stat
Impreza już się odbyła

Przy Tobie - Mariusz Bogdanowicz - piosenki

Przy Tobie to piosenki Mariusza Bogdanowicza do tekstów Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Marka Gaszyńskiego, Wojciecha Ziembickiego, Stefana Łęczyckiego, Justyny Holm i Marii Przybysz. Do udziału w koncercie lider zaprosił studentów oraz absolwentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy swych wokalnych umiejętności nabywali pod okiem  dr Anny Domżalskiej.

lis 15

niedziela, godz. 19:30

Gdynia,
bilety 30 zł
Kup bilet
lut'21 27

sobota, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 79 - 129 zł
Kup bilet
PRZY TOBIE - MARIUSZ BOGDANOWICZ - PIOSENKI
Bogdanowicz-cover-front res
Justyna Czarnota                   - voc
Kinga Hornik                              - voc
Marta Dywicka                        - voc
Justyna Tucka                        - voc
Paweł Orłowski                       - voc
Mariusz Bogdanowicz            - b
Adam Wendt                           - ts
Ignacy Wendt                          - tp
Michał Iwanek                         - p
Michał Lewartowicz               - g
Sebastian Frankiewicz          - dr

jazz - koncerty w TrójmieścieIch osobowości pełne są młodzieńczej spontaniczności, witalności i entuzjazmu.
          Wyrafinowany akompaniament wspaniałych instrumentalistów dodają głębi wyrazowej interpretacjom poetyckich tekstów naszych najwybitniejszych autorów.

Piosenki te powstawały przez całe artystyczne życia lidera i w większości nigdy nie były wydane. Niektóre z nich były pierwotnie utworami instrumentalnymi, nagranymi na płytach: Back To the Bass, Confiteor Song i Syntonia. Są one adresowane do odbiorcy poszukującego raczej spokoju i oddechu niż wrzawy i zgiełku. Ich sugestywna tkanka zbudowana jest z elementów popu i jazzu.
         
Jest to muzyka operująca przestrzenią, z dużą dawką emocji. Podobnie jak w utworach instrumentalnych Mariusza Bogdanowicza, również i tu pierwszoplanową rolę odgrywa melodyka w swym lirycznym wcieleniu.
          Przy Tobie to propozycja dla słuchacza ceniącego dobry tekst, nienatrętną, wysublimowaną muzykę i pełne uczucia interpretacje, a wszystko w aurze prostoty i normalności.
         
Miłość nam piosenkę gra to jeden z ostatnich tekstów Wojciecha Młynarskiego.
         
Jesienią 2016 ukazała się płyta pt. Przy Tobie. Znalazło się jedenaście utworów. Każdy z nich nagrany jest w innym składzie instrumentalnym. W sesjach nagraniowych wzięli udział wybitni polscy jazzmani, wśród nich legenda polskiej muzyki - Włodzimierz Nahorny a także, poza wymienionymi: Paweł Tomaszewski (p), Piotr Schmidt (tp) i Marcin Olak (g).
"...Basista, kompozytor, aranżer. Poeta. Poeta?!... Słuchając muzyki płynącej ze sceny odnosiło się nieodparte wrażenie, że utożsamił się On ze słowem, i rytmem, i głębią owej poezji. Że stała się Jego częścią zanim przerodziła się w język dźwięków. Tak stał się poetą. Zdumiewająca wprost jedność sztuk w swej ekspresji miała w sobie prawdę. I była tak po prostu - piękna. (...) Subtelność, operowanie stonowaną dynamiką. Każde "drgnienie powietrza" nabierało kształtów, zmuszało, aby je "dotknąć i pamiętać". (...) Wsłuchanie się w każdy dźwięk słowa i poezję muzyki. (...) był to spektakl i poezji i muzyki, i światła, a genius loci dodatkowo zaczarował zgromadzoną w dniu 21 listopada 2012 roku publiczność."

("... To mój czas zachwyceń...", Zofia Bernatowicz, Meakultura 30.12.2012)
"...Przy Tobie to materiał z najwyższej półki, nawiązujący do tak zwanej tradycji polskiej piosenki, dla której charakterystycznym elementem jest połączenie dobrze skomponowanej muzyki i dorównującej jej kunsztem warstwy lirycznej. Przy Tobie to zestaw jedenastu utworów, które najłatwiej będzie nazwać wokalnym jazzem z elementami popu. Być może ostatnie słowo poprzedniego zdania dla niektórych okaże się odstraszające - wszak pop zazwyczaj kojarzy nam się z chłamem serwowanym przez komercyjne rozgłośnie radiowe - jednak przestrzegam przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Bogdanowicz zadbał o to, aby muzyka, chociaż odbiegająca momentami od jazzowego schematu, poziomem nawiązywała do jego poprzednich płyt." (Mateusz Kołodziej, www.axunarts.pl, 23.01.2017.)
teledyski promujące płytę:
https://www.youtube.com/watch?v=JdkfL9VW4Pk&t=14s
https://www.youtube.com/watch?v=bsCTvBh1vn4
https://www.youtube.com/watch?v=Hnt7fZlb6EE
https://www.youtube.com/watch?v=inONesR-pD0

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij