• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przegląd filmów - Tydzień Ukraiński

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na przegląd filmów w ramach Tygodnia Ukraińskiego do Instytut Kultury Miejskiej.

Relacja z imprezy

20 listopada, 18:00
Cwaniak (Shkurnyk)
film niemy z 1929 roku
IKM

Reżyseria: Mikołaj Szpikowski
Muzyka na żywo: Marcin Pukaluk
czas trwania: 1h 17min

Komediodramat, przewodnik po ideologii radzieckiej lat 20. Groteskowy portret człowieka tamtych czasów, który stara się funkcjonować podczas wojny domowej, pomiędzy "czerwonymi", "białymi" i "anarchistami". Cwaniak byłby z pewnością hitem, ale zaraz po oficjalnej premierze został zdjęty z ekranów przez cenzurę. Film przez długie lata uznawano za zaginiony, odrestaurowany został dopiero w 2012 roku.

---

21 listopada, 19:00
Chajtrama, 2013 r.
IKM

Reżyseria: Achtem Sejtabłajew
czas trwania: 1h 29min

Oparty na faktach film przedstawia historię deportacji narodu krymsko-tatarskiego, zarządzonej przez Stalina w 1944 roku. Głównym bohaterem filmu jest Sułtan Amet-Chan (postać autentyczna) - pilot radzieckiego myśliwca, odznaczony najwyższym odznaczeniem radzieckim - gwiazdą bohatera ZSRR, który przyjeżdża do rodzinnej wioski, stając się mimowolnym świadkiem deportacji.
Rolę głównego bohatera zagrał Achtem Sejtabłajew, reżyser filmu. W scenach zbiorowych wzięli udział Tatarzy krymscy, spośród których wielu osobiście przeżyło wysiedlenie.

---

23 listopada, 17:30
Przewodnik, 2013 r.
IKM

Reżyseria: Oles Sanin
czas trwania: 2h

Ukraina, początek lat 30. XX wieku. Amerykański inżynier Michael Shamrock przyjeżdża do Charkowa wraz z dziesięcioletnim synem, by pomóc w budowie pierwszej sowieckiej fabryki traktorów, ale ginie w tragicznych okolicznościach, a jego syna z rąk oprawców ratuje niewidomy Kobziarz. Młody chłopiec staje się przewodnikiem starca. Ich wędrówka stanowi pretekst do przedstawienia dramatycznych wydarzeń z historii Ukrainy. Kobziarze - ostatni symbol wolności w zdeprawowanym przez bolszewików kraju - chodząc od wsi do wsi, śpiewali tradycyjne ukraińskie pieśni. Reżyser kreśli portret kultury ludowej odpornej na komunistyczną indoktrynację.

---

24 listopada, 18.00
Żywy ogień, 2013 r.
IKM

Reżyseria: Ostap Kostiuk
czas trwania: 1h 17min

Artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle ogromnych zmian społecznych, dążenia do wzbogacenia i konsumpcjonizmu, spotykamy ludzi, dla których liczy się podtrzymywanie tytułowego żywego ognia, tradycja przodków i historia Huculszczyzny.

Przeczytaj także

Opinie