stat
Impreza już się odbyła

Pomarańczowa alternatywa

  • środa, 12 sierpnia 2009, godz. 14:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk , Jelitkowo Plaża wejście nr 61
  • Bilety
    wstęp wolny
Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja "Wspólnota Gdańska" zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej poświeconej happeningom Pomarańczowej Alternatywy. Otwarcie wystawy 12 sierpnia (środa) o godz. 14.00 na plaży w Gdańsku Jelitkowie (tuż przy rzeźbach z piasku).

- Podczas otwarcia będzie obecny pomysłodawca i lider ruchu Waldemar "Major" Fydrych, który wspólnie z Krzysztofem Skibą i innymi aktywistami ruchu zamierza rozdać pięćset czapek krasnoludków.

- Aktywiści PA dokonają także symbolicznych zaślubin krasnoludków z morzem.
Na specjalnie przygotowanych kartonach każdy będzie mógł namalować swojego krasnoludka.

- Podczas otwarcia wystawy zaplanowano happening pt. "Topienie ideałów" oraz wykład historyczny Krzysztofa Skiby pt. "To krasnoludki obaliły komunę".
Zapraszamy.

Wystawa dokumentuje słynne happeningi Pomarańczowej Alternatywy, które odbywały się w wielu miastach Polski i Europy w latach 1997-2008. Wystawa odwiedziła już Wrocław, Łódź, Warszawę, Toruń i Olsztyn. 12 sierpnia dociera do Gdańska. Będzie czynna do końca sierpnia.

HISTORIA POMARAŃCZOWEJ ALTERNATYWY
Pomarańczowa Alternatywa to ruch o charakterze artystyczno-politycznym założony przez studenta historii sztuki Waldemara "Majora" Fydrycha we Wrocławiu w drugiej połowie lat 80‑tych. Głównym ośrodkiem ruchu były miasta takie jak Wrocław, Warszawa i Łódź. Ruch organizował barwne happeningi uliczne, w których ośmieszał władze komunistyczne i doprowadzał do absurdu oficjalne slogany polityczne. Symbolem ruchu były malowane na murach krasnoludki. Do najsłynniejszych akcji ruchu należały masowe i liczne happeningi takie jak: Rewolucja Krasnoludków (parodia szturmu na pałac Zimowy w rocznicę Rewolucji Październikowej), Kto się boi papieru toaletowego (kpina z braków w zaopatrzeniu w czasach socjalizmu) czy Międzynarodowy Dzień Tajniaka (wyśmiewanie tajnych służb). Organizowane happeningi miały charakter nielegalny i często były pacyfikowane przez służby porządkowe. Krzysztof Skiba zorganizował w Łodzi "Łódzką Diecezję Pomarańczowej Alternatywy", która miała na koncie kilkanaście widowiskowych akcji. Do najsłynniejszych należy "Galopująca inflacja" podczas, której uczestnicy galopowali po ulicy Piotrkowskiej z tabliczkami i napisami "Inflacja" do czasu, aż zatrzymała ich milicja. Po zatrzymaniu wydano oficjalny komunikat, że kłopoty gospodarcze Polski skończyły się, bowiem milicja zatrzymała galopująca inflację. W Warszawie liderem Pomarańczowej Alternatywy był student ASP Wojciech Sobolewski, którego najsłynniejszą akcją było zdarzenie artystyczne pt. "Wielkie żarcie". W okolicach Domów Towarowych Centrum zgromadził się tłum sympatyków PA, którzy na rozkaz objadali się zapiekankami. Milicja Obywatelska zatrzymała ponad 50 osób, których jedynym przewinieniem było zjadanie zapiekanek.
Na temat działań Pomarańczowej Alternatywy powstało kilka filmów, książek i prac magisterskich. Czas największej aktywności ruchu to lata 1987-90. Pomarańczowa Alternatywa jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Niezależnego Komitetu Kultury w 1988 roku oraz prywatnej nagrody Andrzeja Wajdy.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.