stat
Impreza już się odbyła

Recital Małgorzaty Walentynowicz, Koncert kameralny Kwartludium

Relacja z imprezy

TOWARZYSTWO im. FRYDERYKA CHOPINA - KOŁO w GDAŃSKU
oraz NADBAŁTYCKIE CENTRUM KULTURY

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


RECITAL FORTEPIANOWY
MAŁGORZATA WALENTYNOWICZ
Laureatka I nagrody
Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie w 2009 roku

KONCERT KAMERALNY

KWARTLUDIUM
Dagna Sadkowska - skrzypce
Michał Górczyński - klarnet
Paweł Nowicki - instrumenty perkusyjne
Piotr Nowicki - fortepian

gościnnie
Gilles Gobert - live electronics

W PROGRAMIE:
J. CLARKE, M. OHANA, H. BIRTWISTLE, K. STOCKHAUSEN, W. BLECHARZ, A. SANDERS, S. WOJCIECHOWSKI, G. GOBERT

Bilety w cenie 5 zł (ulgowe) i 15 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim
w dniu koncertu w godz. 18-19

P R O G R A M

RECITAL FORTEPIANOWY
Małgorzata Walentynowicz


James Clarke (1957) - II.Landschaft mit Glockenturm (2003)

Maurice Ohana (1914-1992) - Études d'interprétation 1er livre (1982)
II. Mouvements parallèles
IV. Main gauche seule in memoriam Maurice Ravel
Harrison Birtwistle (1934) - Harrison's Clocks No 2&4 (1997/98)
Karlheinz Stockhausen (1928-2007) - Klavierstück XII (1979/83)

P R Z E R W A

KOCNERT KAMERALNY
KWARTLUDIUM


Wojciech Blecharz (1981) - Torpor

Arne Sanders (1975) - Dubug (I've seen that face before)

Sławomir Wojciechowski (1971) - Rope of sands

Gilles Gobert (1971) - Piece pour piano, percussions et electronique.

MAŁGORZATA WALENTYNOWICZ
urodziła się 13 września 1979 roku w Gdańsku. Jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu w klasie fortepianu mgr Zofii Jasyk-Kural oraz prof. Bogdana Czapiewskiego, Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Czapiewskiego (2004), Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta (2006) oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie ukończyła studia masters w zakresie interpretacji muzyki współczesnej pod kierunkiem prof. Nicolasa Hodges (dyplom z wyróżnieniem w 2009).

Brała udział i otrzymała wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in.: wygrała 37 edycję "Gaudeamus Interpreters Competition" w Amsterdamie (Holandia), otrzymała "Stipendienpreis" podczas 43. Międzynarodowych Kursów Muzyki Współczesnej w Darmstadt (Niemcy), V nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, I nagrodę w Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w Łodzi, wyróżnienie podczas XII. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitne osobistości świata muzycznego (m.in. Eugena Indjič w Czechach, Paula Badura-Skodę i Jury Margulisa w Portugalii, Bernarda Ringeissena i Nelsona Goernera w w Szwajcarii, Michela Beroffa w "L'Academie Maurice Ravel, Saint-Jean-de-Luz" we Francji, Kayę Han i Pi-hsien Chen w Niemczech).
Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Rządu Republiki Francuskiej, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, Fundacji Musica Mundi, Prezydenta Miasta Gdańska (dwukrotnie), a ostatnio "Alfred Toepfer Stiftung" z Hamburga.

Współpracowała z dyrygentami i kompozytorami takimi jak Wolfgang Rihm, Beat Furrer, Bernhard Lang, Johannes Schöllhorn, Caspar Johannes Walter, Hans Zender, Walter Nußbaum, Franck Ollu i Jürg Wyttenbach.

Brała udział w Festiwalu Muzyki Polskiej "Jubilate Polonia" w Gandawie (Belgia), Festiwalu Muzyki Współczesnej "Klangspuren" w Innsbrucku, Festiwalu Muzyki Współczesnej w Darmstadt - "44. Ferienkurse für Neue Musik", oraz Festiwalu Muzyki Kameralnej "Musigüenza" w Sigüenzy (Hiszpania). Występowała w Holandii, Szwajcarii, Francji oraz wielu miastach Polski i Niemiec.

Kwartludium

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci trzech Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego-Banasewicza napisanego na ten skład.

Zespół skupia się na wykonywaniu utworów młodych kompozytorów działających zarówno w kraju jak i za granicą. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada wiele prawykonań polskich i światowych. Zespół występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Unsound w Krakowie, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na "JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej" w Katowicach, Komeda Jazz Festival w Słupsku, Festiwalu Sztuki Multimedialnej "Audio-Art" w Warszawie, Ad libitum, Festiwalu "Dni Muzyki Nowej" i Avant Days w Gdańsku.

W 2005 roku muzycy wzięli udział w finałowym koncercie Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie.

W 2008 podczas 51 Festiwalu "Warszawska Jesień" zespół wziął udział w unikalnym projekcie wykonując utwory napisane przez najlepiej zapowiadających się kompozytorów polskich i iberoamerykańskich dla beatboxerów i Kwartludium.

Zespół występował z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Daniela Gazon'a (koncert multimedialny transmitowany na żywo przez TVP 2), oraz wielokrotnie brał udział w polsko-niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohn'a (Warszawa, Berlin, Trebnitz).

Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak: Karlheinz Stockhausen, Carl Bergstroem-Nielsen, Cornelius Cardew, Peter Stark, Christian Wolf, Henrik Rasmusen czy Dubravko Detoni.

W 2007 roku zespół Kwartludium został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

W styczniu 2008 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, zrealizowana i wydana przez wytwórnie fonograficzną DUX. Płyta składa z dwóch części: w pierwszej znajdują się utwory młodych polskich kompozytorów napisanych specjalnie na zamówienie Kwartludium, w drugiej, interpretacje prac wizualnych młodych polskich artystów plastyków.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni