• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Przystań. Paweł Błęcki

Wernisaż: 8.10.2021 r. 18.00 - Spotkanie z artystą w Parku Oruńskim ul. Nowiny 2B przy Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, poczęstunek

lip 11-14

czwartek - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdą niedzielę (do 22.12), godz. 10:00

Wstęp wolny
wydarzenia towarzyszące:
8.10.2021
godz. 15.00 warsztaty statki na niebie grupa wiekowa 6-12 lat
godz. 16.15 warsztaty statki na niebie grupa wiekowa 13-17 lat
obydwa warsztaty odbędą się w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań, 
wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowe: k.felczak@gfis.pl, liczba miejsc ograniczona, czas trwania zajęć 1 godz.

16.10.2021
godz. 14.00 spacer po dzielnicy poprowadzi Aleksandra Abakanowicz, zbiórka przed kawiarnią Kuźnia ul. Gościnna 10, Gdańsk Orunia.
 
Instalacja artystyczna o tytule Przystań, autorstwa Pawła Błęckiego to splot różnych wątków. Pierwszy z nich wiąże się z historią rodziny twórcy, a tym samym z przeszłością i tożsamością, kolejny to motyw refleksji nad obecnie zachodzącymi procesami, m.in. odejściem człowieka od natury, czy braku poszanowania wobec sił przyrody, a ostatnim bardzo ważnym jest migracja, która łączy się bezpośrednio z wszystkim powyższym. Tytułowa Przystań to symbol bezpiecznego schronienia, otwartego dla przybyszów i przybyszek szukających nowego domu.

Instalacja artystyczna Błęckiego ma formę przypominającą latarnię morską, która symbolizować ma nadchodzące zmiany linii brzegowej wielu miejsc na świecie, wskutek topnienia lodowców. Tereny Żuław wraz z częścią Gdańska zostaną zalane do końca tego stulecia. Orunia znajdować się będzie bezpośrednio nad morzem. Instalacja jest także odniesieniem do osobistej, historii rodzinnej. Jego dziadkowie przybyli do Gdańska w  1945 r. i wbrew przeciwnościom losu, podjęli się heroicznego zadania - osuszyli ogromne połacie ziemi rolnej. To także nawiązanie do powojennej historii Gdańska, jak również odniesienie do współczesnych wydarzeń związanych z globalnym zjawiskiem migracji. Nie tylko tej wywołanej wojną, ale także tej wywołanej zmianami klimatycznymi.

Projekt ma stanowić przyczynek do refleksji nad losami ziemi i jej mieszkańców i mieszkanek, terenów nam najbliższych, roli przyrody we współczesnym miejskim życiu i nad dalszymi kierunkami przemian i ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Jednocześnie to także próba zagłębienia się w kategorie lokalnej pamięci historycznej i przywołanie wysiłku przodków, którzy ciężką pracą stworzyli warunki dla współczesnego rozwoju.
 
Dodatkowa ekspozycja dotycząca projektu - Foyer CSW Łaźnia na Dolnym Mieście 

Partnerzy wydarzenia: Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna, Dom Sąsiedzki "Gościnna Przystań"

Opinie