• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Razzle Dazzle - wirtualny chór

 • poniedziałek, 6 lipca 2020, godz. 10:15
 • Lokalizacja
  Gdynia
 • Bilety
  wstęp wolny

Dziś premiera nagrania Chóru Razzle Dazzle z Gdyni, który w formie wirtualnego chóru zaśpiewał utwór Evening Rise. Dzięki możliwościom jakie daje internet, członkowie nagrodzonego srebrnym pasmem chóru zaśpiewali wspólnie po raz pierwszy od kilku miesięcy. Zaprosili do nagrania także przyjaciół z trzech kontynentów. Zespół w pieśni północnoamerykańskich Indian daje nadzieję, że wraz z zachodem słońca odejdą problemy i nadejdzie lepsze jutro.

cze 26

niedziela, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdy piątek (od 01.07 do 26.08.2022)

bilety 30 - 45 zł
Kup bilet
Światowy repertuar i wyjątkowe pomysły muzyczne zespołu Razzle Dazzle od 2018 roku zaskakują trójmiejską scenę muzyczną.
W dobie pandemii chór zawiesił działalność koncertową, jednak nawet na chwilę nie zmniejszył swojej aktywności - zajęcia z emisji głosu i próby odbywały się regularnie online. "Evening rise" jest efektem pracy ponad 30 chórzystów.
Projekt stanowi nie tylko finał sezonu artystycznego zespołu, ale i wyjątkowe muzyczne spotkanie w wirtualnym świecie.

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


Wirtualny chór to forma nagrania chóralnego, która powstaje w procesie postprodukcji z połączenia amatorsko zrealizowanych nagrań śpiewu pojedynczych chórzystów.
Oznacza to, że sopran czy bas może zaśpiewać w kilkudziesięciu osobowym zespole, wykorzystując jedynie laptopa czy swój telefon komórkowy. Ich wyczyn zostaje połączony z pozostałymi wykonawcami w studiu muzycznym.

Wirtualny chór to projekt, który został wymyślony w 2010 roku przez kompozytora Erica Whitacre. Jego pomysł powstał gdy młoda dziewczyna przesłała mu nagranie, w którym wykonywała jeden z jego utworów.
Kompozytor zachęcił do wysyłania mu nagranych partii, które następnie były montowane i prezentowane szerokiej publiczności. W pierwszej edycji wzięło udział 185 wykonawców z 12 krajów, zaś w piątej zaśpiewało już ponad 8.000 osób ze 120 krajów.

Przygotowanie nagrania do wirtualnego chóru to ogromne wyzwanie dla chórzysty - mówi Zuzanna Popiołkiewicz, dyrygent Chóru Razzle Dazzle. Nawet doświadczeni śpiewacy mają problemy z przekonaniem się do śpiewu z dyrygentem widocznym tylko na ekranie komputera. Śpiewając w chórze uczymy się zwracać uwagę na wejścia innych głosów czy intonowanie dźwięku do partnera, który stoi obok nas. Tutaj, nagrywając w domu, nie słyszymy pozostałych członków zespołu. Jest to kompletnie inna sytuacja, wymagająca ogromnej wyobraźni muzycznej. Co więcej chórzyści nagrywają się w domu samodzielnie, co oznacza, że wcielają się nie tylko w rolę wykonawcy, ale i reżysera dźwięku i obrazu.

Wirtualny chór w wykonaniu Razzle Dazzle wyróżnia się 6-głosem a cappella. Dodatkowym wyzwaniem dla śpiewaków był brak odsłuchu linii melodycznej i metronomu w słuchawce.
Dyrygentka wskazywała jedynie dźwięk początkowy i końcowy poszczególnych pokazów tematu. Dzięki tym zabiegom każdy z uczestników mógł swobodnie wyśpiewać swoją partię, budując odpowiednie napięcie i frazy.
Realizator nagrania Mikołaj Wasilewski w procesie postprodukcji postawił na naturalne brzmienie chórzystów.

Dzięki możliwości zdalnego przesyłania nagrań, uczestnikami wirtualnego chóru "Evening Rise" są nie tylko członkowie Chóru "Razzle Dazzle", ale także i zaprzyjaźnieni wokaliści z USA, Indii i Boliwii, z którymi współpracowała dyrygentka Chóru "Razzle Dazzle", Zuzanna Popiołkiewicz, przy międzynarodowym projekcie Singers of United Lands w ponad 23 Stanach USA, Kanadzie, Zambii, Zimbabwe i Zambii. Dzięki wirtualnemu chórowi muzycy mogli ponownie się spotkać.
W teledysku gościnnie udział wzięli:
- Rekordzista Księgi Guinessa w najdłuższym śpiewaniu na świecie (72 h) i jednocześnie dyrygent Dearborn Community Chorus w Detroit, Michigan, USA, Marcus La Pratt,
- Virgil Vihaan Sequieira, kompozytor, dyrygent i pomysłodawca szkoły muzycznej w Kalimpong w Indiach,
- Paola Granado Colomba z Boliwiii, doktor lingwistyki specjalizująca się w badaniu związków między językiem a muzyką na Uniwersytecie w Lyon we Francji.


