Gdańsk i okolice. Druga część książki to opis wydarzeń po powstaniu Związku Piłkarskiego. Tu koncentrujemy się na opisie rozgrywek związkowych. Opisujemy strukturę rozgrywek, podział na grupy i Klasy. Przedstawiamy obraz rywalizacji, mecz po meczu i końcowe tabele. Oczywiście nie zawsze było to możliwe. Czasami nasza wiedza jest niestety niepełna i zestaw wyników lub tabela są niekompletne. W ten sposób opisujemy sezon po sezonie. Każdy z sezonów jest osobnym rozdziałem.

Na koniec każdego rozdziału zestawiamy wyniki spotkań towarzyskich, które w danym sezonie rozegrały interesujące nas zespoły. Każdy rozdział zawiera także garść najważniejszych informacji o związku, jego działaniach i personaliach. Kolejna część książki to notki klubowe. Czytelnik znajdzie tu informacje o wszystkich funkcjonujących w opisywanym okresie klubach. Informacje te dotyczą dat powstania, uczestnictwa w rozgrywkach okręgowych, a także władz klubowych, zmian nazw oraz barw klubowych. W miarę możliwości, dotyczy to tylko większych, najsilniejszych klubów, podajemy kadrę zespołu w sezonie. Przy każdym klubie jest także zestawienie wszystkich wyników uzyskanych w meczach mistrzowskich i towarzyskich, w latach 1903-14.

Piszemy również o reprezentacjach. Opisujemy jaki udział mieli gracze z klubów Prus Zachodnich, głównie Gdańska, w reprezentacji Związku. Na koniec, znajdzie czytelnik zestawienie meczów reprezentacji Gdańska w latach 1903-1914. Mecze te cieszyły się dużym zainteresowaniem i team Gdańska rozgrywał regularne spotkania, będące namiastką meczów reprezentacyjnych.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.