• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Przegląd Kina Feministycznego - Kino Kameralne Cafe (1 opinia)

Z okazji rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce zapraszamy na Przegląd Kina Feministycznego w Kino Kameralne Cafe w Gdańsku. W programie seanse filmowe połączone ze spotkaniami, debatami i panelami dyskusyjnymi.

Program:

28 listopada godz. 17:00
Pokaz filmu "Siłaczki" 
Debata: Sufrażystki XXI wieku
Fireside chat "Sufrażystki XXI wieku" z udziałem reżyserki filmu Marty Dzido, a moderować będzie Kasia Syryjczyk-Słomska Przewodnicząca Rady Miasta Mikołów oraz inicjatorka grupy My Kobiety.

O filmie:
Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! postulowała Paulina Kuczalska, nazywana nie bez powodu papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo jak krzyczała Zofia Daszyńska Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/280956


29 listopada godz. 17:00
Pokaz filmu "Portret kobiety w ogniu"
Debata: Czym jest wolność myśli?
Panel dyskusyjny z udziałem Majki Pietrusiewicz z Fundacji Widzialne, prof. UG Izabeli Morskiej z Uniwersytetu Gdańskiego i Mai Kaczmarek z Nordea.
Moderować będzie Weronika Kamińska z DiversityPl.

O filmie:
Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/280957

30 listopada godz. 17:00
Pokaz filmu "Zdarzyło się"
Debata: Kariera a macierzyństwo
Z udziałem Wiesi Rybickiej Bogusz z Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Mazowsze Północ i Elżbiety Jachlewskiej ze Stowarzyszenia Waga. Moderować będzie Kasia Mikołajewska z DiversityPl

O filmie:
Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Ku swojemu zaskoczeniu Anne (Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/280959

30 listopada godz. 20:30 
Specjalny pokaz przedpremierowy : "Brainwashed: seks, kamera, władza"
Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z Szanghaju, Okno na podwórze, Butch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowcy androidów 2049, Życie Adeli, Wonder Woman) nawet stworzonej przez kobiety! to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita OBrien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.
Bilety: https://biletyna.pl/film/Brainwashed-seks-kamera-wladza

1 grudnia godz. 17:00
Pokaz filmu "Na pełny etat"
Fireside chat "Determinacja kobiet" z asp. sztab. Ewelina Stankiewicz specjalistka w zespole ds. nieletnich i przeciwdziałania przemocy w rodzinie Wydział Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Moderować będzie Danuta Sowińska.

O filmie: Marie (Laure Calamy) dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku. Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. System transportu publicznego, od którego uzależniona jest bohaterka, zostaje całkowicie sparaliżowany. Zdezorientowani ludzie tłoczą się na peronach i przystankach, coraz bardziej zniecierpliwieni całą sytuacją. Mimo tych przeszkód kobieta jest zdeterminowana, by dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Zdaje sobie sprawę, że ta szansa może się nie powtórzyć.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/280960

2 grudnia godz. 17:00
Pokaz filmu "Solidarność według kobiet"
Fireside chat "Solidarność Kobiet" z reżyserem filmu Piotrem Śliwowskim, a rozmowę poprowadzi Ewa Piosik - prezeska Fundacji Awareness i kierowniczka przychodni stomatologicznych Wiewiór K.

O filmie:
Pełnometrażowy film dokumentalny Solidarność według kobiet opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki - Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka "Solidarności" próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.
Miały przed sobą najlepsze lata życia.Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tak zwanej małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi. Nie przestały.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/280961

Organizatorki:
Fundacja DiversityPl
Fundacja Awareness
Kino Kameralne Cafe

Matronka medialna:
 Fundacja Sukces Pisany Szminką

Partnerki:
CiC Warsaw
 Nordea
 Fundacja Widzialne
 Stowarzyszenie Waga
 Oddział Regionalny Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Mazowsze Północ
 My Kobiety
 Stomatologia Dziecięca i Rodzinna Wiewiór K

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 

Opinie (1)

 • Niby XXI wiek, a jednak średniowiecze.

  Dzielenie ludzi ze względu na płeć, kolor skóry, orientację jest wyjątkowo obrzydliwe.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • impreza filmowa , projekcje filmowe , DKF
  lut 2
  czwartek, g. 18:30
  Gdańsk, DKF Miłość Blondynki
  Mistrzowie kina: Bohater