Chór "Razzle Dazzle" działa pod skrzydłami Fundacji Śpiewaj!. Fundacja jest jedną z tych wyjątkowych organizacji, które dają w trudnym czasie pandemii nadzieję i oferują artystyczne wzruszenia swojej społeczności.
W dobie pandemii nie przerwaliśmy naszej działalności nawet na chwilę, aby utrzymać zainteresowanie członków chóru i odbiorców - mówi Urszula Kokoszka, dyrektorka Chóru i wiceprezeska Fundacji -
Za nami już lekcje online, grupowe rozśpiewania na platformie ZOOM, mamy w planie webinarium o emisji głosu i cykl spotkań z edukatorami muzyki z całego świata.
Nagranie utworu Evening Rise stanowi zwieńczenie trudnego sezonu artystycznego. Wszyscy ogromnie sobie życzymy, aby w kolejnym sezonie przystąpić do pracy w realnej rzeczywistości.

Utwór Evening Rise jest dla nas promykiem nadziei i sposobem na pokonanie pandemii - dodaje Matylda Sidwa-Gorycka, wiceprezeska Fundacji Śpiewaj!.

Nagranie swojej partii utworu w domu okazało się nie lada wyzwaniem. Potrzebowaliśmy często kilku podejść, aby efekt był odpowiedni. Śpiew solowy do kamery zdecydowanie różni się od uwielbianego przez nas wspólnego śpiewu w zespole, z dyrygentem i przed publicznością. Było to jednak bardzo ciekawe doświadczenie, a wyćwiczoną do perfekcji w domu melodię "Evening Rise", do dziś codziennie nucą moje dzieci - wspomina Joanna Lica, z zarządu Fundacji.


Chór "Razzle Dazzle" powstał w 2018 roku w Gdyni. Skupia 30 członków zespołu, między 20 a 45 rokiem życia. W trakcie swojego 2 letniego istnienia zaśpiewał ponad 50 koncertów w najważniejszych ośrodkach kultury w Trójmieście dla ponad 3.000 osób. Chór ćwiczy dwa razy w tygodniu w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych.

W listopadzie 2019 roku "Razzle Dazzle" odniósł znaczący sukces o zasięgu ogólnopolskim wyśpiewał srebro podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Gdańsku. Chór startował w kategorii muzyki rozrywkowej, folk i gospel.
Dodatkowo w konkurencji "Extra Choir Games" za swoją prezentację chór otrzymał wyróżnienie za najlepszy kontakt z publicznością.

Od początku swojej działalności Chór "Razzle Dazzle" uświetniał ważne wydarzenia dla świata kultury w Gdyni w maju 2019 roku występ zespołu stanowił inaugurację otwarcia przestrzeni artystycznej Halo Kultura.
Koncert miał wymiar symboliczny, gdyż w roku 1937 na oficjalnym otwarciu i poświęceniu Hali Targowej w Gdyni śpiewał chór międzyszkolny złożony z 400 dzieci. Niemal 82 lata później, w tym samym miejscu, uroczystość otwarcia nowej przestrzeni kulturalnej uświetnił również chór, Chór "Razzle Dazzle". We wrześniu 2019 roku zespół zaśpiewał także podczas otwarcia kultowego miejsca dla Gdynian - Muszli Koncertowej.

Zespół promuje muzykę chóralną w Gdyni i w Trójmieście poprzez liczne koncerty. W czerwcu 2019 roku wypełnił po brzegi salę koncertową Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni koncertem "Love Africa" z muzyką afrykańską. Część utworów z tego programu Razzle Dazzle ma w swoim repertuarze prawdopodobnie jako jedyny chór w Europie. Chór występował w Laboratorium Innowacji Społecznych, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji.
Współpracuje z wieloma organizacjami, śpiewał w specjalnych koncertach dla Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Fundacji DKMS.

O wyjątkowości zespołu świadczy fakt, że skupia amatorów, miłośników śpiewu. Do chóru należą lekarze, informatycy, urzędnicy, a także biotechnolog. Wszystkich łączy pasja do śpiewania.
Członkowie zespołu promują kulturę chóralną w swoich rodzinach, wśród znajomych i w pracy. Dla wielu mieszkańców Trójmiasta "Razzle Dazzle" stało się drugim domem, wartościową odskocznią od codzienności. Chór pielęgnuje w nich artystyczny talent, pewność siebie, doświadczenie sceniczne, ale i przyjaźń i odpowiedzialność. Każdego semestru Chór prowadzi regularne przesłuchania dla nowych członków.

Fundacja "Śpiewaj!" powstała w 2019 roku i pod jej skrzydłami działa chór "Razzle Dazzle". Organizacja wspiera rozwój kultury i edukacji muzycznej w szczególności w zakresie sztuki chóralnej.

Zuzanna Popiołkiewicz założycielka i dyrygentka Chóru Razzle Dazzle z Gdyni, prezes Fundacji "Śpiewaj!". Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Marcina Tomczaka (dyrygentura chóralna) i prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Koordynator wielu przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych. Reprezentantka Polski w międzynarodowym projekcie Singers of United Lands, w którym prowadziła warsztaty muzyki polskiej w USA, Kanadzie, Zambii, Zimbabwe i Kenii. Dyrygowała chórami m.in. Symphony of New Orleans, Kokkopelli Choir z Edmonton w Kanadzie i Nairobi Chamber Choir z Kenii.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.