stat
Wydarzenie już się odbyło

Rocznica bitwy pod Oliwą

  • sobota, 24 listopada 2018,
    godz. 12:00
  • Gdańsk, Zielony Most, OKM, Pachołek
  • wstęp wolny

W sobotę 24 listopada odbędą się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 391 rocznicę bitwy pod Oliwą - najsłynniejszej zwycięskiej polskiej bitwy morskiej, stoczonej na gdańskiej redzie pomiędzy okrętami floty Zygmunta III Wazy i jego politycznego konkurenta, szwedzkiego króla Gustawa Adolfa.

W samo południe na Wzgórzu Pachołek zostaną zapalone znicze i oddana zostanie salwa honorowa pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą. Po południu grupy rekonstrukcyjne z Pomorza przemaszerują ulicami zabytkowego Głównego Miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie spoczywa admirał polskiej floty, Arend Dickmann. Tam złożony zostanie wieniec na grobie admirała.

Bitwa odbyła się 391 lat temu - 28 listopada 1627 roku - a do wspólnego świętowania zaprasza Kompania Kaperska (stowarzyszenie z Gdańska, promujące historię XVII-wiecznego miasta i regionu).

- Dla zainteresowanych historią przygotowujemy także wykład o bitwie pod Oliwą, który odbędzie się o godzinie czternastej w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej przy ulicy Tokarskiej 21/25 - informuje Wioletta Krewniak, wiceprezes stowarzyszenia Kompania Kaperska.

Program wydarzenia:

11:30 - 12:00 Zapalenie zniczy pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą na wzgórzu Pachołek (zbiórka pod wzgórzem o 11.30) i salwa honorowa

14:00 - 14:30 Ośrodek Kultury Morskiej: Bitwa pod Oliwą na tle wojny o ujście Wisły (wykład)

15:00 Przemarsz rekonstruktorów ulicą Długą do Bazyliki Mariackiej, do grobu Arenda Dickmanna. Początek na Zielonym Moście - salwa honorowa z muszkietów.

Po drodze prezentacja wojsk z epoki.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij