• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Popołudnie z Muzyką

Po południu 8 lipca Teatr Leśny zabrzmi muzyką stworzoną przez wyjątkowych artystów. Zagrają dla nas DanielS w towarzystwie orkiestry pod batutą Daria Dopierała oraz Fractus Sextet!

maj 24

piątek, godz. 20:00

Sopot,
bilety 60 zł
przedsprzedaż 50 zł
maj 25

sobota, godz. 19:30

Sopot,
bilety 150-250 zł
Kup bilet
Program:

17:00 - Koncert DanielS z towarzyszeniem orkiestry kameralnej pod dyrekcją Darii Dopierały, solista: Daniel Sobiesiak (wiolonczela elektryczna)

18:30 - Fractus Sextet - Piosenki bez słów


koncerty w Trójmieście


INFO O ARTYSTACH:

Daniel "DanielS" Sobiesiak - wiolonczelista i kompozytor, urodził się w 1986 roku, w Słupsku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął mając 10 lat. Pełną edukację muzyczną zdobył na Akademi Muzycznej w Gdańsku w 2012 r. Laureat nagród na konkursach solowych i kameralnych między innymi w Koszalinie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Malborku. Występował jako solista, kameralista jak i lider grup wiolonczel w różnych projektach orkiestrowych. Koncertując jako kameralista odwiedził kraje takie jak: Nowa Zelandia, Australia, Chiny, Korea Płd, Egipt, Turcja, Włochy, Grecja, Austria, Anglia, Islandia, Kanada, USA i Meksyk.

W 2008 roku, na zlecenie Akademi Muzycznej w Gdańsku wykonał i nagrał utwór pt. "Miserere" Marka Czerniewicza na wiolonczelę solo i orkiestrę kameralną. Wszechstronność upodobań stylistycznych skłoniła go do poszukiwań nowych brzmień, uzyskiwanych na wiolonczeli elektrycznej. Wykorzystując multiefekty i przetworniki gitarowe rozpoczął pracę nad swoimi kompozycjami. Na wiolonczeli, instrumencie, który kojarzy się głównie z wykonawstwem muzyki poważnej, dokonuje fuzji współczesnych stylów i gatunków muzycznych. Od 2005 roku współpracował z wieloma muzykami/grupami, grającymi rock, rock progresywny, ambient a nawet post metal, w myśl zasady "muzyka nie dzieli się na lepszą lub gorszą, lecz na tą, która przenosi istotne treści emocjonalne lub nie".

Daria Dopierała - urodzona w Bielsku-Białej w 1990 roku. Dyrygentka symfoniczno-operowa, organizatorka wydarzeń kulturalnych, aranżer. Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st., im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr Zygmunta Rycherta. Stypendystka nagrody Rektora Akademii Muzycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność koncertową na terenie Gdańska.

Debiutowała w 2012 roku prowadząc koncert w ramach warsztatów improwizacji i czytania partytur graficznych zorganizowanych przez wykładowców Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart - Franka Wörnera, Michaela Kiedaischa oraz gdańskiego kompozytora prof. Krzysztofa Olczaka. W kwietniu tego samego roku podjęła współpracę nagraniową do programu Pianobus Tomka Stroynowskiego. W listopadzie 2012 roku, na zaproszenie dyrygenta, polskiego śpiewaka i kompozytora muzyki liturgicznej Pawła Bębenka, poprowadziła warsztaty liturgiczne uwieńczone koncertem w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. W latach 2013-2015 jako animator kultury zorganizowała wiele projektów muzycznych m.in., Górecki in memoriam -w ramach 3 rocznicy śmierci znanego i ważnego dla muzyki polskiej, kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego (Kościół św. Barbary w Gdańsku), Chopin dla dużych i małych - z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Praw Dziecka (Uniwersytet Gdański), Koncert muzyki filmowej (Akademia Muzyczna w Gdańsku). Przygotowała i wystawiła premiery m.in. I Symfonia - na wielką orkiestrę symfoniczną czy też Concerto Triplo - na skrzypce, wiolonczelę, klawesyn i orkiestrę kameralną, kompozytora Dawida Kamińskiego. Na początku 2015 roku, jako dyrygent brała udział w sesji nagraniowej Orkiestry HANZA duo oraz w nagraniu płytowym - Radosław Łuczkowski, Muzyka instrumentalna, przygotowując Rapsodię na małą orkiestrę symfoniczną, gdańskiego kompozytora Radosława Łuczkowskiego. We wrześniu 2016 roku brała czynny udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.
Swoje kwalifikacje w dziedzinie sztuki dyrygenckiej podnosiła uczestnicząc w kursach mistrzowskich pod okiem tak wybitnych dyrygentów jak: Tadeusz Strugała, Gabriel Chmura czy Rafał Jacek Delekta.

FRACTUS SEXTET to w dużym skrócie po prostu fuzja. Fuzja różnych gatunków muzycznych, ale też odmiennych muzycznych temperamentów. To kombinacja dwóch grup instrumentów. Z jednej strony trio klasyczne: skrzypce, wiolonczela i fortepian. Z drugiej zaś trio jazzowe: saksofon, gitara basowa i perkusja. Wydaje się niemożliwe połączyć te dwa światy w jedno. Jeśli jednak zrobi się to tak umiejętnie, jak robią to nasi artyści, efekt jest... nieziemski.

Zespół powstał w 2016r. i składa się z czołowych trójmiejskich muzyków, w tym pedagogów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku:
- Andrzej Kacprzak - skrzypce
- Karol Sokołowski - wiolonczela
- Tomasz Jocz - fortepian
- Dawid Głowacki - klarnet, saksofon tenorowy
- Beniamin Baczewski - gitara basowa
- Grzegorz Lewandowski - perkusja

Pierwszy projekt zespołu to "Piosenki bez słów", czyli wokalna ekspresja przeniesiona na instrumenty - jasny, zdecydowany przekaz ujęty nie słowami, lecz dźwiękami. Premiera projektu miała miejsce w styczniu 2017r. w Studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk i połączona była z transmisją na żywo. W kwietniu Fractus Sextet rozpoczął prace nad swoją pierwszą płytą o tym samym tytule, dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury na rok 2017.

Wszystkie utwory dla Fractus Sextet to kompozycje Beniamina Baczewskiego, który jest jednocześnie również liderem i basistą zespołu. Jest to młody kompozytor, urodzony w Gdańsku, absolwent tutejszej Akademii Muzycznej, który dał się poznać trójmiejskiej publiczności dzięki wygranej w plebiscycie Młodych Twórców Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2015r.

Opinie