• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

RetroKomp (2 opinie)

Jeśli chcesz powspominać stare maszyny w gronie podobnie zakręconych ludzi, pochwalić się własnymi eksponatami, zasięgnąć porady zaawansowanych użytkowników, zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami demo-sceny i stanąć w konkursowe szranki - zapraszamy na: RetroKomp/LOAD ERROR #2015! (to już czwarta edycja, najbardziej pozytywnie zakręconej imprezy w Trójmieście!)

sie'24 23-27

piątek - wtorek

Gdańsk,
Wstęp wolny
Scena Muzyczna GAK oraz kolekcjonerzy i użytkownicy komputerów domowych oraz retro-konsol powstałych w końcowych dekadach ubiegłego wieku, z radością zapraszają na 4-tą już edycję zlotu miłośników retro-elektroniki "RetroKomp 2015″. W związku z licznymi głosami osób zainteresowanych, w 2015 roku powraca dwuczęściowa formuła zlotu. Tym razem jednak proporcje zostaną odwrócone i to niejako demoscenowa impreza LOAD ERROR zaprosi ludzi zainteresowanych retro-komputerami i retro-konsolami do zapoznania się bliżej z nieco tajemniczym "underground'em" zwanym nieformalnie Sceną Komputerową. W trakcie 3-dniowego party LE'15, na kilka godzin scena otworzy się dla osób do tej pory niezwiązanych z nią i być może zaszczepi kreatywnego scenowego "bakcyla" osobom, które dotychczas wyłącznie użytkowo lub rozrywkowo traktowały swoje komputery. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy jednak do udziału w całej 3-dniowej imprezie a "otwarty Retrokomp" ma być jedynie ułatwieniem dla ludzi zupełnie spoza retro i scenowego klimatu (i "promocyjnego" biletowania wstępu dla odwiedzających). Zmiana proporcji części składowych nie wyklucza oczywiście naszych tradycyjnych punktów programu RK czyli konkursów łamaczy joystick'ów (z nagrodami), wykładów i spotkań z ciekawymi ludźmi oraz kolejnej edycji konkursu na nowo powstałą grę na retro-platformy: "RetroKomp GameDev Compo" (RKGDC). W trakcie imprezy planujemy też występy demo-scenowych muzyków. Wręczymy również RetroKomp Star Award 2015 osobie, grupie lub projektowi szczególnie zasłużonemu dla sceny lub naszego retro-hobby.


Główne punkty tegorocznego programu:

16.10.2015 (piątek)

09:00 Otwarcie przestrzeni wystawowej
11:00 Oficjalne otwarcie części LOAD ERROR 2015, ogłoszenie programu i terminów deadline
14:00 Seminarium tematyczne: małe i większe projekty sprzętowe
15:00 Seminarium tematyczne: nowe tryby graficzne Atari 8-bit po 36 latach
18:00 Seminarium tematyczne: początki sceny i gamedev Atari 8-bit w Polsce
20:00 Live Act: Lokaty As Yone DJ set (All Colours of Psychedelic Dance Music)
21:00 Seminarium tematyczne: grupa TROPYX, podsumowanie 20-lecia działalności na scenie C64
23:00 Live Act: AceMan/Appendix (Mixture of Chiptune & EDM)
00:00 Nocny DemoShow


17.10.2015 (sobota)

09:00 Oficjalne otwarcie RetroKomp 2015
09:15 Legendarne polskie gry na Amigę (m.in. Cytadela, Za Żelazną Bramą, Franko)
10:00 Start zmagań «Łamaczy Joysticków»
10:00 Seminarium tematyczne: inicjatywa «Safe The Floppy»
11:00 Finał "RetroKomp GameDev Compo 2015" - prezentacja nadesłanych prac (głosowanie do 15:00)
14:00 Seminarium tematyczne: Adam Zalepa - ocena rynku komputerowego w latach 80/90, plany wydawnicze
16:00 Ogłoszenie wyników konkursów «Łamaczy Joysticków»
16:10 Ogłoszenie wyników RetroKomp GameDev Compo 2015 i wręczenie nagród
16:20 Wręczenie RetroKomp Star Award 2015
16:30 Obchody 30. rocznicy powstania komputera AMIGA
18:00 Zakończenie RK2015: Live Act: Mario DJ/Chełm Amiga Legion (House, Techno & D'n'B)
19:00 LOAD ERROR #2015 - rozpoczęcie konkursów scenowych
* Chip Music
* 8-bit Gfx
* 8-bit Intro/Demo
* Wild & Crazy
* Amiga Music
* Amiga Gfx
* Amiga Intro/Demo
23:00 Live Act: Skipp/Potion^Nah- Kolor (Classic 808 Electro DJ set with video & laser show)
01:00 Nocny DemoShow

18.10.2015 (niedziela)

11:00 Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w konkursach scenowych
13:00 Prezentacja filmu o demoscenie: The Art of the Algorithms [Moleman - The Documentary Series], Cz. #1
14:00 Prezentacja filmu o demoscenie: The Art of the Algorithms [Moleman - The Documentary Series], Cz. #2
15:00 Oficjalnie pożegnanie i zamknięcie imprezyKONKURSY "ŁAMACZY JOYSTICK'ÓW"
INFORMACJE OGÓLNE

Tak jak podczas poprzednich edycji, wszyscy chętni będą mieli możliwość rywalizacji w grach na różnych starych komputerach i konsolach. W zależności od ilości chętnych przewidywane jest rozegranie 3 do 5 rywalizacji w grach typu "RiverRaid" czy "Moon Patrol" - o łatwej mierzalności wyniku. Konkretne tytuły gier zostaną ustalone przez organizatorów wraz z wystawcami już podczas trwania imprezy, ze względu na nieprzewidywalną dostępność i awaryjność retro-sprzętu. W konkursie przewidywane są nagrody rzeczowe, wręczane podczas oficjalnego zakończenia imprezy.

ZASADY KONKURSU
W każdym konkursie będzie chodziło o uzyskanie jak najlepszego wyniku wśród uczestników danej rozgrywki. Dozwolone jest wielokrotny start w celu poprawienia w wyniku, pod warunkiem braku innych chętnych do udziału - osoby biorące pierwszy raz w zawodach mają pierwszeństwo.

"RetroKomp GameDev Compo" (RKGDC)
INFORMACJE OGÓLNE


RetroKomp GameDev Compo to powrót znanego z edycji 2013 konkursu dla retro-programistów lub retro-developerskich zespołów, którego celem jest stworzenie nowej gry na nasze retro-platformy. Tym konkursem chcemy zachęcić wszystkie osoby, które zawsze marzyły o napisaniu własnej gry - do urzeczywistnienia tego, dając im motywację w postaci współzawodnictwa z innymi projektami, oficjalnej prezentacji przed bezpośrednio zainteresowaną publicznością i wymiany doświadczeń między uczestnikami. Wszystkie gry po konkursie zostaną udostępnione na zasadach "freeware" a więc będą do pozyskania za darmo przez wszystkich zainteresowanych, natomiast twórcy uzyskają dzięki konkursowi zainteresowanie i uznanie środowiska. W konkursie przewidywane są nagrody rzeczowe, wręczane podczas oficjalnego finału konkursu. W 2013 roku w ten sposób powstało aż 13 nowych gier, więc w tym roku liczymy na podobny sukces.

ZASADY KONKURSU
Do konkursu mogą być przyjęte tylko gry uruchamialne na komputerach i konsolach powstałych do końca XXw. Mogą to być zarówno gry ukończone w 100%, jak i grywalne wersje demo. Przystępując do konkursu, uczestnicy zgadzają się na późniejszą publikację prac konkursowych. Szczegóły techniczne konkursu dostępne są na stronie imprezy (www.retrokomp.org).

