• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pomiędzy dokumentem a kreacją. Filmy Ulrike Ottinger

Goethe-Institut w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku po dwuletniej spowodowanej przez pandemię przerwie powracają do realizacji wspólnego projektu filmowego, który ukazywał twórczość ważnych niemieckich przedstawicieli filmu eksperymentalnego, takich, jak Alexander Kluge Hans Jürgen Syberberg, Werner Schroetera czy Christoph Schlingensief.

Edycja w 2022 roku poświęcona jest Ulrike Ottinger, nie tylko ze względu na jubileusz osiemdziesiątych urodzin artystki, ale przede wszystkim ze względu na tematy przez nią przywoływane, takie jak: pamięć, samotność, wyobcowanie, poszukiwanie własnego miejsca na ziemi, walka o prawa kobiet, które wnoszą interesujące spojrzenie na zagadnienia nad wyraz aktualne dziś, w czasie pandemii i wojny w Ukrainie.

Ulrike Ottinger zdobyła uznanie jako reżyserka filmowa już w latach 70. XX wieku. Przeszła do historii kina dzięki swojej oryginalnej, interdyscyplinarnej i eksperymentalnej twórczości. Twórczość filmowa Ulrike Ottinger wyróżnia się unikatowymi poszukiwaniami formalnymi, nieskrępowaną wyobraźnią wizualną i odważnymi eksperymentami technicznymi.

Artystka w swojej twórczości filmowej wychodzi daleko poza reżyserię, gdyż jest autorką scenariuszy, operatorką kamery i producentką, projektowała również do swoich filmów scenografię, plakaty i kostiumy. W jej filmach występowały takie ikony kina jak Veruschka von Lehndorff, Magdalena Montezuma czy Tabea Blumenschein.

Ulrike Ottinger zrealizowała wiele filmów dokumentalnych, które ukazują jej niezwykłe zdolności obserwacyjne, wybitne umiejętności pracy z kamerą, ale przede wszystkim uwidaczniają ogromny szacunek i empatię artystki dla drugiego człowieka i jego kultury. Reżyserka, tworząc swoje filmy fabularne, kreowała kolejne konstelacje znaczeń, zestawiając i multiplikując motywy i odniesienia do mitologii, religii czy historii sztuki. Ottinger w swoich filmach wykorzystywała również doświadczenia z licznych podróży, konstruowała dopracowane w każdym szczególe własne, surrealistyczne, kompleksowe wizje świata, w których realne przeplata się z fikcją, wręcz szamańsko przepowiadając tematy przyszłości.

W programie przeglądu znalazły się takie kultowe filmy Ottinger, jak Prater (2007), zrealizowany na terenie wiedeńskiego parku rozrywki, Portret pijaczki (1979), ukazujący anonimową kobietę, która żyje, by pić i pije, aby żyć, Freak Orlando (1981), który w kampowym stylu opowiada o przekraczaniu dwoistości płci i granic pomiędzy światem wyobrażonym a rzeczywistym. Nie zabrakło również tak istotnych w twórczości artystki realizacji dokumentalnych. Można zobaczyć jeden z pierwszych długich filmów dokumentalnych, który był efektem licznych podróży i wnikliwych badań Chiny. Sztuki codzienność (1985). Kolejna pozycja retrospektywy to jedna z ostatnich realizacji filmowych Ottinger Pod śniegiem (2011), ukazująca japoński region Echigo, w którym śnieg utrzymuje się przez większą część roku.

Do projektu w tym roku dołączył jako partner Festiwal Filmowy EnergaCamerimage, który uhonoruje twórczość artystki Nagrodą Specjalną za Awangardowe Osiągnięcia w Sztuce Filmowej.
PROGRAM
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto


06.07.2022 godz. 19.00
Wprowadzenie: Jolanta Woszczenko
PRATER, 2007,104'

07.07.2022, godz. 19.00
PORTRET PIJACZKI, 1979, 107'

08.07.2022, godz. 19.00
POD ŚNIEGIEM
, 2011, 109'

09.07.2022, godz.18.00
Spotkanie, udział biorą: Alicja Ewa Majewska, filozofka oraz Jolanta Woszczenko
i Renata Prokurat, kuratorki projektu
FREAK ORLANDO, 1981, 126'

10.07.2022, godz. 16.00-21.00 / 30' przerwy
CHINY. SZTUKI CODZIENNOŚĆ, 1985, 270'

Filmy z napisami w języku polskim
Film PORTRET PIJACZKI z napisami w języku polskim i ukraińskim
Wstęp wolny

Kuratorki: Jolanta Woszczenko, Renata Prokurat
Organizatorzy: Goethe-Institut w Warszawie, Centrum Sztuki Wspolczesnej LAZNIA
Partnerzy: MCK Nowy Teatr w Warszawie, EnergaCamerimage, Ulrike Ottinger Film Produktion
Patroni medialni: wyborcza.pl, SZUM, VOGUE, Aktivist, Going, AMS, Prestiż, LINIA, Trojmiasto.pl

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.