• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Powitanie gen. Hallera

 • niedziela, 9 lutego 2020, godz. 10:00 - 16:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

Wyjątkowy koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z morzem - to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają nas w z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

9 lutego wspólnie na Dworcu PKP w Gdańsku oczekiwać będziemy przyjazdu legendarnego dowódcy, generała Józefa Hallera. Tak jak sto lat temu, uczynimy to godnie. Będą kwiaty, powitalne bramy, orszaki, orkiestra dęta, śpiewy, tańce. Będą tłumy gdańszczan i Pomorzan, klasy szkolne, harcerze, całe rodziny. Liczymy również na Was! Pokażmy, że cieszyć się z polskości na Pomorzu naprawdę potrafimy koncertowo.

Posłuchamy orkiestrowych szlagierów z lat 20-tych, zatańczymy charlestona, zaśpiewamy. Kaszubi zaproszą do swojej kuchni. Młodzież gdańska odtworzy stuletni plac zabaw i pokaże dzieciom, jak bawiono się w czasach ich pradziadków. Czekać na Was będzie także Pan Fotograf ze swym stuletnim aparatem (z pewnością namówicie Pana Generała na wspólne pamiątkowe foto w kolorach starej sepii!), natomiast Jeźdźcy Szwadronu Kaszubskiego i inni rekonstruktorzy dopełnią klimatu i przeniosą Was w czas wzruszeń i radości z odradzającej się Polski.

Jeśli tylko fantazja Was nie zawiedzie i odwagi wystarczy, będziecie mogli skorzystać z usług naszych barberów i tatuażystów. Ci pierwsi wymodelują chętnym kawalerom brody à la Haller, ci drudzy - wykonają piękny tatuaż rocznicowy (na zawsze lub tylko na chwilę). Gryf na ramieniu - czyż to nie piękna pamiątka?!

Do Waszej dyspozycji będzie także wizażystka, która wykona makijaż w stylu lat 20-tych, a malarka-portrecistka zadba, by po tej zabawie pozostał trwały ślad.

W międzyczasie odbędzie się najważniejsze wydarzenie: o godz. 14.15 generała Hallera powitają gospodarze Gdańska i Pomorza - ci sprzed stu lat, jak i obecni. Ponownie gdański lekarz Józef Wybicki wręczy Hallerowi zaślubinowe obrączki.

Nierozerwalną częścią festynu jest gra miejska rozpoczynająca się w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35 o godzinie 10.00:

Szczegóły zawiera broszura "Lekcja historii z dr. Józefem Wybickim"

Program

12.00 - rozpoczęcie festynu na peronie nr 5 na Dworcu Głównym
13.30 - rozwiązanie konkursu historycznego dla szkół
14.15 - oficjalne powitanie gen. Hallera przez władze samorządowe: Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka; przekazanie obrączek zaślubinowych gen. Hallerowi
16.00 - zakończenie imprezy - pożegnanie gen. Hallera
18:00 - koncert 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem

Atrakcje festynu:

1. Zwiedzanie historycznego pociągu, we wnętrzach którego czekają:

- barberzy pana Hallera - modelowanie brody à la Haller
- tatuażyści - tatuaż z Niepodległą (Pracownia Tatuażu Monkey Mandala)
- wizażyści - makijaże z lat 20-tych (Akademia Kontury)
- portreciści - portrety z lat 20-tych (Republika Marzeń - Gdańska Szkoła Artystyczna)
- biesiada kaszubska (Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku)

2. Kawaleryjski Szwadron Kaszuby i rekonstruktorzy
3. Plac zabaw sprzed 100 lat (Gdańska Szkoła Artystyczna)
4. Happening poezji patriotycznej (Gdańska Szkoła Artystyczna)
5. Gdański Pan Fotograf - portrety zabytkowym aparatem fotograficznym
6. Orkiestra dęta Milosa Meyera (z Hronova, Rep. Czeska)


Wydarzenie odbywa się pod auspicjami Samorządu Województwa Pomorskiego.
Organizatorami są Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Teatr Znak i Gdańska Szkoła Artystyczna.

Opinie