"Konkursy demo-scenowe"
INFORMACJE OGÓLNE

Demo-scena to nieformalny ruch, którego uczestnicy wykorzystują swoje komputery do tworzenia zarówno cyfrowych prac artystycznych (grafika i muzyka cyfrowa) jak i programowalnych pokazów multimedialnych - zwanych programami demonstracyjnymi lub w skrócie "demami" (pewnego rodzaju "teledysk", łączący grafikę, muzykę oraz zaprogramowane efekty wizualne wykonywane przez komputer w czasie rzeczywistym). Ruch ten narodził się w latach 80. wraz z upowszechnieniem się 8-bitowych mikrokomputerów domowych i wraz z rozwoje techniki informatycznej rozwijał się na kolejne platformy sprzętowe, włączając w to najnowocześniejsze komputery osobiste. Już od wczesnych lat 80. demo-scena na całym świecie spotyka się na zlotach zwanych "demo-party" (czasami liczącymi nawet 2000 osób), na których to główną częścią imprezy są konkursy i współzawodnictwo o miano najlepszego grafika, muzyka, czy kodera (programisty). W konkursach tych prezentuje się swoje prace (daną pracę można wystawić tylko raz, na jednej imprezie), a zgromadzona publiczność wyłaniała zwycięzców wypełniając karty do głosowania. Tego typu konkursy odbędą się również podczas naszej tegorocznej imprezy i jest to najbardziej wyczekiwany moment przez wszystkich uczestników zainteresowanych demo-sceną.

ZASADY KONKURSU
Do konkursu mogą być przyjęte tylko produkcje uruchamialne na komputerach i konsolach powstałych do końca XXw. oraz spełniające ogólnie przyjęte na demo-scenie ograniczenia techniczne (pełny regulamin naszych konkursów znajduje się na naszej stronie). Przystępując do konkursu, uczestnicy zgadzają się na późniejszą publikację prac konkursowych, co jest głównym założeniem i podstawą działania tego ciekawego ruchu pasjonatów.

Więcej o imprezie i konkursach na: www.scenamuzyczna.pl, www.retrokomp.org


Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  5-80 zł
Bilety już do nabycia lub w dniu imprezy w kasie Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, przy ul. Powstańców Warszawskich 25, w następujących cenach:

1. Bilet trzy dniowy (od godziny 9:00 w piątek do godziny 15:00 w niedzielę) – 80 zł
2. Bilet trzy dniowy dla Wystawców* (od godziny 9:00 w piątek do godziny 15:00 w niedzielę) – 40 zł
3. Bilet dla odwiedzających część RetroKomp (od godziny 9:00 do 18:00 w sobotę) – 5 zł

(*) Jako Wystawca traktowana będzie osoba, która przywiezie ze sobą co najmniej 3 stacjonarne retro komputery lub retro konsole, z czego przynajmniej jeden zestaw powinien zawierać wyświetlacz (monitor/TV), być sprawny/uruchomiony oraz udostępniony uczestnikom imprezy (komputery i konsole przenośne nie wliczają się do obowiązkowych trzech sztuk dających zniżkę).

Opinie (2)

 • super impreza - chore ceny za bilety

  Moment..czy ktoś tutaj oszalał ? !
  Czyli bardziej opłaca się wziąć kilka sprzętów i wejść za 40zł niż kupić za ogromną sumę bilet trzy dniowy.....
  W sobotę "tylko" 5 złotych, piątek też? czy już 80zł....
  To ja z lidla buty kupuję za 69zł a tutaj wejście na imprezę ze starymi kompami kosztuje tak dużo..Odstrasza to ogromnie...
  Porażka totalna. "ERROR" organizatorów. Zresetujcie mózgi..

  • 6 3

 • Co? Mam zaplacic 80zl zeby posluchać live seta 808 z laserami?

  Już biegnę ;D

  • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.